Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna Forum dyskusyjne ZGRYZ
Serwis techników dentystycznych i protetyków

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
Powrót do zawodu po 16 latach

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> Tematy bieżące
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
katia

PostWysłany: Pią Gru 09, 2016 5:41 pm    Temat postu: Powrót do zawodu po 16 latach Odpowiedz z cytatem

Czy to możliwe? Czy da się jakoś nadrobić to wszystko co podziało się w protetyce przez te wszystkie lata?
W zawodzie pracowałam tylko pół roku po szkole, którą ukończyłam z wyróżnieniem .. wiem, że to nic nie znaczy Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
piotrasz

PostWysłany: Sob Gru 10, 2016 1:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zapytam trochę przewrotnie:
A co Cię teraz ciągnie do tego zawodu, skoro go przed 16-stoma laty porzuciłaś?

Wiadomo, że tak naprawdę szkoła powinna dawać jakieś podstawy, ale dopiero praktyka pozwala zdobyć doświadczenie - niezbędne w tym fachu. Nie ma więc zasadzie znaczenia, kiedy się tę praktykę rozpocznie.

A co się wydarzyło przez te wszystkie lata? Cad-camy mocno się rozwinęły (skanery, frezarki, drukarki), termoplasty zaczęły bocznymi drzwiami szturmem zdobywać rynek i... to chyba wszystko. Podejrzewam jednak, że co niektórzy nadal klepią korony tłoczone po swoich piwnicach i z szybkopolimerów tłuką kolejne akrylówki na NFZ.

Jak odpowiesz ciekawie na moje pytanie, może ktoś jeszcze pociągnie założony przez Ciebie temat. Wink
katia

PostWysłany: Sob Gru 10, 2016 3:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawe jakie znaczenie ma to "dlaczego". No, ale dobrze. Skoro to takie istotne to napiszę. Po 16 latach małżeństwa zostałam nagle wdową. W jeden dzień zawalił się cały mój świat i życie jakie miałam.
Razem z mężem prowadziłam firmę, którą nie jestem w stanie prowadzić bez niego. Tym sposobem z dnia na dzień zostałam z niczym.
Czy takie wyjaśnienie wystarczy?

Znajomi namawiają mnie do powrotu do wyuczonego zawodu a ja, choć początkowo nie brałam tego pod uwagę, teraz zaczęłam się nad tym zastanawiać. Pomyślałam nawet o powtórzeniu szkoły, szukałam jakiś szkoleń aby ponownie wdrożyć się w temat i poznać nowości ale niestety szkoleń nie znalazłam. Nie wiem jednak czy na powrót nie jest już za późno, bo przecież nikt tak z marszu nie przyjmie mnie nawet na czasowo bezpłatny staż i przeszkolenie.
Lubiłam swój zawód ...
Powrót do góry
piotrasz

PostWysłany: Sob Gru 10, 2016 6:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Skoro tak szczerze odpowiedziałaś, przyznam, że trochę mnie tym zaskoczyłaś. Spodziewałem się raczej odpowiedzi typu: "znajomi naopowiadali mi ile zarabiają, więc w końcu teraz i ja chcę spróbować".

Piszesz, że lubiłaś swój zawód, ale tak naprawdę prawie wcale go nie poznałaś (szczególnie realiów jego wykonywania w Polsce). Znam parę osób, które po latach pracy jako technicy dentystyczni z ulgą odeszli od tego zawodu. Nie słyszałem bodaj ani o jednym przypadku (poza Tobą), żeby komukolwiek chciało się wrócić. To właśnie skłania mnie do wyciągnięcia takiego, a nie innego wniosku.

Nie będę Cię jednak zniechęcać. Skoro znane są przypadki ludzi pracujących "z przyuczenia" w laboratoriach protetycznych, tym bardziej i Ty powinnaś sobie poradzić. Zachęcam więc jedynie do uważnej lektury tego forum i racjonalnej kalkulacji "za i przeciw".
wojtek121

PostWysłany: Sob Gru 10, 2016 6:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Katia dasz rade rok moze dwa bedzie dobrze glowa do gory
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Adres AIM
krocodyl

PostWysłany: Nie Gru 11, 2016 9:35 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

katia napisał:
nikt tak z marszu nie przyjmie mnie nawet na czasowo bezpłatny staż i przeszkolenie.
.

Dlaczego bezpłatny ?
Popytaj w miejscowym urzędzie pracy .
Ja sam korzystałem z pomocy stażysty z programu ,
skierowanego do osób bezrobotnych w wieku 30 – 50 lat.Staż trwał 9 miesięcy.
Przez pierwsze pół roku stażyście płacił urząd pracy : najniższą krajową plus zwrot kosztu dojazdów na staż .
Za ostatnie 3 mies. ja wypłaciłem stażyście pensję Wink
Powrót do góry
katia

PostWysłany: Nie Gru 11, 2016 11:54 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Piszesz, że lubiłaś swój zawód, ale tak naprawdę prawie wcale go nie poznałaś (szczególnie realiów jego wykonywania w Polsce). Znam parę osób, które po latach pracy jako technicy dentystyczni z ulgą odeszli od tego zawodu. Nie słyszałem bodaj ani o jednym przypadku (poza Tobą), żeby komukolwiek chciało się wrócić. To właśnie skłania mnie do wyciągnięcia takiego, a nie innego wniosku.

Popraw mnie jeśli się mylę ale czyż w każdym zawodzie nie przychodzi czas wypalenia, zniechęcenia. Przez kilkanaście lat zajmowałam się czymś z goła innym i też w pewnym momencie miałam dość.
Cytat:
Dlaczego bezpłatny ?
Popytaj w miejscowym urzędzie pracy .
Ja sam korzystałem z pomocy stażysty z programu ,
skierowanego do osób bezrobotnych w wieku 30 – 50 lat.Staż trwał 9 miesięcy.

Nie jestem bezrobotna, pracuję więc nie podlegam pod ten program. Musiałabym zrezygnować z pracy a i to pewnie na ściśle określonych warunkach by załapać się na program.

Zastanawiałam się nad wysłaniem maili do okolicznych pracowni protetycznych z zapytaniem o możliwość przeszkolenia, ale nie zdobyłam się narazie na to.
Nie wiem, po prostu waham się i miotam, bo nie wiem co z sobą robić ..
Powrót do góry
piotrasz

PostWysłany: Nie Gru 11, 2016 2:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Widzisz Katia, długo by można o tym pisać, gdyż nie chodzi mi oczywiście o wypalenie zawodowe. Na to czy i jak długo ktoś będzie zadowolony z wykonywania określonego zawodu ma wpływ tak wiele czynników (na plus i na minus), że nie sposób je teraz wszystkie wymieniać. W przypadku technika dentystycznego jest tych pozytywnych (musisz mi uwierzyć na słowo) niestety bardzo mało. Nie wystarczą więc same zdolności manualne, czy szkoła ukończona nawet (tak jak wspomniałaś) z wyróżnieniem. Tu konieczne są (wręcz pożądane) odpowiednie cechy charakteru. Bez nich dentyści albo wejdą Ci na głowę, albo całkowicie zignorują. Po co jednak dalej rozwijać ten temat, skoro był on na tym forum już wiele razy opisany? Warto poświęcić zatem trochę czasu na uważną lekturę.

Pozostaje więc mieć nadzieję, że jeśli faktycznie chcesz spróbować jak to naprawdę wygląda, trafisz we właściwe ręce. Ręce osoby, która dostrzeże w czym jesteś najlepsza i wówczas pomoże Ci rozwinąć, a następnie sprzedać swoje umiejętności. Do tego trzeba mieć naprawdę sporo szczęścia, czego każdemu oczywiście życzę.
krocodyl

PostWysłany: Pon Gru 12, 2016 1:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

katia napisał:

Nie jestem bezrobotna, pracuję
Nie wiem, po prostu waham się i miotam, bo nie wiem co z sobą robić ..

Skoro pracujesz to i zarabiasz .Wink
Porównaj swoje aktualne dochody z tymi , ewentualnymi ,osiąganymi w zawodzie tech -dent .
http://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-technik-dentystyczny
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> Tematy bieżące Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: