Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna Forum dyskusyjne ZGRYZ
Serwis techników dentystycznych i protetyków

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
metal VS metal
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> Metale, masy osłaniające, odlewnictwo i obróbka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
baluss

PostWysłany: Nie Mar 10, 2013 12:55 pm    Temat postu: metal VS metal Odpowiedz z cytatem

Bardzo ostatnio sie zastanawiam jakie jest wasze podejscie to metalu;) Ufacie tylko jednemu produktowi, czy moze testujecie czesto nowe stopy i totalnie nie widzicie różnicy pomiedziy nimi? Idziecie na cene czy moze szczegolnie doceniaci jedna z cech ktore dany metal posiada?
Sam przerobilem pare stopów ale zaden jakos szczegolnie nie zapadl mi w pamiec.
Prosze wyrazcie opinie, podajcie jakich stopow używacie do protez szkieletowych i na korony.

Sam uzytkowalem:
system MG na szkielety
Remanium Cse -korony
BegoWironit Extrahard -szkielety
Magnum- szkielety
i w niejszej iloisci jeszcze pare. Dodam ze zadem niczym szczegolnie sie nie wyróznil:)
Jaki jest u Was??
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
baluss

PostWysłany: Pon Mar 11, 2013 12:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co jest nikt nie zajmuje sie metalem? i nie macie ulubionego?Wink
Powrót do góry
Tramp

PostWysłany: Wto Mar 19, 2013 5:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Używałem shefnera, byłem zadwolony. Pod ceramikę jak i szkielety.

BEGO wski nie za bardzo mi się podobał. Kwestia gustu
Metal z dentaurum jak najbardziej w porządku.

Za cene 700-900 za 1kg na rynku można znaleźć bardzo dobre stopy, od małych lub średnich firm.

No i oczywiście sam metal Ci nic nie da, to jest temat rzeka Smile
Masy, sposób odlewania, sposób przygotowywania modeli gipsowych, sposób kanałowania, wygrzewania pierścieni itd.

Metal jest tylko jakąś częścią całego procesu Smile

Ostatnio zmieniony przez Tramp dnia Nie Sty 26, 2014 2:09 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
baluss

PostWysłany: Nie Mar 24, 2013 11:37 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Fajnie ze postanowiles mi odpisac:) juz spisałem na straty temat ale dales mi nadzieje:P

Jasne wiem ze sam metal to jedno a cala reszta jest rownie albo i bardziej wazna. Poruszyłem ten temat nnie ze wzgledu na to za mam problem a ze wzgledu na to ze przerobilem pare stopow i zaden jakos specjalnie nie zapad mi w pamiec. Kazdy ma inna cene kazdy niby jest inny i szczegolny. To wszystko niby bo jakos tego nie kupuje i zastanawial sie za co Ty i Wszyscy forumowicze cenicie metal;)

Wspomniales o tym ze Begoskie zostawiaja w tyglu mase zlomu, a w stopach dentaurum nie zaobserwowales tego? ja notorycznie tak mam z Remanium Cse na korony.

Na szkielety preferujesz miekki czy twardy stop? i dlaczego? ostatnio na probe kupilem twardy dentaurum 800+ z tego co pamietam i nic mi sie nie zgadzalo bo tak jak w sklepie powiedzieli mi ze jest super tawrdy tak podczas obrabiania byl jak masło, i zgłupiałem.

Kazdy stop ma swoje włsciwisci ucharktertzowane i szczegulne dla kazdego jednego stopu. Zwracasz jakos szczegulnie uwage na jedna z własciwosci? pozwolołem sobie skopiowac z innej strony przykładowe własciwosi:)
Granica plastyczności Rp 0,2: 40 MPa

Wytrzymałość na rozciąganie 2m: 580 MPa

Twardość HV 10: 195

Wydłużenie przy zerwaniu A5: 15%

Moduł sprężystości wzdłużnej: 170,000 MPa

Gęstość: 8,2 g/cm3

Współczynnik rozszerzalności cieplnej

w temp. 25-6000C: 14,1 x 10-6 C-1

Temp. twardnienia: 12600C

Temp. krzepnięcia: 13500C

Napewno pod uwage biezesz WAK to standart ale czy tak pozatym cos jeszcze?Smile
Powrót do góry
Tramp

PostWysłany: Nie Mar 24, 2013 3:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dentaurum używałem jak nie miałem pojęcia w ogóle o niczym więc mogę z tego powodu dobrze tego metalu nie pamiętać Smile

Dla mnie jest ważna cena oczywiście, ale też w jaki sposób właśnie się odlewa. Czy w tyglu coś zostaje po odlewie czy mamy wielki liść.
Zwracam uwagę na temperature topnienia i to jak łatwo przy odlewaniu indukcyjnym wychwycić moment lania.

Ja np. pod prace szkieletowe używma takiego metalu, że w zależności od temperatury pierścienia w piecu 950-1020 uzyskuje różne właściwości.
Miękki, twardy, bardziej sprężysty, mniej sprężysty.
I jest to jeden i ten sam stop, nie musze kupować specjalnego, droższego bo spece od marketingu dopisali do niego HARD i zdjeli 0,5-1% jakiegoś pierwiastka.
Powrót do góry
baluss

PostWysłany: Nie Mar 24, 2013 5:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jest taki metal? musze powiedziec ze kopara lekko mi opadla;)
Powrót do góry
Tramp

PostWysłany: Nie Mar 24, 2013 6:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na pw wysłałem Ci informację o polskim przedstawicielu firmy Smile Oczywiście właściciel to też Polak i metalurg z ogromną wiedzą, jak masz ochotę w tą stronę się rozwinąć bardziej to bardzo polecam Smile
Powrót do góry
techdent

PostWysłany: Sob Kwi 13, 2013 12:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Też uyżwam stopy Scheftnera. Przyzwoita cena i bardzo dobra jakość .
195 HV10 to twardość stopów niklowych, zapomnij o szkieletach, nie mają odpowiednich właściwości.
Co do że w zależności od temperatury pierścienia w piecu 950-1020C° stop uzyskuje różne właściwości.
Miękki, twardy, bardziej sprężysty, mniej sprężysty, tak zachowują się wszystkie stopy CoCrMo. O czywiscie pod warunkiem zastosowania odpowiedniej temperatury przy obróbce cieplnej.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
baluss

PostWysłany: Sob Kwi 13, 2013 5:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szczerze mowiac jeszcze tego nie zglebilem.
Jestes w stanie opisac jak wlasnie stop sie zachowuje przy nizszej lub wyzszej temp pierscieni podczas odlewania?
Powrót do góry
DENDRYT

PostWysłany: Sro Cze 05, 2013 10:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z tą temperatura pierścienia kolega zaobserwował w miarę poprawnie, ale nie ważne jest tak bardzo to jak kwestia co robicie z pierścieniem po odlaniu.
W gruncie rzeczy temperatura pierścienia w koncowej fazie wygrzewania powinna być uzależniona od zastosowanych wosków i masy osłonowej.

Natomiast temperatura studzenia odlewu wpływa na parametry kowalności odlewu- jak to miałem wyjaśnone przez metalurga ,który odlewa trochę wieksze elementu(tonowe,hehe).

Nie rozumiem wiec czasem filmików poglądowych gdzie gorący jeszcze pierścień wrzucany jest do wody,albo wystawiany na jakiś duży stolik metalowy i chłodzony obiegiem wymuszonym.( I to renomowane firmy nas nimi faszerują,może żeby kupować u nich szkolenia,jak coś nie wychodzi...).
Ja mam specjalną "termalkę" ,która w zimowej porze nawet czasem trochę podgrzewa w przypadku zbyt szybkiego spadku temperatury- odkupiłem od jubilera co się bawił srebrem. Nie mam problemu z pracami, parametry odpowaidają tym podawanym przez producentów, z tym że jeszcze jedno kwestia odlewni- moja ma precyzyjny pomiar pirometryczny.Ważne zeby materiał by odlewany w swojej temperaturze lejności,a nie przegrzany ,czy przechłodzony ...
Powrót do góry
obserwator

PostWysłany: Czw Cze 06, 2013 3:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A jak sprawdzasz parametry podane przez producentów na odlanym szkielecie?????
Powrót do góry
DENDRYT

PostWysłany: Pią Cze 07, 2013 12:10 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Najczęściej mostkiem tesometrycznym 10kN, dyfraktorem i ekstensometrem na wykonanych próbkach(zwykle wykorzystuję resztki beleczek....czasem odlewam blaszki).
Powrót do góry
obserwator

PostWysłany: Pią Cze 07, 2013 7:10 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak z ciekawości zapytałem.
Lekarze pewnie są zachwyceni wynikami testów nie mówiąc już o pacjentach.

Dla zainteresowanych objaśnienie definicji użytych w odpowiedzi.
Wiem,wiem nie musiałem tego pisać ale młodsi technicy czy lekarze dentyści w każdym wieku nie bardzo wiedzą o czym tu mówimy.A to bardzo ważne informacje,które są Nam bardzo potrzebne podczas wypełniania karty zgodności użytych materiałów zgodnych z polską normą,którą musimy wypełnić dla lekarza i pacjenta.Wiadomo wyniki muszą się pokrywać (patrz.tabela)dostępna na stronie urzędu.Każde odstępstwo powoduje powtórzenie pracy.Ale wszyscy to wiedzą.

Ekstensometr – przyrząd do pomiaru wydłużeń – zmian wymiarów liniowych (odkształceń liniowych) elementów maszyn i konstrukcji wykonanych z różnych materiałów. Jest także nazywany miernikiem odkształcenia.
Z badanym przedmiotem stykają się dwa elementy ekstensometru, które przesuwają się względem siebie w trakcie odkształcania obiektu, a ich ruch przetwarzany jest na inną wielkość fizyczną, najczęściej sygnał elektryczny podlegający pomiarowi.

Tensometr – czujnik, służący do pomiaru naprężenia (łac. tensus = napięty + gr. metréô = mierzę). W praktyce pomiar tensometryczny polega na pomiarze odkształcenia i obliczeniu naprężenia w oparciu o przyjęty związek fizyczny (np. prawo Hooke’a).
Tensometry wykorzystuje się także pośrednio do pomiaru innych wielkości nieelektrycznych (np. siły, ciśnienia, przyspieszenia, masy).
Najczęściej stosowanym rodzajem tensometrów są tensometry oporowe, zmieniające swoją rezystancję wraz ze zmianą wymiarów. Ze względu na budowę rozróżnia się tensometry oporowe: wężykowe, zygzakowe, kratowe, foliowe, półprzewodnikowe.

Dylatometr – przyrząd służący do pomiaru liniowej rozszerzalności cieplnej ciał stałych
Powrót do góry
piotrasz

PostWysłany: Pią Cze 07, 2013 9:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

DENDRYT napisał:
Najczęściej mostkiem tesometrycznym 10kN, dyfraktorem i ekstensometrem na wykonanych próbkach(zwykle wykorzystuję resztki beleczek....czasem odlewam blaszki).

Shocked Shocked Shocked
Rany! Żeby tego czasem Presez nie przeczytał! Ktoś sobie robi jaja, a ten gotów byłby pewnie, w kolejnej aktualizacji do ustawy o wyrobach, zechcieć wprowadzić w życie konieczność takich badań, dla wszystkich laboratoriów techniczno-dentystycznych...
A jak "mądrze" brzmiało by to na kolejnych wykładach. Wystarczyłoby odrobinę popracować nad dykcją i można dalej brylować "wiedzą".

"Ku chwale przepisów unijnych" Presezie!!!
Powrót do góry
DENDRYT

PostWysłany: Sob Cze 08, 2013 5:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dlaczego jajka? Zmartwię kolegę wytyczne i przepisy są ,tyle że skrzętnie omijane w naszym "bogatym" kraju.
P.S. : nie każdy z nas robi metodą chaupniczą jakieś tam odlewiki typu szkielety, niektórzy robią prawdziwą protetykę szczękowo- twarzową, a wtedy odpowiednie dokumenty są potrzebne!
Nota benbe wiekszość naszych lokalnych "handlarzy" stopów nie posiada i nie udostępnia świadectw biozgodności sprzedawanych materiałów, co jest conajmniej wykroczeniem.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> Metale, masy osłaniające, odlewnictwo i obróbka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: