Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna Forum dyskusyjne ZGRYZ
Serwis techników dentystycznych i protetyków

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
rotokast
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> Tematy bieżące
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
piotrasz

PostWysłany: Sro Cze 14, 2017 10:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cieszę się, że chciało Ci się odpisać Closer. Smile

Finałowe grzanie jest u nas zawsze na 100%.

Słyszałem jednak o przypadkach wymiany przepalonych spirali w Fornaxie T, których powodem miały być problemy z chłodzeniem. Zastanawiałem się więc, czy same tygle mogły być za to jakoś po części odpowiedzialne. Od dawna nie używamy oryginalnych begoskich, tylko głównie te spod Częstochowy. Jedne wytrzymują dłużej, inne krócej. W zasadzie tylko na parametr trwałości zwracaliśmy do tej pory uwagę. Mierzenie ilości zużywanego prądu nigdy nie przyszło nam nawet do głowy. Wink

Zdarzyło Ci się kiedyś pęknięcie tygla w trakcie topienia metalu, jeśli nie był jeszcze wyraźnie sfatygowany? Ja raz tak kiedyś miałem i to chyba niestety z oryginalnym tyglem... Wyciekły stop "bardzo ładnie" przyspawał się do metalowej płyty pod spiralą. Wylał się poza osłonkę mającą podobno zabezpieczać przed taką sytuacją. Wink
closer

PostWysłany: Sro Cze 14, 2017 11:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety nie miałem wczesniejszych doświadczeń z Fornaxem T. Mamy go od roku, prawie. Firmowe tygle bardzo fajne, szerokie, dużo metalu wchodzi i jednocześnie szybko i kontrolowanie się topi..nie musiałem walić w obudowę aby kostki metalu opadły niżej do pęczniejącego stopu. Zamienniki grube ale trwalsze i dłużej trzeba wygrzewać. My grzejemy dwufazowo czyli tak jak zaleca producent. Pierwszy idzie metal na 30% a potem już z formą na 90%..jak grzałem na 100% to już za szybko wychodził.

Tygle tej firmy co wspomniałeś nie trzymaja wymiarów i źle sie je dokręca na "sztywno" przed podniesieniem spirali. Ale jest potencjał.

Bardzo lubiłem maszynę Ugina - Ducatrona 3 ...to wręcz maszyna idealna do odlewania..bardzo prosta i można nią szeroko manewrować (pchnąć kostki w dół jak się topi 50 gramów stali, tylko na sekundę otwierająć osłonę), była analogowa..i takie powinny być odlewnie. Elektronika powinna wspomagać procesy ale nie do pomyślenia jest dla mnie , żeby otwierać pokrywę tylko jak wciśniesz przycisk na sterowniku...Fornax. W ducatronie mogłem otworzyć osłonę i wtedy grzałka się wyłączała.

Bardzo lubię Fornaxa..daje inne możliwości i ani razu nie zepsułem odlewu, chociaż udało mi się kilka razy przegrzać stop ale zazwyczaj na wkłady i bez wżerów.

Zamienniki tygli kupliśmy, gdyż oryginalne "straciły" datę ważności w przeciągu 5 miesięcy, a właściwie 3 ostatnie sztuki padły w ciągu 2 dni ( dwa do szkieletów i jeden do koron ). Tygle po prostu pękły podczas lania metalu, przy czym zaznaczam , że nie były mocno eksploatowane i te na szkielety to prawie , zupełnie wogóle.

Zamienniki mają dużo wad: za grube ścianki, nie trzymają wymiarów, za wąskie, przy 50 gr metalu kostki na wierzchu nie dostają odpowiedniej energii, żeby zacząc się topić.. ale te tygle wytrzymują większe obciążenie mechaniczne i na szok termiczny.

Pod spiralą mamy ceramiczny "spodek" na "krople" metalu.. czy cholera co oni tam w firmie wymyślili. Ten mechanizm do unoszenia (dopasowania) dzióbka tygla względem formy to modelowo zepsuli..zawsze mi jęzor cienkiego metalu ucieka w komorę odlewni.
Głęboka wiedza, bezinteresowność, humanitaryzm do granic ludzkich możliwości.Wielki Syn Wielkiego Narodu. Patriota i lekarz, znakomity skrzypek. Mąż, ojciec i dziad.Profesor doktór Jerzy Klemens Werner.

Ostatnio zmieniony przez closer dnia Pią Cze 23, 2017 10:36 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
piotrasz

PostWysłany: Sro Cze 14, 2017 11:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czemu jak na 90% to za szybko? Przecież im szybciej tym lepiej? W Bego ustawiało się na 100 i jest na 100. Podgrzewanie może być na 30-40% jak się ktoś lubi zagapić. Gdy się obserwuje non stop, to w zasadzie może być również na 100.

W sytuacji jak się sporadycznie coś zawiesi podczas topienia, wystarczy mieć pod ręką jakiś popychacz np. długi śrubokręt i po sprawie. Uderzanie w obudowę jest takie jakieś "niehigieniczne". Wink

Tygli nie "dokręcamy". Raz ustawionego, nie trzeba zmieniać.

Krople metalu??? Bego (chyba w nieco nowszym modelu) naprawdę zakłada możliwość przecieku??? Shocked Wink
closer

PostWysłany: Sro Cze 14, 2017 11:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja tam lubię widzieć jak kostki powoli zmieniają strukturę, a i ten moment, "Tuż Przed" lepiej ogarniam przy 90 % .

Mam popychacz ale muszę wpierwej ten przycik nacisnąć ( ma opóźnienie) a w ducartonie podnosiłem pokrywę i w czasie rzeczywistym odcinała grzałkę..czyli natychmiastowo. Trwało to zdecydowanie krócej.

Co do tygli i ich dokręcania to mam na myśli to, że gdy je zmieniamy to zawsze muszę poluzować taki usztywniacz nad tyglem a ponieważ te zamienniki są lekko spaczone to lubią się gibać przy podnoszeniu spirali. Takie mam doświadczenia.
Głęboka wiedza, bezinteresowność, humanitaryzm do granic ludzkich możliwości.Wielki Syn Wielkiego Narodu. Patriota i lekarz, znakomity skrzypek. Mąż, ojciec i dziad.Profesor doktór Jerzy Klemens Werner.
Powrót do góry
balonik13

PostWysłany: Pią Cze 23, 2017 6:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Closer, nie tylko Ty masz takie doswiadczenia.. Wypisz wymaluj, u mnie to samo..
closer

PostWysłany: Pią Cze 23, 2017 10:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no to niestety smutek..bo przesiadając się na Fornaxa T z Ducatrona 3 liczyłem na zwiększoną ergonomię pracy. Jak pisałem wcześniej, nowa technologia Bego nie jest doskonała a elektronika nie zawsze pomaga. Muszę przyznać , że spirala i mechanizm grzania są bardziej stabilne i różnica między 80%, 90%, 100% grzania daje według mnie znaczące efekty odlewania metalu (pisałem o tym wcześniej).
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> Tematy bieżące Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Strona 3 z 3

Skocz do: