Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna Forum dyskusyjne ZGRYZ
Serwis techników dentystycznych i protetyków

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
odlewnia gazowa, jaki osprzęt?
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> Metale, masy osłaniające, odlewnictwo i obróbka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Miłosz

PostWysłany: Pon Kwi 08, 2013 6:05 pm    Temat postu: odlewnia gazowa, jaki osprzęt? Odpowiedz z cytatem

mam prośbę, czy ktoś znający się na temacie mógłby mi tutaj napisać konkretnie co i jakie rzeczy potrzebuję do topienia metalu w odlewni gazowej?
mam ograniczony budżet a powiem nawet że im taniej tym lepiej(ale nie zmniejszając bezpieczeństwa Smile ) dlatego rezygnuje od razu z firmowych protetycznych palników i zestawów gdyż one kosztują naprawdę sporo.

czy da rade złożyć taki komplet w miarę tanio?
albo inaczej, ile proponowali byście wydać na coś takiego, i co kupić?

palnik + rączka palnika, dysze palnika, jakie? + 2 węże 6m każdy, butla tlen + butla butan? czy jakiś inny gaz? Reduktor do gazu i tlenu?

czy palnik do cięcia metalu sie nadaje czy nie?

będę bardzo wdzięczny za pomoc :]

zestaw jest do odlewni ROTOMAT

pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
stanislaw

PostWysłany: Wto Kwi 09, 2013 3:20 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj.
Se poszukaj na tym Szacownym Forum.Już było i o topieniu tyż.
Szorstki proponował palnik Perun,ego Gloor (nr 3902-6) kupowane np.w hurtowni ze sprzętem spawalniczym.Dysza do chromokobaltu (nr 3960-P) NIE "prysznicowa".Bezpieczniki przypalnikowe (lepiej moim zdaniem na węże ze 20 cm.od palnika)=niekoniecznie,ale wskazane.Reduktory zegarowe na tlen i propan.
Butkę tlenową (najlepiej tlen czysty medyczny) jedni wynajmują dużą z punktu gazu technicznego (transport później przy zakupie tlenu gratis),inni kupują np.10 l za góra 300.-(nowa ma legalizację na bodaj 10 lat).Koszt legalizacji jest znaaaaczny i na króóótko.
Satis.
Miłego Poranka Staszek.
P.S.Palniki i instalacje bywają używane za niewielkie pieniące,a można dokupić samą końcówkę dyszy.
Zębatka

PostWysłany: Wto Kwi 09, 2013 8:32 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Stanisławie, zaintrygowało mnie zdanie o tym, że do topienia metalu lepiej używać tlenu medycznego?
Dlaczego? Czy różnice pomiędzy topieniem metalu tlenem technicznym a tlenem medycznym są aż tak znaczne?
Przecież propan butan mamy techniczny Wink.
Co przemawia za tlenem medycznym ?
Bo chyba nie cena i chyba nie sposób zdobycia takiego tlenu. W jaki sposób zdobyć tlen medyczny będąc technikiem dentystycznym nie mając możliwości wypisania recepty na zdobycie ów tlenu ?
Miłosz

PostWysłany: Wto Kwi 09, 2013 11:12 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiem Stanisławie że na forum podobne tematy są, ale jak patrze na date dodatnia ostatniego posta to wole napisać nowy i mieć ,,świeże" informacje.

czyli muszę zakupić:
- dysza do topienia Chromokobaltu (nie przysznicowa)
- palnik (tlen-propan/butan)
- reduktor do tlenu (dwustopniwy)
- reduktor do propanu/butanu (jednostnoipniowy)
- 2 węże (po 6m)
- 2 bezpieczniki przepalnikowe do węży
- butla z tlenem
- butla z gazem (propan/butan)

czy rodzaj palnika który kupie ma aż takie znaczenie? na co powinienem zwracać uwagę?
czy takie coś się nada? czy mierzyć w te z ceną w okolicach 300zł?

http://www.alco.com.pl/?page=shop/flypage&product_id=14.12.000123&category_id=12-30-00-00-lutowanie&ps_session=4528a9a5c852ef003e8610d903827510

czy moge kupic np palnik do cięcia i wymienić dyszę na ta do topienia chromokobaltu?
pozdrawiam
Powrót do góry
Zębatka

PostWysłany: Wto Kwi 09, 2013 11:38 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Miłosz napisał:
... na co powinienem zwracać uwagę?
czy takie coś się nada?

Co do palnika Miłosz, ja na Twoim miejscu zwróciłabym uwagę również na sprawę trzymania palnika, tzn. to co tu podałeś w linku może być mało wygodne w trzymaniu go, mało obiecująco również wygląda brak sztywnego dystansu/ blokady pomiędzy rurkami palnika a za nie będziesz trzymał palnik, jak również być może, bezwiednie ściskał. Z pewnością ma on atest bezpieczeństwa, ale konstrukcja hmmm...
Na wygodę też zwróć uwagę.
Miłosz

PostWysłany: Wto Kwi 09, 2013 11:58 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

rozumiem, też na to zwracam uwagę, ale palników jest dość spory wybór na rynku i ceny także różne.

na allegro np znalazłem coś takiego

http://allegro.pl/palnik-propanowy-do-lutowania-spawania-opalanie-i3078817828.html

wygląda ładnie i poręcznie, ale cena... jest podejrzanie niska Smile
dlatego pytałem na co zwracać uwagę, czy palnik do butan-tlen musi być z jakiegoś konkretnego stopu czy mieć jakieś opcję?

mi podobają się te palniki które poza pokrętłami do regulacji gazu i tlenu maja także spust do ze tak powiem on/off palnika i plynnej gegulacji plomienia trzymajac palnik jedna reka.

a taki zestawik?
http://allegro.pl/palnik-gazowy-do-ciecia-propan-tlen-kpl-zestawy-i3106172504.html

palnik wygląda ok, ale no właśnie czy da sie do niego wymaganą dysze dołączyć? w temacie co z czym i jak jestem trochę zielony a nie chce kupic czegoś czego nie będe mogł uzywac.

pozdrawiam
Powrót do góry
piotrasz

PostWysłany: Wto Kwi 09, 2013 4:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A próbowałeś kiedyś spojrzeć na to z tej strony?:

Przy dzisiejszych cenach i dostępności wszelakiej maści "kastomatów" (czyt. odlewni odśrodkowo-indukcyjnych), daj sobie spokój z palnikiem, przewodami, butlami, reduktorami i całą zabawą związaną z napełnianiem i wymianą butli gazowych. To miało sens w latach 80,90-tych, ale teraz? Masz do wyboru całą masę nowych, dobrych i tanich urządzeń albo też używanych. Do tego dotacje, leasingi itp.

Gdzieś w piwnicy, leży u mnie prawie nowy, leciutki i zgrabny palnik Degussy (do chrom-kobaltu, niklu, a jakże), przewody, reduktory itp. nieużywane od lat (ale kupione za spore, jak na owe czasy, pieniądze) i zastanawiam się co z tym dalej zrobić, bo choć przydały się zaledwie kilka razy, to chyba nie użyję ich już nigdy...

I Tobie też nie polecam. Wink
Powrót do góry
Zębatka

PostWysłany: Wto Kwi 09, 2013 8:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Około godziny czternastej chciałam dać Tobie tę samą radę co Piotrasz, ale znowu pomyślałam, że się pohamuję. Laughing Laughing Laughing

Najchętniej to powiedziałabym, kup sobie jakiś porządny palnik np. Degussy, a jeszcze lepiej odlewnie indukcyjną, ale wiem jak jest.
No to krótko.
Wydaje mi się, że skoro chcesz coś z nie... firmowych protetycznych to przy tego rodzaju Twoich dylematach nijak się nie da wybrać jak go nie weźmiesz do ręki.
Czyli najprościej - kierunek sklep spawalniczy i zobaczyć jak leży w ręku, jak chodzą zawory i jak jest wyważony, ciężki, czy lekki itd. Zapytać sprzedawcy, który model palnika najczęściej wraca z reklamacjami.

Co do zestawu z allegro
w zestawie masz do propanu reduktor zwykły bez manometru, ja jednak pokusiłabym się o reduktor z manometrem ( przynajmniej jednym a najlepiej z dwoma, jeśli z dwoma to ustawisz sobie ciśnienie robocze raz i wtedy nie będziesz miał niespodzianek przy regulowaniu palnika, mówiąc w przenośni - przyzwyczaisz się do życia palnika. Ci którzy tną palnikami nie przejmują się tym i nie zwracają na takie rzeczy uwagi, odkręcają butle i "jadą z koksem" i być może nie ma co się upierać jakoś specjalnie przy dwustopniowym do propanu, ale jeden manometr koniecznie). Troszkę pomieszałam zagadnienie manometr i stopnie, ale 1 manometr - 1 stopień, 2 manometry - 2 stopnie, o tym mowa.
Ten jeden manometr może Tobie kiedyś zaoszczędzić rozczarowania, Ty do odlewu przygotowany, a tam gazu niet.
Oczywiście rozczarowanie może być zaoszczędzone tylko w przypadku jeśli wyrobisz sobie nawyk patrzenia od czasu do czasu na ten manometr by sprawdzić ile gazu pozostało w butli. Wink
A i jeszcze trzeba doliczyć koszt 2 cofaczy. Musisz sobie policzyć... czasami zestawy nie są takie fajne jak się na pierwszy rzut oka wydaje.

No dobra mimo wszystko ja też proponowałabym jednak przemyślenie ewentualnego zakupu z odlewni indukcyjnej, ale żeby nie było, że wszyscy bleee, bleee dobre rady dają.
O mam jedną, jeśli jednak się uprzesz na ten palnik to namów Piotrasza żeby Ci opchnął tą Degusse, palnik jest jest bardzo fajny i dobry i długowieczny z tego co wiem.
Na co Ci jednak ta długowieczność skoro technika idzie do przodu, nie lepiej jednak zainwestować w tą indukcyjną odlewnię? ( to pytanie filozoficzne) Wink

A właściwie... dobra okazja do jeszcze pomarudzenia Wink
Nadmienię tylko ku przestrodze, że...

Zabawy z tlenem
Należy pamiętać, aby przy skręcaniu przewodów tlenowych i wszystkich elementów, które będą miały kontakt z przepływającym czystym tlenem nie zabrudzić. Łapki dotykające muszą być czyste, żadne tłuszcze, smary itp..a już absolutnie nie wolno w taki układ montować uszczelek, które nie są przeznaczone do czystego tlenu !!!!!!!!!!!!!! Wszystkie elementy powinny być czyste tlenowo !!!!!!!!!!!

No bo co mogłoby się stać?
Ano np. takie coś.
I to w bardzo optymistycznej opcji ( dodam, że zestaw był czysty tlenowo, ale chyba nie za bardzo). Laughing Laughing Laughing
A huk był panie i ognie...

Ps.
to nie moja, ta owłosiona łapa.
Wink
kilden

PostWysłany: Wto Kwi 09, 2013 10:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

.... a ja już się przestraszyłem ,że to Twoja.. .

....Bogu dzięki !
Powrót do góry
stanislaw

PostWysłany: Sro Kwi 10, 2013 3:30 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witajcie.
1.Tlen medyczny,mnię tumaczono,co jest bardziej czysty (nie upieram się).
2.Napisałem propan (obecnie bez problemu dostępny),a nie propan-butan.
3.Dysze do cięcia mają pojedynczą "dziurkę" i dają mały płomień.Dysza do topienia metalu ma kształt "kółka" (szczelina) i daje płomień jako "guzik".
Kiedyś se przypominam Micz rysował rozkład temperatur w płomieniu.
Gloor robił palniki dla wieeelu firm dent (różniły się kolorem rękojeści i ceną),a sie kupowało np.:
http://www.spawsc.pl/
http://www.technika.krakow.pl/index.php?p547,nasadka-palnika-gloor-do-topienia-3960-p-propan-tlen

Jak ono tutaj Szacowni TD proponowali jeśli jeszcze nie nabywszy Rokkoko to szukaj indukcji najlepiej z wewnętrznym chłodzeniem (używki masz już od 8 tys.).
Miłego Poranka Staszek.
piotrasz

PostWysłany: Sro Kwi 10, 2013 3:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zębatka napisał:
nie będziesz miał niespodzianek przy regulowaniu palnika

Ten cytat wziął mnie trochę na wspominki.

Otóż chyba nigdy nie zapomnę, jak odlewnictwa palnikiem uczył mnie przysłowiowy pan Kazio - spawacz. Jak zobaczył (pierwszy raz w życiu) taki, mały i zgrabny palnik Degussy - to parsknął śmiechem: "I pan zamierza tym topić???" Zapewne myślał, że mam do stopienia parę kilogramów stali, a nie paręnaście gramów. Potem nauka regulowania płomienia. Właściwie to do dziś nie wiem, który gaz powinno odkręcać się jako pierwszy? Pan Kazio twierdził, że tlen (i tego się później trzymałem), choć jeden z moich znajomych okręcał wpierw propan-butan i gdy już go podpalił, dopiero dodawał tlen... W każdym razie uruchomienie palnika wiązało się u mnie z odgłosem wystrzału, przypominającym strzał z bata tresera dzikich zwierząt. Jak zdarzyło się kilka odlewów pod rząd, historia z odpalaniem powtarzała co każdy z nich. Sporo później dowiedziałem się, że można dokupić jakieś dodatkowe urządzenie, dzięki któremu nie będzie już konieczności gaszenia palnika za każdym razem, ale się na nie, nie zdecydowałem...

Oczywiście - tlen skończył się w najmniej odpowiednim momencie, choć wiadomo, że wskazania manometru nie oszukiwały.

Zabawa zatem była fajna, szczególnie gdy miało się dużo wolnego czasu na eksperymenty. A jakie towarzyszyły temu emocje podczas wybijania odlewu z pierścienia! Nigdy nie było wiadomo, co się odlało i czy się odlało. Chciałoby się na koniec powiedzieć "Przeżyj to sam". Laughing
Powrót do góry
Miłosz

PostWysłany: Pon Kwi 15, 2013 7:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hehe Smile
wirówkę już nabyłem, do tej używanej indukcyjnej brakowało by mi 3 tysie :] a to sporo no i wole jednak nówki, niestety ale używany sprzęt w tej cenie może nawalić i to nawet poważnie w ciągu tych paru pierwszych miesięcy. :/

zabawę w kredyty wole ominąć na początku Wink

poza tym możliwe że palnik przyda mi się jeszcze do innych rzeczy.

w przyszłosci planuje zakup indukcji, to pewne ale zalezy jak sie potoczy moja przygoda z pracownia ;]
Powrót do góry
basti_seba

PostWysłany: Wto Kwi 16, 2013 10:28 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1. http://www.technika.krakow.pl/index.php?p547,nasadka-palnika-gloor-do-topienia-3960-p-propan-tlen

2. http://www.technika.krakow.pl/index.php?p222,rekojesc-uniwerslana-palnika-gloor-acetylen-tlen-lub-propan-tlen

3. http://www.technika.krakow.pl/index.php?p9,reduktor-tlen-z-zaworkiem

4. http://www.technika.krakow.pl/index.php?p44,reduktor-propan-butan-z-zaworkiem

5. http://www.technika.krakow.pl/index.php?p296,butla-tlenowa-8-litrow-transport-gratis

6. Butla Propan Butan duża normalna ze stacji paliw.

7. http://www.technika.krakow.pl/index.php?p304,okulary-spawalnicze-gogle-ok

8. http://www.technika.krakow.pl/index.php?p170,bezpiecznik-przyreduktorowy-acetylen-propan-bezpiecznik-tlen-kpl

Lepiej dać bezpieczniki przy reduktorze, rączka do topienia waży wtedy mniej.

9. Wąż propan - 5m, Wąż tlen - 5m

10. Opaski zaciskowe
Powrót do góry
piotrasz

PostWysłany: Wto Kwi 16, 2013 11:02 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

... 11. Solidne gaśnice przeciwpożarowe. Exclamation
Powrót do góry
Miłosz

PostWysłany: Wto Kwi 16, 2013 3:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dzieki wielkie Smile
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> Metale, masy osłaniające, odlewnictwo i obróbka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: