Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna Forum dyskusyjne ZGRYZ
Serwis techników dentystycznych i protetyków

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
TERMOPLASTY

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> Tematy bieżące
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tomo1968

PostWysłany: Sro Sie 29, 2018 6:50 am    Temat postu: TERMOPLASTY Odpowiedz z cytatem

Witam-ostatnio kilka razy zrobiłem błąd -nie wiem gdzie,sprężynują mi protezy elastyczne-urządzenie Deflex i materiały też.Gips 4 puszkowanie i powielanie,raz ekspansyjny raz nie,3 kanały-5 i 2x3-jakieś podpowiedzi w czym problem?Dziękuję i pozdrawiam!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
piotrasz

PostWysłany: Sro Sie 29, 2018 8:40 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziwne, że ktoś, kto Ci to sprzedał nie zapewnia teraz wsparcia.
Ot i cała filozofia dzisiejszego handlu. Wcisnąć komuś cokolwiek, a potem bujaj się sam człowieku.

Z moich obserwacji wynika, iż niektóre osoby wycofują się z termoplastów po krótkiej przygodzie z nimi. Inni omijają to od samego początku szerokim łukiem. Jeszcze inni udając że nie widzą wszystkich ich wad, robią to, aby przynajmniej odpracować zainwestowane pieniądze.

Sorry, że nie pomogłem, lecz Twój post uświadamia mi kolejny raz, iż termoplasty tak naprawdę nie mają żadnych porządnych opracowań teoretycznych ani w celowości ich stosowania ani w technologii wykonawstwa. Główny powód dla którego zdobyły jakąś część rynku protetycznego opiera się wyłącznie na opozycji wobec faktu braku akceptacji używania stopów metali przez niektórych pacjentów oraz głupiej modzie, będącej następstwem akcji marketingowych.
Zębatka

PostWysłany: Sro Sie 29, 2018 8:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pomysł, sprężynują bo...
Czy to były protezy w warunkach dużych zaników wyrostków?
Jeśli płyta protezy jest cienka a w obrębie zębów występują znaczne ilości termoplastu- bo dużo miejsca pomiędzy zębami sztucznymi a wyrostkiem, to po prostu skurcz materiału i stąd sprężynowanie.
Pomysłem na tego typu warunki i brak skurczu a w rezultacie sprężynowania jest;

Osadzenie zębów w akrylu twardym, np. szybkopolimerze- może być różowy tak aby wypełniał jak najwięcej przestrzeni pomiędzy zębami a wyrostkiem - chodzi o wydłużenie zębów. W zależności od warunków można to zrobić od razu w np. blokach jeśli dostawiane zęby są obok siebie. Nic nie modeluje się przy szyjkach tylko do wypełnienia maksymalnie przestrzeni pomiędzy wyrostkiem a spodem zębów sztucznych. Na tyle jednak maksymalnie aby było miejsce na termoplast, tak aby on objął wszystko dookoła.

I dopiero teraz rozpocząć modelowanie protezy obejmując całe te wydłużone zęby, oczywiście również robiąc w nich otwory retencyjne

Gwarancja braku skurczu przy dużej ilości akrylu na wyrostkach.

Hmm, ale pewnie nie o ten pomysł Ci chodzi bo skoro ostatnio tylko gdzieś popełniasz błąd, a wcześniej było ok.
No nic, może jednak coś...
tomo1968

PostWysłany: Nie Wrz 02, 2018 9:47 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Masz rację,że konsultant nie wiele ma wiedzy na ten temat,sam muszę drapać się po głowie.Robię jej od dwóch lat -kilkaset zrobiłem,ale czasami jestem bezsilny .Nie napisałeś o jednej grupie ,która jest zadowolona z termoplastów,a do niej np. ja należę-dziękuję i pozdrawiam!
Powrót do góry
tomo1968

PostWysłany: Nie Wrz 02, 2018 9:49 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do Ciebie Zębatka Very Happy ,masz dobry pomysł tylko chyba zbyt czasochłonny-przemyślę-dziękuję za pomoc-pozdrawiam!
Powrót do góry
piotrasz

PostWysłany: Sro Wrz 05, 2018 6:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tomo1968 napisał:
czasami jestem bezsilny
ale
tomo1968 napisał:
Nie napisałeś o jednej grupie ,która jest zadowolona z termoplastów, a do niej np. ja należę

"zadowolony z bezsilności" Question Shocked

Ta cecha możliwa jest tylko w zawodzie technika dentystycznego. Często dentyści kopią go w dupę, aż boli. Ten jednak pomimo swojej bezsilności czasem twierdzi, że z tego faktu "jest zadowolony"... Confused

Nic nowego.

Ps. Nie bierz Tomo1968 tego bezpośrednio do siebie. To tylko takie moje nawiązanie, jedynie zainspirowane Twoim postem, oparte o wieloletnie spostrzeżenia w tym środowisku.
tesa

PostWysłany: Sro Wrz 05, 2018 7:47 pm    Temat postu: Re: TERMOPLASTY Odpowiedz z cytatem

[quote="tomo1968"]Witam-ostatnio kilka razy zrobiłem błąd -nie wiem gdzie,sprężynują mi protezy elastyczne-urządzenie Deflex i materiały też.Gips 4 puszkowanie i powielanie,raz ekspansyjny raz nie,3 kanały-5 i 2x3-jakieś podpowiedzi w czym problem?Dziękuję i pozdrawiam![/quote

powielanie i puszkowanie w 4kl, gips ekspansyjny tylko do Biocetali (Acetali)
sprawdź datę ważności na tulei, ewentualne kup nową partię i spróbuj z tej nowej strzelic, dopasuj wielkość żeby nabój nie był za duży, być może materiał jest nie do końca rozgrzany, sprawdź parametry pieca czy czasami nie zrobiłeś pomyłki z ustawieniem temperatury i będzie git...chyba,że Ci maszyna nawala Sad no to wtedy już tylko do serwisu
ps. nie słyszałam o metodzie Zębatki - może taka jest ..nie wiem Shocked
przy zanikłych wyrostkach zębodołowych, które często występują żuchwie
zastosuj zęby w rozmiarze 79 są one na tyle długie, że ograniczą ilość materiału, jeśli będą za szerokie to je po prostu zmniejsz
pozdrawiam
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Zębatka

PostWysłany: Sro Wrz 05, 2018 11:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No i proszę, można sobie trochę pobazgrolić w necie i od razu dostać tytuł "metoda Zębatki"
Ehh żeby to było takie proste, oświadczam, iż nie przypisuję sobie praw autorskich do tej "metody".
Tesa, jak pewnie wiesz, w zawodzie technika dentystycznego zdarzają się wyzwania.
W różnych tematach tego zawodu, innym przykładem mogą być np. napalane z porcelany dziąsła.
Są różne sposoby rozwiązywania problemów, ale niejednokrotnie przeprowadzane są burze wielu mózgów na temat jak zaradzić jakimś tam warunkom, czy pojawiającym się problemom.
Ja wykonałam jeden jedyny raz protezę która "dostała" skurczu, chyba na mój widok Wink, był to minimalny skurcz, który powodował lekkie sprężynowanie i nawet wydawałoby się, że będzie ono niezauważalne dla pacjenta. Otusz nie.
To a propos tego, że trochę dużo roboty. Wydaje mi się, że więcej pracy trzeba włożyć w powtórzenie protezy, niż uzgodnienie z lekarzem, że warunki są ekstra i trzeba trochę bardziej extra dopłacić. Nawet jeśli ktoś tu się oburzy na temat dopłacenia, to i tak kalkulacja jest prosta, tak mi się wydaje. Czasami są takie warunki, że nawet zęby 79 nie pomogą. A faktycznie przy tych termoplastach trzeba pilnować równomiernej grubości materiału. Wink
Kasia

PostWysłany: Wto Wrz 18, 2018 7:23 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trudno powiedzieć dlaczego czasami pojawiają się problemy pomimo zastosowania wydawałoby się wszystkich reguł gry. Skurcz pojawia się w zaskakujących miejscach,zwykle w płytach górnych z brakami skrzydłowymi. Doły zwykle ładnie leżą.
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> Tematy bieżące Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: