Forum  ZGRYZ Strona Główna ZGRYZ
Nowoczesna protetyka stomatologiczna

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
zgloszenie odpadów z pracownii protetycznej.
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ZGRYZ Strona Główna -> Tematy bieżące
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zębatka

PostWysłany: Wto Lis 26, 2019 12:37 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Minęło półtora roku

Na początek proponuję część z expose premiera

"Premier: Mały ZUS-plus pomoże rozwinąć skrzydła małym firmom"
https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/premier-maly-zus-plus-pomoze-rozwinac-skrzydla-malym-firmom.html

I niestety proszę Państwa, chyba trzeba rozwinąć te skrzydła i polatać trochę po urzędach.
https://www.money.pl/gospodarka/przedsiebiorcy-z-nowym-obowiazkiem-nie-wie-o-nim-nawet-70-proc-z-nich-kary-do-1-mln-zl-6448446803330689a.html

tu każdy może sobie sprawdzić i sobie odpowiedzieć na pytanie czy sprawa dotyczy jego

https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/obowiazki-przedsiebiorcy/chce-wypelniac-obowiazki-srodowiskowe/proc_170-wpis-do-rejestru-bdo-podmioty-wprowadzajace-produkty-produkty-w-opakowaniach-i-gospodarujace-odpadami

No i pamiętajcie gdybyście chcieli rozpędzić ię i pognać do urzędów

Cytat:
Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który podlega wpisowi do Rejestru BDO, musisz uzyskać wpis przed rozpoczęciem działalności.

W przeciwnym wypadku grozi ci administracyjna kara pieniężna w wysokości od 5000 zł do 1 mln zł oraz wymierzana przez sąd - kara aresztu albo grzywny.

Pozostaje chyba tylko ta złota rada
https://www.youtube.com/watch?v=Sqc8er08_aE
Zębatka

PostWysłany: Sro Lis 27, 2019 9:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

możecie sobie przeprowadzić ankietę

https://bdo.mos.gov.pl/news/nie-wszyscy-przedsiebiorcy-musza-znalezc-sie-w-bdo/
Zębatka

PostWysłany: Sro Lis 27, 2019 9:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dla niezdecydowanych

w ankiecie jest takie zdanie klasyfikujące
"Wytwarzam odpady w ilościach większych niż wymieniono w Rozporządzeniu Ministra Środowiska w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów"

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20150000314

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20150000314/O/D20150314.pdf

Megagram (symbol Mg) – pochodna jednostka masy w układzie SI (także pochodna jednostka masy w stosowanym dawniej układzie CGS) równa jednemu milionowi gramów (1 000 000 g), popularna nazwa – tona.

W ustawie jednak jasno jest napisane, że ci którzy prowadzą ewidencję i wysyłają sprawozdania do UM ( sprawa sprzed 1,5 roku i wcześniej) mają obowiązek wpisać się do BDO.

i to drobne...
"Uwaga!
Powyższe pytania są narzędziem wspomagającym użytkownika w zakresie określenia zobowiązań podmiotu do uzyskania wpisu w Rejestrze BDO. Wynik ma charakter informacyjny, nie stanowi wiążącej wykładni prawa i nie zwalnia podmiotu z odpowiedzialności prawnej za niezłożenie lub błędne złożenie wniosku. Jeżeli po udzieleniu odpowiedzi nadal masz wątpliwości, czy Twoja działalność podlega wpisowi, skontaktuj się właściwym Urzędem Marszałkowskim"
Zębatka

PostWysłany: Sro Lis 27, 2019 10:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

i jeszcze chodzi też między innymi o torebki foliowe jeśli używacie to ...

"Torby foliowe objęte opłatą

Jako torbę na zakupy z tworzywa sztucznego rozumieć należy każdą torbę na zakupy, z uchwytami lub bez uchwytów, wykonaną z tworzywa sztucznego, która jest oferowana w jednostkach handlu detalicznego lub hurtowego.

Obowiązek rejestracji w BDO czyli w Bazie Danych Odpadowych

Jako "tworzywo sztuczne" traktuje się polimer w rozumieniu art. 3 pkt 5 rozporządzenia nr 1907/2006/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (...), do którego mogły zostać dodane dodatki lub inne substancje i który może funkcjonować jako główny strukturalny składnik toreb na zakupy.

Od 1 września 2019 r. opłata recyklingowa pobierana jest za wydanie:

lekkiej torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości materiału poniżej 50 mikrometrów,
pozostałych toreb na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości materiału równej 50 mikrometrów i większej.

Z opłaty zwolnione są wyłącznie bardzo lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości materiału poniżej 15 mikrometrów, które są wymagane ze względów higienicznych lub oferowane jako podstawowe opakowanie żywności luzem, gdy pomaga to w zapobieganiu marnowaniu żywności."
https://www.pit.pl/aktualnosci/obowiazek-uzyskania-przez-sklepy-wpisu-w-rejestrze-bdo-970771

można prace oddawać np. w
https://www.bakerross.pl/pudeleczka-do-ozdabiania-i-dekorowania?&gclid=Cj0KCQiA2vjuBRCqARIsAJL5a-KaXq98t_JfEd_ZrmAkr5uJMci1R0Al1_Cuj6RNQZBxryJmcS_P0PcaAlRhEALw_wcB

Wink
piotrasz

PostWysłany: Pią Lis 29, 2019 10:51 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej Zębatko i inni, którzy nie zapomnieli jeszcze o tym forum!

Temat śmieci i rejestracji w BDO waca jak bumerang. Nowością jest to, że numer rejestracyjny BDO ma być umieszczany obowiązkowo na fakturach i paragonach (!!!). Nowy deadline ustawiony jest na 31 grudnia 2019 r.

Też z ciekawości pobawiłem się formularzem na stronie bdo.mos.gov.pl aby odpowiedzieć sobie na zadawane tam pytania i....
... wyszło mi na to, że jest jeden haczyk, który powoduje, że w zasadzie każda osoba prowadząca działalność "ma obowiązek" zarejestrować się:
Cytat:
9.2 Wytwarzam odpady inne niż wymienione w Rozporządzeniu Ministra Środowiska w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów

Pod ten podpunkt teoretycznie można prawie każdy odpad (nie tylko z laboratorium protetycznego) podciągnąć. No i oczywiście, aby uniknąć kary, najpierw trzeba zamknąć działalność, potem zarejestrować się i ponownie można ją będzie otworzyć.

Jakieś inne wnioski? Wink
Zębatka

PostWysłany: Sob Lis 30, 2019 12:05 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

piotrasz napisał:

Jakieś inne wnioski? Wink

3 stówki rocznie + jakiś solidny abonamencik do firmy która będzie te odpady odbierała, bo przecież nie za darmo to wszystko.

Inne wnioski, może nie konkretnie związane z tematem, ale raczej z kolejnym krokiem w udogodnieniach/ułatwieniach dla przedsiębiorcy.
Sądząc po zaangażowaniu w dyskusję, a porównując do zaangażowania w dyskusję w poprzednie udogodnienie - rejestrację u biobójców zauważam niepokojące zjawisko.

"Główną jej konsekwencją jest narastanie poczucia bezsilności. "
Laughing
ostrzegam Wink nie poddawajcie się
Laughing
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wyuczona_bezradno%C5%9B%C4%87

Wink
Zębatka

PostWysłany: Wto Gru 03, 2019 1:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No dobra, koniec żartów
Sankcje z tytułu niedopełnienia obowiązku są na tyle dotkliwe, że poważnie należy się zastanowić nad zgłoszeniem do rejestru.

tak mi się wydaje
piotrasz

PostWysłany: Wto Gru 03, 2019 5:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jest jakieś światełko w tunelu:
https://inforfk.pl/aktualnosci/6398403,Rzecznik-MSP-chce-wylaczenia-mniejszych-firm-z-obowiazku-wpisu-do-BDO.html?icwcv=15
Choć jak zwykle w naszym kochanym kraju są "równi i równiejsi", jednak zdaje się że ktoś w końcu zaczyna to zauważać. Wink
Zębatka

PostWysłany: Wto Gru 03, 2019 10:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chciałabym być tak optymistycznie nastawiona.
Jakoś kurcze mi nie wychodzi Laughing
Jeśli Minister Klimatu, jest tak samo "śpiesznie" myślący jak Rzecznik MŚP, to obawiam się, że przed końcem roku nic dobrego dla nas nie wymyśli i może się zdarzyć, że nawet nie zdąży odpowiedzieć.

800 tysięcy razy 300 + kary z niedopełnienia obowiązku, to jest konkretna kasa, kto z zawiadujących państwem rezygnowałby z takich dobrodziejstw.
A Rzecznik MŚP, szkoda, że tak późno się obudził.
My tu na Zgryzie mieliśmy wątpliwości 26, o sprawie wiadomo już od dłuższego czasu, a on dopiero 28 przekazał wątpliwości.

Ja też mam wątpliwości czy on dobrym rzecznikiem jest.
Wink
Zębatka

PostWysłany: Pią Gru 06, 2019 10:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to mam jeszcze jedno źródło, tu napisane jest w trochę w innej formie

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-bdo-a-obowiazek-rejestracji-podmiotow-do-konca-roku
felemek

PostWysłany: Sob Gru 07, 2019 8:49 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dostałem informację ze źródła ,że liczy sie data dostarczenia wniosku więc jest jeszcze czas...ale CO ROBIMY???????
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Zębatka

PostWysłany: Sob Gru 07, 2019 10:35 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Felemek, a jakie jeszcze inne informacje dostałeś ze źródła? Coś więcej mówili?
felemek

PostWysłany: Sob Gru 07, 2019 11:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zadzwoniłem do urzędu marszałkowskiego i powiedziano mi,że wytwarzam odpady jak każdy, że liczy się moment złożenia wniosku(więc do 31.12.2019), Panie sobie tam pogadały i zaproponowały np.,że gips to w katalogu moze być jako opatrunki w tym gipsowe itd....a to już nadaje się do spalarni odpadów medycznych przez kontakt z ciałem pacjenta. Mam wątpliwości....wg. mnie gips to do kodów budowlanych w tym gipsowych (jako forma pod budowę protez) do 5 ton ....ja kupuje 5-6 worków gipsu na rok czyli 150kg ...a nawet może i 300kg na rok a to nie 5 ton, odpady tworzyw sztucznych do 5 ton -to wg mnie wszystkie resztki akrylowe itp, szkło wiadomo opakowania...itd. Szukanie firm które to specjalnie odbiorą ,umowy, opłaty, prowadzenie ewidencji dla 1 osobowej pracowni (pracuję tylko w akrylu protezy, aparaty orto itd..) to za duże obciążenie. Nie wiem co robić. Pracownię mam w lokalu gabinetu statologicznego i gabinet ma rejestrację w BDO, płaci czynsz za lokal i opłaty śmieciowe i opłaty za spalarnię odpadów med.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Zębatka

PostWysłany: Sob Gru 07, 2019 12:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

felemek napisał:
Panie sobie tam pogadały i zaproponowały np.,że gips to w katalogu moze być jako opatrunki w tym gipsowe itd....a to już nadaje się do spalarni odpadów medycznych przez kontakt z ciałem pacjenta.

Ta, to jest fajne, panie sobie pogadały, może być, a przecież może nie być.
a ściana z kartongipsu o którą ludzie się opierają i łapami macają to też? Przecież też ma kontakt z ciałem pacjenta/ człowieka.
Ja rozumiem, że gips z ciała, pacjent nosi to przez 6 tygodni poci się i taki gips jest zasyfiony, ale przecież wszystkie wyciski są dezynfekowane. nie przechodzi na gips żaden syf.
Nooo jeśli przechodzi to po co ta cała dezynfekcja w przychodniach w szpitalach?
Może niech te panie wypowiedzą się na temat skuteczności dezynfekcji, może są w tym temacie równie kompetentne.
Jak mnie to wkurza, może być a może nie być.
A mówiłeś paniom, że ten gips nie jest wsadzany pacjentowi do ust?
piotrasz

PostWysłany: Pon Gru 09, 2019 11:14 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ten sam pierdolnik co kiedyś z Sanepidem. Jednej pani wydawało się to, a drugiej tamto. Tylko, że jakby co, żadna z tych pań nie brała odpowiedzialności za to co powiedziała. Wszystko zatem zależy od interpretacji tego, co na piśmie.

I tak jak wcześniej pisałem, każda z osób prowadzących działalność w zakresie protetyki stomatologicznej może zostać potraktowana jako wytwórca odpadów "niekomunalnych", czyli wiadomo co dalej się z tym wiąże. Jak ktoś będzie chciał konkurencji zrobić "dobrze", to wystarczy że sprawdzi czy jest już w bazie.

Jednak jeśli ktoś jest w stanie obronić się, iż wytwarza wyłącznie odpady komunalne (więc nie podlega pod rejestrację), to jego sprawa. Ewentualnie jeśli pracuje wyłącznie z gipsem (zatem już na przykład dodatkowo nie z woskiem i akrylem), to wtedy korzysta z wyłączenia wskazanego w ustawie. I tyle.
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ZGRYZ Strona Główna -> Tematy bieżące Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Strona 2 z 3

Skocz do: