Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna Forum dyskusyjne ZGRYZ
Serwis techników dentystycznych i protetyków

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
luźne protezy!!!!pomocy!!!!!!!!!!!!!
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> Protezy ruchome , akryl, zęby sztuczne, technika wtrysku
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
doriss

PostWysłany: Sro Lip 17, 2013 4:06 pm    Temat postu: luźne protezy!!!!pomocy!!!!!!!!!!!!! Odpowiedz z cytatem

witam, mam następujący problem. Robiłam protezy wlewowe (Villacryl SP), ale niektórzy lekarze marudzili, że są luźne, że lepsze gotowane itp itd. Zaczęłam od nowa gotować te cholerne puchy. I problem pojawia mi się znów-uzywam Villacrylu H Plus. Co któraś proteza jest luźna i spada. Nie wiem co robię nie tak i w czym tkwi mój błąd. Wydaje mi się, że robię wszystko tak jak być powinno-ale może mi się to tylko wydaje.
Protezy przyklejam do modeli i puszkuje. Wyparzam, izoluje i czekam aż ostygną. Zęby czyszczę a następnie pokrywam villacrylem bond. Zarabiam akryl-mokry piasek-taka konsystencja przypominająca mi mąkę ziemniaczaną z wodą Very Happy faza ciasta i zarabiam akryl w suchych czystych rękawiczkach. upycham i prasa 2,5 tony przez 20 min. ramki, chłodna woda i do zagotowania, od zagotowania 30 min i wyłączam gaz. do wody dolewam zimnej co jakiś czas i czekam aż wystygną-w znajomej pracowni w ogóle wkładali do zimnej wody i było niby ok ale ja się boje. I w czym tu może tkwić problem? Błagam o pomoc.
Aha uszczelnienie na linii AHA jest i do tego komory ssące jak lekarz sobie życzy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
piotrasz

PostWysłany: Sro Lip 17, 2013 4:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A nie pomyślałaś czasem, że może to być najzwyczajniej wina wycisków? Dentysta być może próbuje zrzucić winę na Ciebie? To typowe zachowanie w takiej sytuacji.

Jeśli widzisz, że po polimeryzacji płyta protezy nie odstaje od modelu, nie powinnaś mieć sobie nic do zarzucenia. Chyba, że jest inaczej...

Ps. Gdy jest schrzaniony wycisk, to żadne uszczelnienie mu nie pomoże. Szkoda, że nie mówią o tym na studiach.

Ostatnio zmieniony przez piotrasz dnia Sro Lip 17, 2013 4:58 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
doriss

PostWysłany: Sro Lip 17, 2013 4:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

myślałam o tym, ale....przecież oni robią wszystko zawsze pięknie ładnie i w ogóle. ostatnio zaczęłam współprace z bardzo dużą przychodnią stomatologiczną która trzaska protez na potęgę. i pani doktor (szefowa wszystkich szefów) oznajmiła mi iż ona pracuje już tyle lat, że o protetyce wie wszystko..zwłaszcza o przekrętach techników...i wtedy padłam na twarz...i nie umiałam pozbierać się z jej nieskazitelnej podłogi marmurowej..ah i jesczcze usłyszałam że my mamy nic nie poprawiać po nich w pracowni bo oni ZAWSZE (z naciskiem na za) robią dobrze, zagryzają dobrze i wyciskają dobrze..-na zajutrz dostałam wycisk na indywidualnej z wielkim babolem powietrznym na podniebieniu w wykonaniu szefowej wszystkich szefów

Ostatnio zmieniony przez doriss dnia Sro Lip 17, 2013 5:00 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
piotrasz

PostWysłany: Sro Lip 17, 2013 5:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Daruj sobie tę współpracę. Szkoda nerwów...
Nie stawiaj się w pozycji ofiary, bo aż wstyd to czytać.

I nie pozwól sobie wmówić, że podścielenie 2-tygodniowej protezy powinnaś zrobić w ramach reklamacji.

doriss napisał:
dostałam wycisk na indywidualnej z wielkim babolem powietrznym na podniebieniu

A nie usłyszałaś przypadkiem, że jest to specjalne odciążenie brodawki przysiecznej? Poczytaj w Internecie o tzw. syndromie myślenia grupowego. Lepiej zrozumiesz mechanizmy działania niektórych osób.
We fragmencie:
Cytat:
*iluzja nieomylności i pewności siebie,
*lekceważenie niepomyślnych informacji,
*wiara we własną etykę zawodową, nieuwzględnianie etycznych i moralnych aspektów decyzji,
*lekceważące traktowanie wyników i osób spoza zespołu,
*wywieranie nacisku dla wymuszenia konformizmu,

Zespół bowiem ulega złudzeniu co do swojej nieomylności i wyższości intelektualnej, przy czym złudzenie to jest tym silniejsze, im wyższy jest status społeczny każdego z uczestników, im wyższym dyplomem może się on legitymować i im większy jest poziom wewnętrznej spójności grupy.

Chyba wszyscy wiedzą o jaki zespół ludzi (grupę zawodową) chodzi.

Zaraz, zaraz! Ale przecież mieliśmy rozmawiać o problemach z polimeryzacją akryli? No właśnie, ten nieszczęsny akryl, gdyby czasem chciał odstawać od modelu - życie byłoby prostsze... Wink
Powrót do góry
obserwator

PostWysłany: Czw Lip 18, 2013 3:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zmień akryl!!!

Może zacznijmy robić zdjęcia tych nieomylnych doktorów co wszystko potrafią i wrzucajmy tu na forum pod tytułem "KWIATKI"
Powrót do góry
Miłosz

PostWysłany: Czw Lip 18, 2013 6:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

odlewaj 2x modele z wycisku od razu :]

prace lekarzowi oddawaj na tych drugich modelach dopasowaną Razz jak ci powie że twoja wina zapytaj czemu na modelu idealnie siedzi :]

nie no żartuje Razz obraził by się pewnie Wink

ale możesz tak zrobić, sama sprawdzisz co jest nie tak.
moja kumpelka z pracy używała innego monomeru na przykład do akrylu tego i problem znikł.

ja bym odesłał wycisk do poprawy Razz
Powrót do góry
kilden

PostWysłany: Czw Lip 18, 2013 11:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak mi dawno,dawno temu dentyści pierdolili o tym ,że protezy całkowite górne nie trzymają się podłoża i "spadają" to im dawałem wykładzik o siłach mocujących protezy w ustach ...

... mianowicie

1 siła adhezji
2 siła kohezji
3 siła retencji
4 siła stabilizacji

... są to niezbędne czynniki, które warunkują odpowiednie utrzymanie i funkcjonalność protezy całkowitej.

Po wykładziku dentyści otwierali gęby ze zdumienia i zgadzali się ze mną i wijąc się w swej nieświadomości (bo nie wiedzieli o czym gadam) zawsze przyznawali mi rację.

... i miałem święty spokój z pr.całkowitymi

adhezja,kohezja,retencja i stabilizacja - to tylko niektóre terminy i wartości odn. pr całkowitych . Nawijać jeszcze mogę długo..... a niedouczonym dentystom bardzo długo

Tak więc Doris nie przejmuj się za bardzo oceną Twoich prac przez dyletantów protetycznych ,- Pań i Panów dentystów.

Laughing Laughing Laughing
Powrót do góry
Zębatka

PostWysłany: Pią Lip 19, 2013 6:51 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Siła woli i godność osobista pacjenta.
To są dwie główne siły utrzymujące protezę całkowitą!!!
piotrasz

PostWysłany: Pią Lip 19, 2013 7:23 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Brawo Kilden za to przypomnienie. Potwierdzam skuteczność oddziaływania tych 4 terminów (+jeszcze ciśnienie atmosferyczne). Zębatka poprawiła mi humor z rana.

Po za tym, żaden znany mi dentysta (a jest ich naprawdę wielu) nie potrafi ocenić stanu błony śluzowej i warunków pola protetycznego, aby dobrać odpowiednią technikę i masę wyciskową. Nie dość, że wszystkie wyciski "lecą" na jednej masie (tą samą którą podobno używa kolega), to raz doda się im katalizatora (lub wody w alginatach) więcej, raz mniej. Raz się pacjent zaślini - że aż mu z gęby leci, innym razem dostanie takich odruchów wymiotnych, że wyciski zamiast natychmiast wylądować w koszu - lądują jednak na biurku technika.

Teraz już chyba rozumiesz Doriss, dlaczego jedna proteza trzyma się, a inna nie. Nie ma absolutnie na to żadnej reguły. Wykład na temat skurczu polimeryzacyjnego akryli - innym razem. Znalezienie natomiast przyczyny to nieraz szukanie igły w stogu siana...
Powrót do góry
Zębatka

PostWysłany: Pią Lip 19, 2013 8:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Doris, jeśli problem będzie się powtarzał, a będziesz już "prawie" pewna, że to nie Twoja wina. Otwórz puszkę po wygotowaniu, wytnij jakimś ferezem kawałek gipsu na linii AH tak aby było widać przekrój przylegania. Zrób fotę makro, tylko na boga... nie pokazuj jej tej foty w telefonie, no chyba, że masz jakiś dobry model z dużym ekranem i dobrą rozdzielczością, no to wtedy tak.
I w ramach dobrze pojętej współpracy poproś panią doktor, aby wytłumaczyła Ci jak to się dzieje?...że tak się dzieje.

Nie napadaj na nią, postaraj się ją zaciekawić problemem.
Do niektórych nie dociera gdy się do nich mówi, trzeba im pokazać.

Jak nie wykaże zainteresowania wspólnym rozwiązaniem tego problemu, to ją OLEJ.
Szkoda nerwów.

Jeszcze jedno do pierwszej części mojej rady, nie myl jej z włażeniem w du... Cienka to lina i należy utrzymywać równowagę.

Ostatnio zmieniony przez Zębatka dnia Pią Lip 19, 2013 6:21 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
piotrasz

PostWysłany: Pią Lip 19, 2013 12:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tyle dobrych rad (i to całkiem bezinteresownych) otrzymała Doriss powyżej, że niech tylko ktoś jeszcze odważy się napisać, że na tym forum to tylko jad, szydera i temu podobne, to... Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Powrót do góry
adamas

PostWysłany: Pią Lip 19, 2013 5:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kurde ... na tym forum to tylko: jad, szydera i temu podobne sąąąąąąąąąąąą Wink
Powrót do góry
piotrasz

PostWysłany: Pią Lip 19, 2013 6:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Adamas! Nie prowokuj, proszę ja Ciebie! Laughing

Człowiek chce dobrze, a tu jak go podsumują, to mu się zaraz odechciewa.
Powrót do góry
kilden

PostWysłany: Pią Lip 19, 2013 11:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

... no to jeszcze tak szyderczo napiszę...

Ważną rolę przy utrzymaniu protezy górnej całkowitej stanowi bardzo dokładne wyznaczenie linii AH . Dentysta po dokładnym badaniu , gdzie ona przebiega powinien ją zaznaczyć (ołówkiem technicznym ) na modelu roboczym.Powinien również po badaniu podatności błony śluzowej wykonać uszczelnienie okolic linii AH na modelu(to jego obowiązek ,nam ingerować w to nie wolno)z uwzględnieniem szwa podniebiennego.

Jeżeli dentysta tego nie robi (tzn. nie bada podatności błony śluzowej na granicy podniebienia miękkiego i twardego i nie wykokonuje samodzielnie uszczelnienia na modelu roboczym) to w zasadzie można przyjąć ,że robi błędy i odpowiedzialność za złe wykonanie protezy - ("bo spada") musi wziąć na siebie.

Gadać mi się już nie chce ,ale na temat ignorancji dentystów przy wykonywaniu nawet prostych prac protetycznych jakimi są protezy osiadające mógłbym Was zanudzić na śmierć.

Na forum jest takich tematów "KUPA" ... młodzi TD -szukajcie a znajdziecie i będzie Wam dana światłość
Powrót do góry
Tramp

PostWysłany: Nie Sie 04, 2013 10:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A jakiego gipsu używasz?

Mi się wydaje, że tutaj jest problem.
Każdy gips ma tam jakąś ekspansję, producenci podają zazwyczaj wartości po 24h, ale mało jest firm, które gwarantują idealne odwzorowanie np. po tygodniu, miesiącu itd.

Druga kwestia, staraj się jak najmniej moczyć modele. Przy puszkowaniu no nie da rady, ale im więcej model moczysz tym bardziej zmieniasz jego ekspansję.

U mnie w laborze pracujemy jak tylko się da na sucho, obcinarka na sucho (papier ścierny) itd. itd. Na prawdę polecam, znika wiele problemów.

Ewentualnie zobacz jak lekarze pakują Ci wyciski.
Najcześciej 'mądre' asytentki albo z torebki z alignatami robią akwarium dla ryb, albo pakują kilogramy chusteczek....

To już nie jest ten sam wycisk, na 99% zaszłą jakaś deformacja.

Też są takie mądrale co pobierają wycisk w piątek i na weekend zostawiają w lodówce, co jest kolejnym kretynizmem.

Najlepsza temperatura dla alginatu to 36,6. Oczywiście bez przesady, ale temperatura otoczenia styka spokojnie Smile

No i pakowanie wycisków do zwykłych torebek śniadaniowych, zawiązana i styka.

Zwróć też uwagę na to jak pakują sylikony na łyżkach indywidualnych.
Po wzięciu wycisku przez 30-60 minut zachodzą tam jeszcze jakieś procesy, a mądre asystentki nie wiem po cholere ładują je w mokre chusteczki i do worka.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> Protezy ruchome , akryl, zęby sztuczne, technika wtrysku Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: