Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna Forum dyskusyjne ZGRYZ
Serwis techników dentystycznych i protetyków

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
Centrum Edukacji w Częstochowie- Technologia CAD/CAM
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> CAD/CAM, SLM, SLS, STL,...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
panekarolina

PostWysłany: Sro Kwi 02, 2014 9:46 am    Temat postu: Centrum Edukacji w Częstochowie- Technologia CAD/CAM Odpowiedz z cytatem

Witam,

Proszę o udzielenie rady dotyczącej wyboru profilu kształcenia. Interesuje mnie zawód technika dentystycznego. Mam do wyboru dwie opcje: tradycyjna (technikum zawodowe w Zabrzu) i nowoczesna (Medyczne Centrum Edukacji w Częstochowie na specjalności:Technika i Technologia CAD/CAM w Technice Dentystycznej).

Obserwując rynek pracy (Polska, Anglia) większość ofert zatrudnienia skierowana jest do osób: ''technik dentystyczny ceramista''.
Natomiast ofert skierowanych dla techników CAD/CAM jest bardzo mało.

Czy należny wiązać przyszłość zawodu technika dentystycznego z projektowaniem 3D? Czy nastąpi odejście od metod tradycyjnych, wykonywanych ręcznie?

Będę niezmiernie wdzięczna za pomoc,
Z wyrazami szacunku
Karolina
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Tramp

PostWysłany: Sro Kwi 02, 2014 11:37 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Radzę kierować się w stronę cadcamow. To jest przyszłość i nikt tego nie zmieni, nawet Ci co będą psioczyć na lewo i prawo.

To jeszcze u nas wszystko raczukej, za 10-15 lat każdy labor będzie miał skaner i frezarki, jedne droższe, drugie tańsze.

To tylko kwestia czasu.
Powrót do góry
panekarolina

PostWysłany: Sro Kwi 02, 2014 6:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli w Polsce CAD/CAM dopiero raczkuje, to jakie mam szanse na znalezienie praktyk/pracy za 2,5 roku po ukończeniu nauki na tym kierunku?

Czy nie lepiej jest podjąć naukę systemem tradycyjnym, a potem się doszkalać w dziedzinie projektowania 3D?

Szukałam również informacji na temat zarobków technika CAD/CAM, ale nie znalazłam nic konkretnego (albo salary based on experience).

(Czy za 5-10 lat nie będzie taniej dentyście wysłać zeskanowanego pliku ubytku do Chin/Taiwan, gdyż tam siła robocza jest tańsza?)

Proszę mi wybaczyć ilość pytań.
Niestety nie znam nikogo kto pracuje w zawodzie technika dentystycznego.
Pozdrawiam
K
Powrót do góry
Tramp

PostWysłany: Sro Kwi 02, 2014 7:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dentysta nie usiądzie przed komputerem i tego nie zaprojektuje.
Zatrudni technika, który będzie to projektował.
Więc znajomość CAD i ew CAM jak najbardziej wskazana.

I nie sądzę, żeby ta druga uczelnia szła innym tokiem.
Są jakieś ramy programowe, określone przez państwo i nikt nie ma prawa redukować programu nauczania.

To, że tam masz cad-cam to jest pewnie bonus i możliwe, że taka nauka trwa wtedy dłużej.

Ja kiedyś myślałem, że jedna maszyna i jeden skaner to wystarczy, a teraz sam się zaczynam rozrastać pod tym kontem.

I jeszcze, że sam obskoczę wszystkie prace, nie ma opcji.
Tak jak większość gadała, że cad-cam spowoduje redukcje etatów, niech się w głowę pukną.
Cyfryzacja wchodzi małymi, kroczkami i wchodzi, ale się rozpędzi. O to się nie martw. Są bessy, są hossy na rynku. Tak samo jest i w dziedzinach technologicznych, to wszystko się rozwija.

Teraz co raz więcej to dentystów kupuje małe frezareczki typu Kavo Artica, Sirona etc.
Szukają techników na projektowanie 3D i napalających ceramikę.

Tak pracuje zagranica, tak i zaczyna dziać się u nas.
Powrót do góry
Babs

PostWysłany: Sro Kwi 02, 2014 7:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z mojej perspektywy wyglada to troszke inaczej Tramp.Wydaje mi sie ze nasz rynek protetyczny,dentystyczny jest baaardzo zrożnicowany.Wszystko zależy od tego gdzie znajduje się pracownia,gdzie i w jakiej okolicy działa gabinet z którym współpracujemy.W wiekszych miastach napewno rozwój jest że tak powiem szybszy,więcej jest pacjentów którzy dobrze zapłacą za prace.W mniejszych miastach i miasteczkach nawet nie zdajesz sobie sprawy jak ograniczony budżet mają pacjenci i o dziwo lekarze też aby tylko po kosztach załatwiają pacjenta żeby nie poszedł gdzie indziej.Ja mam lekarzy z mniejszych miejscowości ktorzy pacjentom np. sprzedaja korone za 350!!!!Szok!!A już lekarze w wiekszym mieście za 600 i więcej. Nie wydaje mi sie ze Panekarolina zaraz po szkole dostanie posade na cad/ cam.Myślę że najpierw musi ogarnąć podstawowe zagadnienia protetyki i szukać pracowni w których wykonuje się również tego typu prace i po jakimś czasie pewnie jak dostanie taką szanse... byćmoże panekarolina zostanie projektantką Wink Wink pięknych prac cad/cam itp. itd. Ale dłuuuga droga przed Tobą panekarolina Wink Laughing...Odnośnie Anglii-jak wspomniałaś że tam zapotrzebowanie na techników projektantów cad/cam i ceramistów jest większe to nie do końca jest tak jak myślisz.I w Anglii i w Irlandii jest taki trend,niestety, baardzo duża ,większa część dentystów wysyła prace do....HONGKONGU, bo tam robią szkielet,UWAGA!!Za 20-25 dolarów.Jakość prac oczywiście jest 'HONGKONGOWA" ale who cares!!! Laughing Laughing Byle by pacjent zapłacił 500-700EURO....Taki biznes na wyspach Karolino:) Wink Wink
Powrót do góry
piotrasz

PostWysłany: Czw Kwi 03, 2014 8:00 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

panekarolina napisał:
Jeśli w Polsce CAD/CAM dopiero raczkuje, to jakie mam szanse na znalezienie praktyk/pracy za 2,5 roku po ukończeniu nauki na tym kierunku?

W Polsce cad-cam jest moim zdaniem dość dobrze, jak na nasze warunki i możliwości, rozwinięty. Jest kilka centrów frezowania w kraju i u sąsiadów. Czy będzie ich przybywało? Zapewne tak, musi się to wiązać ze znacznym obniżeniem ceny na urządzenia, co na pewno nastąpi za jakieś 5-10 lat. Kiedyś urządzenie dobrej klasy typu "kastomat" np. niemieckiej firmy Kruppa kosztowało równowartość 5 samochodów osobowych marki Polonez. Dziś można by było je kupić w cenie ok. 30 tys. złotych...

Niestety, gdy jakieś nieduże laboratorium decyduje się więc na zakup samego skanera, to chyba nie myśli, że będzie projektować kilkaset punktów miesięcznie. A tylko przy takiej ilości opłacałoby się kogoś na to stanowisko zatrudnić. Przeważnie robi to wówczas sam właściciel lub któraś z przeszkolonych osób, już tam pracująca.

Dlatego szanse na znalezienie pracy jako projektant cad-cam w Polsce owszem są, ale może się to wiązać z koniecznością emigracji do innego miasta.
Babs

PostWysłany: Czw Kwi 03, 2014 10:00 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Piotrasz bardzo fajnie i rzeczowo żeś to ujął.Dokładnie też tak myślę i mam nadzieję że jeszcze te kilka lat i ja i inni malutcy technicy nie znikniemy z rynku nie posiadając systemu cad/cam Laughing Laughing
Powrót do góry
krocodyl

PostWysłany: Nie Kwi 06, 2014 8:00 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tramp napisał:

Tak jak większość gadała, że cad-cam spowoduje redukcje etatów, niech się w głowę pukną.
Cyfryzacja wchodzi małymi, kroczkami i wchodzi, ale się rozpędzi. O to się nie martw. Są bessy, są hossy na rynku. Tak samo jest i w dziedzinach technologicznych, to wszystko się rozwija.

Jakoś się pukam i pukam i tego nie widzę .
Rozwój jednych powoduje" zwinięcie " się innych i nie jest to symetryczne.
Pamiętaj w przyszłości praca będzie przywilejem

Tramp napisał:

Teraz co raz więcej to dentystów kupuje małe frezareczki typu Kavo Artica, Sirona etc.
Szukają techników na projektowanie 3D i napalających ceramikę.

Tak pracuje zagranica, tak i zaczyna dziać się u nas.

Insourcing - pracownie się zwijają a gabinety rosną w siłę Wink
Powrót do góry
Tramp

PostWysłany: Pon Kwi 07, 2014 4:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

krocodyl napisał:
Tramp napisał:

Jakoś się pukam i pukam i tego nie widzę .
Rozwój jednych powoduje" zwinięcie " się innych i nie jest to symetryczne.
Pamiętaj w przyszłości praca będzie przywilejem

Tutaj się zgadzam.

Chodziło mi bardziej o to, że masz np. 6 pracowników i kupując przez to cad-cam, zwolnisz 2 bo już będą niepotrzebni.

To, że taka sytuacja może wygryzać mniejszą konkurencje, no niestety. Z tym masz rację.
Powrót do góry
panekarolina

PostWysłany: Sob Lis 22, 2014 11:22 am    Temat postu: Adept Techniki Dentystycznej Odpowiedz z cytatem

Witam ponownie po dłuższej przerwie!

Od września 2014 rok rozpoczęłam naukę w Medyczna Szkoła Policealna Województwa Śląskiego w Zabrzu na kierunku technika dentystyczna.

Niestety coraz częściej dochodzą mnie słuchy, że zawód technika dentystycznego jest zawodem wymierającym- słowa szanownej kadry edukacyjnej.

Zaleca się przyszłym absolwentom kontynuowanie nauki na innych kierunkach, gdyż za parę lat pracy dla nas nie będzie.

Opinie te wiążą się z rozwojem technologicznym, cytuję tutaj wypowiedź z Amerykańskiego forum TD; "The industry is calling for less and less skilled workers clicking mouse buttons all day."

Mają nas zastąpić stomatolodzy/ informatycy, którzy w zaciszu swojego gabinetu wykonają naszą pracę podczas jednej wizyty;" Taką możliwość daje system CAD/CAM w stomatologii. Przykładem takiego zastosowania może być urządzenie (system) CEREC stworzony przez firmę Sirona."

Czy rzeczywiście za 5-10 lat wymagający zawód technika dentystycznego, podobnie jak zawód kowala lub kuśnierza przejdzie do historii?

Koniec wykonawstwa laboratoryjnego, czyli cyfrowo zaprojektowane protezy;http://www.avadent.com/procedure/
Powrót do góry
Babs

PostWysłany: Sob Lis 22, 2014 2:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No fajnych masz tych wykładowców Karolina.Wymierający to raczej oni mają mózg...
Jakbyśmy byli jasnowidzami,mam na myśli nas starszych stażem techników, to byśmy Ci odpowiedzieli na Twoje pytania jaka przyszłość nas czeka.Cad/Cam NIGDY nie wyprze starych technologii z prostego powodu a mianowicie nie każdy pacjent może pozwolić sobie na tego typu prace,jak i nie każdy lekarz będzie korzystał z takiego systemu.Nie sugeruj się tym co mówią amerykanie ''THIS IS NOT AMERICA'' Wink Wink
Powrót do góry
piotrasz

PostWysłany: Pon Lis 24, 2014 11:07 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dorzucę swoje 5 groszy.

Ograniczenie liczby pracujących techników w zawodzie zostanie wymuszone w niedalekiej przyszłości, nie przez technologię, lecz raczej ich nadprodukcję. Zwyczajnie nie starczy dla wszystkich pracy - bo już dziś ten rynek jest przesycony.

Co się zaś tyczy technologii np. systemu Cerec, to:

1. Mogą sobie na niego pozwolić na jego zakup tylko nieliczni dentyści
2. Posiada on dość spore ograniczenia
3. Jego obsługa nie jest aż tak banalnie prosta, jak to jest reklamowane i wymaga poświęcenia czasu na jego opanowanie.
4. Jeśli nawet maszyny wyprodukują w godzinę koronę, którą później dentysta będzie kolejną godzinę dopasowywał (bo ją źle zaprojektował) szybko zauważy, że mu się to zwyczajnie nie opłaca.
5. Można jeszcze podać kilka przykładów, ale nie chce mi się już dalej pisać...

Szkoda zatem, że Twoi wykładowcy posiadają bardzo znikome doświadczenie w tej kwestii (o ile w ogóle?), a szafują cytowanymi przez Ciebie stwierdzeniami. Poza tym gdybym usłyszał od nich:
Cytat:
Zaleca się przyszłym absolwentom kontynuowanie nauki na innych kierunkach, gdyż za parę lat pracy dla nas nie będzie.

popukałbym się wskazującym palcem w środek czoła i następnego dnia już by mnie, na tym kierunku i na tej uczelni, nikt nie zobaczył. Wink
krocodyl

PostWysłany: Pon Lis 24, 2014 6:25 pm    Temat postu: Re: Adept Techniki Dentystycznej Odpowiedz z cytatem

panekarolina napisał:

Niestety coraz częściej dochodzą mnie słuchy, że zawód technika dentystycznego jest zawodem wymierającym-
...
Opinie te wiążą się z rozwojem technologicznym, "
...
Czy rzeczywiście za 5-10 lat wymagający zawód technika dentystycznego, podobnie jak zawód kowala przejdzie do historii?

/

Absolutnie nie Laughing

Cytat:
A.W - Technik / RE: Technik dentystyczny - opis
dodano dn. 2013-12-11
Oto ciekawy opis koledzy:
Korony ciągnione (tłoczone).

Korony ciągnione za względu na liczne wady są przeżytkiem. Materiałem, z którego wykonuje się je jest blacha ze stali chromo-niklowej o gr. 0,25 mm, która fabrycznie zostaje ukształtowana do formy łusek, zwanych inaczej gilzami stalowymi.

Zasadnicze wady:

Niedokładne przyleganie korony do szyjki

Niemożność uzyskania odpowiedniej grubości ścian korony w zależności od potrzeb

Trudności w odtworzeniu odpowiednich stycznych

Bzdura to co wypisują te korony mają szczelność i są długo letnie a ciągnione złożone akrylowe kompozytowe są tak trwałe i mocne niż tam jakieś na perełkach retencyjnych... widać jakiś stomatolog tak napisał bo tak to nie zarobi na dobrych koronach które maja szczelność i są mocne Sam takie robię cały czas i lekarze starej daty tylko te chcą bo wiedzą, że są dobre a guzki można ładnie
wykuć jak koś umie i chce bez problemu bądź zrobić złożone akrylowe i są mocne i trwałe
Pozdrawiam
Powrót do góry
AGAwro

PostWysłany: Pon Lis 24, 2014 7:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja Tobie doradzam bys poszedl do Zabrza, a za dziesiec /15 lat pojdziesz na kurs Cad/ Cam. Do tego czasu sie nauczysz tradycji. A nikt Ci nie zabrania byc mistrzem cad camu w przyszlosci:D

Decyzja jest Twoja. Pozdrawiam:d
piotrasz

PostWysłany: Wto Lis 25, 2014 9:59 am    Temat postu: Re: Adept Techniki Dentystycznej Odpowiedz z cytatem

panekarolina napisał:
podobnie jak zawód kowala przejdzie do historii?

Kowal zajmuje się nie tylko podkowami dla koni. Ci którzy to jedynie potrafili wykuć, dziś już rzeczywiście nie mają zbyt dużo pracy.
Jednak ci kowale, którzy wpadli na pomysł wykuwania bram, elementów ogrodzenia, poręczy, barierek, krat ozdobnych itp. i potrafią zrobić to dobrze, nie mają powodów do narzekań. Podobnie może odrodzić się np. zawód zduna, kuśnierza i inne.

Wniosek?

Niektóre technologie, trendy, a nawet mody wymuszają na nas konieczność dostosowania się do nich. Ci, którzy tego w odpowiednim czasie nie zrobią, obudzą się z przysłowiową "ręką w nocniku". Aby więc móc przetrwać w tym zawodzie, trzeba znaleźć dla siebie jakąś niszę, czyli specjalizację w tym, czego nikt w okolicy nie wykonuje lub wybić się bardzo mocno ponad przeciętną. Dużo łatwiej jest oczywiście wykonać to pierwsze.

pozdrawiam
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> CAD/CAM, SLM, SLS, STL,... Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: