Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna Forum dyskusyjne ZGRYZ
Serwis techników dentystycznych i protetyków

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
pytanie o odlewanie(problem)
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> Metale, masy osłaniające, odlewnictwo i obróbka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
malamut

PostWysłany: Pon Lip 18, 2011 8:11 pm    Temat postu: pytanie o odlewanie(problem) Odpowiedz z cytatem

witam wszystkich.mam problem,moze ktos cos zaradzi.odlewam metal palnikiem i wirowka.problemem jest to,ze gdy grzeje metal nie roztapia sie tak jak powinien - czy to pod szkelety,czy pod porcelane.nie ma tego efektu "zlanego metalu" i tego falowania. za to powstaje syf skorupaw tyglu.mam butle z gazem 11kg,tlen ustawiony na ,jak sie nie myle na 8 atmosfer.moze ktos ma jakies sugestie.bede wdzieczny za kazda uwage i pomoc.pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
malamut

PostWysłany: Wto Lip 19, 2011 5:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

temperatura na palniku jest za mala,tak mi sie wydaje.czy mozna zrobic tak,by temperatura byla wyzsza? nie mam kompletnie pomyslu.pierwszy odlew byl super,kazdy kolejny coraz gorszy.i dalej nie mam pomyslu,co dalej............
Powrót do góry
AmiYumi

PostWysłany: Wto Lip 19, 2011 9:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może tlen jest "brudny"? Nigdy nie topiłem palnikiem, ale czasem jak mi wbiją w butle do lutowania jakiś syf to lutowie potrafi "zżużlować"...może masz ten problem? Nabij medyczny, czyściutki...

brzydal MÓWIŁ NA MNIE WARSZAFKA Very Happy - nie szukajcie u mnie pomocy Cool
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość OdwiedĽ stronę autora
malamut

PostWysłany: Sro Lip 20, 2011 9:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wielkie dzieki za pomoc.tez myslalem,ze to wina tlenu. Musze jeszcze troche poeksperymentowac z palnikiem.moze jak w pulp fiction Smile
Powrót do góry
miczman
Site Admin

PostWysłany: Czw Lip 21, 2011 9:35 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

malamut.

nie znam palnika do zastosowań propan-tlen który pracowałby na ciśnieniu 8atm na tlenie !!!

masz źle ustawiony palnik, grożący wybuchem. twoja instalacja nie jest dopuszcona do takich cisnień. ciekawe co jescze masz popieprzone w swoim zestawie do topienia. nie masz zaworów powrotnych bo te nie przepuściłyby takiego ciśnienia.

poproś kogoś ,kto ma pojęcie niech ci to ustawi i cie przeszkoli bo zrobisz sobie i naokoło krzywdę.

micz.

.. a potem nauczy cie topić metal.

ZGRYZ jest już na Facebook. Też. Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email OdwiedĽ stronę autora Adres AIM
malamut

PostWysłany: Czw Lip 21, 2011 9:50 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to Cię zaskoczę - pracowałem na palniku,który był podłączony do tlenu ustawionego na 11.ale później mój były szef doszedł do wniosku,że tlen mu szybko spiepsza,a że zrobił się tak oszczędny,że nawet na mydło do rąk nie było,zmniejszył na 8.więc jak piwinno być ustawione? 3 wystarczy?
Powrót do góry
miczman
Site Admin

PostWysłany: Czw Lip 21, 2011 10:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

malamut, nie zaskoczysz mnie. po 10 latach pracy jako doradca techniczny w protetyce głupota techników mnie nie jest w stanie zaskoczyć. nawet twoj ex-szef i jego 11atm na tlenie.

raz jeszcze dobrze ci radzę byś skorygował swoje ustawienia zanim zrobisz sobie kuku. ile powinno być określa typ i producent palnika jaki używasz.
jest ich chyba 4-5 na polskim rynku a większość z nich pracuje na 2 barach tlenu.

pisałem kiedyś dokładnie o palnikach i ustawieniach gazowych, wybacz nie chce mis się tego powtarzać.

m.

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email OdwiedĽ stronę autora Adres AIM
malamut

PostWysłany: Czw Lip 21, 2011 12:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

bardzo dziekuje za pomoc.ustawie miedzy 2a3.chce jeszcze troche pozyc,wiec zrobie,jak ma byc.jeszcze raz wielkie dzieki.przekopie troche zgryz w poszukiwaniu informacji,o ktorych wspomniales.
Powrót do góry
stanislaw

PostWysłany: Pią Lip 22, 2011 2:06 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szanowny Miczmanie.
Widzimisię,że po reorganizacji działów Forum Twój temat o palniku i topieniu (taki z rysunkami płomienia) wyparował.Jestem przy nadziei ,że chwilowo.
Miłego Poranka Staszek.
miczman
Site Admin

PostWysłany: Pią Lip 22, 2011 12:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tak Stasiu, musiał zniknąć na skutek czyszczenia forum bo to był bardzo stary post. nie planuję pisania go ponownie, bo tak można w kółko i na okrągło a niektórzy i tak nie poczują potrzeby fachowego kształcenia się.

m.

Powrót do góry
stanislaw

PostWysłany: Sob Lip 23, 2011 3:11 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj.
Oczywizda "mądrość" Narodu jest wielka,faktyczmie zostałem "zaskoczony" niepomiernie.Czytając tlen 8,a nawet 11 atm. żem se siadł (wygodniej) i zakurzył.
Montując wieeeeele instalacji stosowałem kilka zasad i o dziwo wszystkie Pracownie jeszcze posiadają dach nad głową.
1.Tlen na reduktorze dwuzegarowym 2,5 atm.
2.Bezpiecznik zwrotny tlenowy przypalnikowy.
3.Reduktor propan-but(H)an zegarowy.
4.Bezpiecznik zwrotny propan-butan przypalnikowy (z reduktora turystycznego gaz nie "przebije się przez zwrotny").
5.Minimum po 6 m węży(czas potrzebny na zadziałanie bezpieczników w reduktorach zegarowych w razie cofnięcia płomienia). II st.zabezpieczenia.
6.Ustawiałem płomień (ilości gazów) na palniku Ross a dobrze.
Satis.
Miłego Poranka Staszek.
basti_seba

PostWysłany: Sro Lip 27, 2011 7:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dodam, że te 2,5 atmosfery na tlenie to ustawiamy chyba przy odpalonym palniku z propanem i tlenem... Jak ustawiam przed odpaleniem palnika to w momencie odkrecenia tlenu na palniku cisnienie na reduktorze spada do zera... no i nie ma ognia...przynajmniej u mnie.
Powrót do góry
szorstki

PostWysłany: Pią Sie 05, 2011 6:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jaką masz średnicę dyszy? Chodzi mi o ostatnią , dyszę główną. Większe palniki potrzebują więcej paliwa...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email OdwiedĽ stronę autora Adres AIM MSN Messenger
basti_seba

PostWysłany: Nie Sie 07, 2011 7:47 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.technika.krakow.pl/index.php?p547,nasadka-palnika-gloor-do-topienia-3960-p-propan-tlen

Takim palnikiem jak wyżej topię, nie wiem jaka średnica dyszy w nim jest.
Wiem, że jest to ten sam produkt co sprzedawany w DT Shop pod różnymi nazwami.

Przy okazji.
Można też kupić polskiej produkcji przeznaczony do topienie metali w technice dentystycznej:

http://olwro.pl/?k=katalog&w=&d=2&d1=18&PHPSESSID=8739909c4ea1561dba71f5e75a17f0ea
PALNIK PD-140 F KOMPAKT - iglicowy do topienia stopów dentystycznych.
Powrót do góry
szorstki

PostWysłany: Nie Sie 07, 2011 2:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mogę ci napisać jak ja mam ustawiony. Mianowicie, palnik Polskiej produkcji PERUN przeznaczony do zasilania propanem + tlen. Ciśnienie przy otwartych zaworach na palniku, palnik odpalony: tlen około 3-4 atm. propan około 1,8-2atm.
Przy zgaszonym palniku z zamkniętymi zaworami na palniku, manometry pokazują Tlen około 5atm, propan około 2,5-3atm.
Palnik PERUNA jest wygodny bo ma 5 albo 6 wymiennych dysz. Do odlewania używam pawie największej, do lutowania jak trzeba prawie najmniejszej. Ciśnienia na reduktorach nie zmieniam, jak mam coś do lutowania zmieniam tylko dyszę na mniejszą a ciśnienie a co za tym idzie płomień ustalam zaworami w rękojeści. Odlewam bez pudła.
Spytaj sprzedawcy co ci opchną ten klamot albo na stronie producenta poszukaj jakie ciśnienia są odpowiednie by zasilić takie palniczysko.
Proste jak jebanie...
Pozdrawiam Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email OdwiedĽ stronę autora Adres AIM MSN Messenger
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> Metale, masy osłaniające, odlewnictwo i obróbka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: