Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna Forum dyskusyjne ZGRYZ
Serwis techników dentystycznych i protetyków
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
MAKSYMALNE ZAGUZKOWANIE
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> Okluzja, zwarcie, artykulacja.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
OlekDołączył: 19 Sty 2008
Posty: 794
Skąd: GDAŃSK

PostWysłany: Sob Sty 22, 2011 2:00 pm    Temat postu: MAKSYMALNE ZAGUZKOWANIE Odpowiedz z cytatem

„Oczywiste jest zawsze najtrudniejsze do zrozumienia”
Klemens Lothar von Metternich
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
OlekDołączył: 19 Sty 2008
Posty: 794
Skąd: GDAŃSK

PostWysłany: Nie Sty 23, 2011 10:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wpis salaygomez'a został przeniesiony tu bo chcę zachować w miarę "czystość" wątków.
Przepraszam Olek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
OlekDołączył: 19 Sty 2008
Posty: 794
Skąd: GDAŃSK

PostWysłany: Pon Sty 24, 2011 12:26 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Postanowiłem zgłębić temat. Pomyślałem wrócę do korzeni. Zacząłem szukać jakiejś jasnej definicji. Podstawowy podręcznik dla studentów z Protetyki w Polsce.

Eugeniusz Spiechowicz PROTETYKA STOMATOLOGICZNA PODRĘCZNIK DLA STUDENTÓW STOMATOLOGII Wydawnictwo Lekarskie PZWL WYDANIE IV

Tam w Rozdziale II Temat Położenie żuchwy w stosunku do szczęki. Ruchy artykulacyjne żuchwy.

  "Międzyguzkowe i najbardziej dotylne położenie żuchwy"

  "Międzyguzkowe i najbardziej dotylne położenie żuchwy są również określane mianem położenia centralnago lub centralnego zwarcia. Brill nazywa je położeniami mięśniowymi i więzadłowymi,uznając je za zakończenie mięśniowej i więzadłowej drogi przywodzenia żuchwy. Mięśniowa droga przywodzenia , zwana również nawykową, polega na powolnym doprowadzeniu zębów dolnych do kontaktów okludalnych (zwarciowych) przy minimalnym wysiłku mięśniowym. Mięśniowa droga przywodzenia kończy się zwarciem zębów i stan ten określany jest jako mięśniowe położenie żuchwy. Położenie to jest identyczne z położeniem, w którym zęby przeciwstawne znajdują się w najgłębszym kontakcie (zaguzkowaniu). Określenie „maksymalne kontakty międzyguzkowe” uwypukla stosunki anatomiczne, podczas gdy „kontaktowe położenie mięśniowe” naświetla aspekt fizjologiczny tego samego położenia. Tak więc obydwa te terminy są synonimami.
  Więzadłowa droga przywodzenia żuchwy jest to droga, jaką przebywają wyrostki kłykciowe w stawach skroniowo-żuchwowych od miejsca, które zajmują w czasie mięśniowego położenia żuchwy do najbardziej dotylnego, zwanego więzadłowym położeniem żuchwy, od którego z uwagi na warunki anatomiczne nie może nastąpić żadne przesunięcie ku tyłowi. Jest to więc ruch, jaki może ku tyłowi wykonać żuchwa z pozycji miedzyguzkowej. Brill uważa, że ruch zamykania i otwierania wykonywany przez wyrostki kłykciowe w czasie drogi więzadłowej jest czystym ruchem zawiasowym.

  Zarb i wsp., opierając się na wcześniejszych pracach pracach Posselta, Atwooda i innych, określają centralne położenie żuchwy w sposób bardziej szczegółowy, podając definicję czterech jej położeń w ramach tego określenia:

  1. Międzyguzkowe położenie- położenie, w którym występują maksymalne kontakty zębowe. Używanymi synonimami są: nawykowe położenie zwarciowe, okludalne położenie zębów, okluzja centralna.
  2. Mięśniowe (kontaktowe) położenie – występuje w momencie, w którym powstaje kontakt powierzchni okludalnych zębów po uniesieniu się żuchwy z położenia spoczynkowego, z wystąpieniem minimalnej aktywności mięśniowej. Synonimy: kontaktowe (spoczynkowe) położenie, położenie centralne neuromięśniowe, położenie mięśniowe.
  3. Dotylne kontaktowe położenie – kontaktowe położenie zębów występujące na zakończenie zawiasowego ruchu zamykania, Synonimy: centralne położenie kontaktowe.
  Istnieje wiele teorii i hipotez wyjaśniających lub objaśniających centralne zwarcie, ale – upraszczając zagadnienie – można przyjąć, że występuje ono w momencie końcowego ruchu zawiasowego osi łączącej wyrostki kłykciowe (głowy żuchwy), jaki ma miejsce na zakończenie przywodzenia żuchwy do szczęki.
  Aktualnie w piśmiennictwie fachowym używane są określenia Bauer i Gutowskiego, którzy wyróżniają położenie spoczynkowe, położenie maksymalnego zaguzkowania, czyli zwarcie nawykowe, oraz dotylne położenie zwarciowe żuchwy. Ponadto jako położenie zwarcia centralnego określają stan, w którym położenie maksymalnego zaguzkowania pokrywa się z dotylnym położeniem zwarciowym. Można więc przyjąć, że dotylne położenie zwarciowe żuchwy, maksymalne zaguzkowanie zębów oraz drogi poślizgu między tymi położeniami składają się na pojęcie zwarcia centralnego czy centrycznego. Zwarciem ekscentrycznym określa się więc wszystkie pozostałe położenia i przemieszczenia żuchwy wystąpujące przy kontaktach zębów przeciwstawnych (szczęki i żuchwy)."
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
OlekDołączył: 19 Sty 2008
Posty: 794
Skąd: GDAŃSK

PostWysłany: Pon Sty 24, 2011 12:28 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ufffff, to tyle. Mad

Czy tylko ja mam takie dziwne wrażenie? Confused
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
OlekDołączył: 19 Sty 2008
Posty: 794
Skąd: GDAŃSK

PostWysłany: Sob Kwi 02, 2011 2:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

... i co, ktoś z Was to zrozumiał? Pewnie wszyscy skoro nikt nie pisze?

Ja niestety czytając to pierwszy raz nic nie zrozumiałem. I drugi raz czytając też nie zrozumiałem. I trzeci, i czwarty, piąty, szósty... i nic Evil or Very Mad

Zapamiętałem, zdałem, zapomniałem i tyle.


Czytałem, czytałem, czytałem i nic Confused
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
OlekDołączył: 19 Sty 2008
Posty: 794
Skąd: GDAŃSK

PostWysłany: Sob Kwi 02, 2011 8:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to może następny podstawowy podręcznik?
Zobaczmy co mówi.Stanisław W. Majewski Gnatofizjologia stomatologiczna Normy okluzji i funkcje układu stomatognatycznego
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
OlekDołączył: 19 Sty 2008
Posty: 794
Skąd: GDAŃSK

PostWysłany: Sob Kwi 02, 2011 9:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

  "1.1. UWAGI WSTĘPNE I OBJAŚNIENIA TERMINOLOGICZNE"

  "Okluzja centralna (zwarcie centralne, okluzja prawidłowa, maksymalne zaguzkowanie, maksymalna interkuspidacja, okluzja statyczna, centric occlision) – wielopunktowy kontakt zębów przeciwstawnych w zachowanej wysokości zwarciowej, który następuje w wyniku obustronnie równomiernego skurczu mięśni przywodzących i cofających żuchwę (stąd nazwa „pozycja mięśniowa”); żuchwa znajduje się wówczas w położeniu swobodnego zwarcia, przyjmowanym odruchowo, a jej środek jest umiejscowiony zgodnie z linią środkową ciała."


Ostatnio zmieniony przez Olek dnia Sob Kwi 02, 2011 9:32 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
OlekDołączył: 19 Sty 2008
Posty: 794
Skąd: GDAŃSK

PostWysłany: Sob Kwi 02, 2011 9:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

  "2.3. OKLUZJA ORAZ KLINICZNE WYZNACZNIKI POŁOŻENIA ŻUCHWY W RÓŻNYCH POZYCJACH PRZESTRZENNYCH"

  "Okluzja centralna (okluzja prawidłowa, maksymalne zaguzkowanie, maksymalna interkuspidacja, okluzja statyczna) określa wzajemne ułożenie powierzchni żujących przeciwstawnych łuków zębowych z równomiernym wielopunktowym kontaktem w obrębie zębów bocznych. Za okluzję prawidłową (normalna okluzji centralnej) przyjmuje się kontakty zębowe odpowiadające pierwszej klasie Angle'a (koncepcja „ząb do dwóch zębów” i „ząb do zęba”). W przypadku koncepcji „ząb do dwóch zębów” powstające punkty kontaktów są zlokalizowane pomiędzy guzkami funkcjonalnymi zębów jednego łuku a listewkami szkliwnymi i bruzdami zębów łuku przeciwstawnego(ryc. 2.8, patrz ryc. 1.20). W koncepcji prawidłowej okluzji centralnej „ząb do zęba” natomiast punkty kontaktów są usytułowane pomiędzy guzkami funkcjonalnymi a bruzdami zębów łuku przeciwstawnego (ryc. 2.9, ryc. 2.10)."


Ostatnio zmieniony przez Olek dnia Sob Kwi 02, 2011 9:32 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
OlekDołączył: 19 Sty 2008
Posty: 794
Skąd: GDAŃSK

PostWysłany: Sob Kwi 02, 2011 9:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

  "5.3. OKLUZJA CENTRALNA I POZACENTRYCZNA"

  "Okluzja centralna (cenrtic occlusion) stanowi pozycję żuchwy w maksymalnym zaguzkowaniu zębów (maksymalna interkuspidacja), które występuje w wyniku obustronnnie równomiernego skurczu mięśni przywodzących i cofających żuchwę (stąd nazwa pozycja mięśniowa). Przy jednakowym ułożeniu głów żuchwy w obu stawach następuje wtedy maksymalne zaguzkowanie górnych i dolnych łuków zębowych (intercuspal position). Żuchwa znajduje się wówczas w położeniu swobodnego zwarcia, przyjmowanego odruchowo i bez przymusowego nastawiania, a jej środek znajduje się w płaszczyźnie strzałkowej.
  W przypadku normy fizjologicznej ten typ okluzji jest najczęstszym, powtarzalnym sposobem zwierania zębów przeciwstawnych i w ok. 90% przypadków nie pokrywa się z pozycją dotylnego położenia kontaktowego żuchwy. Droga pomiędzy tymi pozycjami, określana jako poślizg centralny, ma kierunek doprzedni, zgodnie z linią środkową ciała, i wynosi przeciętnie maks. 1,5 mm.
  Okluzja centralna stanowi pozycję wyjściową dla wszystkich pozacentralnych położeń żuchwy. Przyjmowana jest również w fazie żucia pokarmów, a w wyniku równomiernego, bezpośredniego kontaktu zębów przeciwstawnych zapewnia obustronne oparcie żuchwy na szczęce i zrównoważone obciążenie przyzębia, z przewagą sił działających w kierunku pionowym, tj. wzdłuż długich osi zębów w strefach podparcia. Taki stabilny kontakt w okluzji centralnej występuje w warunkach normy morfologicznej, tzn. wtedy, gdy guzki utrzymujące wysokość zwarcia {guzki podniebienne górnych zębów bocznych i guzki policzkowe przeciwstawnych zębów dolnych w żuchwie) mają w płaszczyźnie poziomej wielopunktowy kontakt okluzyjny (najlepiej trójpunktowy). W płaszczyźnie czołowej funkcjonalnie najkorzystniejsze są kontakty określone w piśmiennictwie nazwą ABC (ryc. 5.3). Punkt A znajduje się na wewnętrznym stoku guzka policzkowego zęba górnego i kontaktuje ze stokiem zewnętrznym policzkowego guzka zęba dolnego. Punkt B położony jest na wewnętrznym stoku guzka podniebiennego zęba górnego i pozostaje w kontakcie okluzyjnym z punktem zlokalizowanym na stoku wewnętrznym guzka policzkowego zęba dolnego. Punkt C występuje podobnie jak punkt B na guzku podniebiennym (ale na jego stoku zewnętrznym) i kontaktuje się z punktem położonym na stoku wewnętrznym guzka językowego zęba dolnego. W płaszczyźnie strzałkowej do kontaktu okluzyjnego powinno dochodzić zarówno po stronie stoków mezjalnych, jak i dystalnych (ryc. 5.4). Takie przestrzenne, wielopunktowe podparcie zębów przeciwstawnych gwarantuje fizjologiczne przenoszenie sił okluzyjnych na kość wyrostków zębodołowych. Siły wywierane wtedy na zęby podczas aktu żucia zapewniają fizjologiczny nacisk na aparat zawieszeniowy zębów szczęki i żuchwy.
  Należy pamiętać, że w trakcie wykonywania testów diagnostycznych pierwszy kontakt na stokach guzków zębowych można uzyskać w najbardziej dotylnym, tj. retruzyjnym położeniu żuchwy, skąd po nieznacznym poślizgu centralnym żuchwa dochodzi do okluzji centralnej. W przypadkach szczęk uzębionych, pozycję retruzyjną uzyskuje się w wyniku biernego lub czynnego, dotylnego prowadzenia żuchwy do pierwszego, lekkiego kontaktu zębów przeciwstawnych.

  Należy omówić kontakty bocznych zębów przeciwstawnych w okluzji centralnej.
  U osób młodych, z pełnym uzębieniem stałym, jeszcze bez fizjologicznego starcia związanego z wiekiem, guzki zębów mają kształt owalny, a więc kontakty zębów przeciwstawnych nie są powierzchniowe, tylko punktowe (ryc.5.3.). W miarę ścierania się zębów przeciwstawnych powierzchnie kontaktu są coraz większe. Poniższy opis kontaktu guzków zębów przeciwstawnych dotyczy warunków zwarcia zębów, których guzki nie uległy starciu.
  Językowy guzek pierwszego dolnego przedtrzonowca jest najczęściej słabo wykształcony i dlatego pierwszy górny przedtrzonowiec kontaktuje się z nim tylko jednym punktem, położonym przyśrodkowo na stoku guzka, a odpowiadający mu punkt styku zęba przeciwstawnego znajduje się na odśrodkowym stoku policzkowego guzka pierwszego dolnego przedtrzonowca. Drugi górny ząb przedtrzonowy wchodzi guzkiem podniebiennym do odśrodkowej bruzdy drugiego przedtrzonowca dolnego, kontaktując się trzema punktami, przy czym dwa punkty położone są przyśrodkowo i odśrodkowo wobec szczytu guzka, a jeden jest umiejscowiony na stoku podniebiennym. Odpowiadające im punkty styku znajdują się na odśrodkowej listwie brzeżnej oraz na odśrodkowych stokach wewnętrznych guzka policzkowego i językowego zęba przeciwstawnego. Podniebienny guzek przyśrodkowy pierwszego górnego trzonowca wchodzi do bruzdy centralnej pierwszego zęba trzonowego dolnego, kontaktując się trzema punktami na sokach guzka. Odpowiadające im trzy punkty styku są położone na wewnętrznych stokach trzech guzków, otaczających bruzdę środkową. Podniebienny guzek odśrodkowy pierwszego górnego trzonowca opiera się w dwóch punktach na odśrodkowej listwie brzeżnej pierwszego dolnego trzonowca i na przyśrodkowej listwie brzeżnej drugiego trzonowca. Drugi trzonowiec górny kontaktuje się z drugim trzonowcem dolnym w taki sam sposób jak pierwszy (patrz ryc. 2.7).
  Pierwszy dolny przedtrzonowiec ma tylko jeden punkt kontaktu, który znajduje się na guzku policzkowym, odśrodkowo od jego szczytu. Odpowiedni punkt styku leży na przyśrodkowej listwie brzeżnej pierwszego przedtrzonowca górnego. Drugi dolny przedtrzonowiec kontaktuje się dwoma punktami, rozłożonymi na guzku policzkowym odśrodkowo i przyśrodkowo wobec jego szczytu. Punkty styku usytuowane są na odśrodkowej listwie brzeżnej przedtrzonowca pierwszego i na przyśrodkowej listwie brzeżnej przedtrzonowca drugiego górnego. Analogicznie kontaktują się przyśrodkowe guzki dolnych trzonowców, które również mają po dwa punkty kontaktu i po dwa styki na listwach brzeżnych zębów górnych. Policzkowe guzki odśrodkowe kontaktują się trzema punktami, położonymi przyśrodkowo i odśrodkowo oraz do wewnątrz od ich szczytów, natomiast korespondujące z nimi punkty styku grupują się wokół środkowych bruzd górnych trzonowców (patrz ryc. 2.8 ).
  Zęby przednie podczas okluzji centralnej nie kontaktują się, co stanowi ich ochronę funkcjonalną.
  W pozycji maksymalnej interkuspidacji skurcz mięśni przywodzących żuchwę, pokonując podatność włókien ozębnej zębów bocznych, doprowadza do kontaktu wszystkich zębów."


Ostatnio zmieniony przez Olek dnia Sob Kwi 02, 2011 9:31 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
OlekDołączył: 19 Sty 2008
Posty: 794
Skąd: GDAŃSK

PostWysłany: Sob Kwi 02, 2011 9:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

  "9 SŁOWNICTWO W DZIEDZINIE OMAWIANEJ PROBLEMATYKI, W NOWYM UJĘCIU I WG DOTYCHCZASOWYCH DEFINICJI TRADYCYJNYCH"

  "Okluzyja centralna (zwarciecentralne, okluzja prawidłowa, maksymalne zaguzkowanie, maksymalna interkuspidacja, okluzyja statyczna, centric occlusion) – wielopunktowy kontakt zębów przeciwstawnych, przy zachowanej wysokości zwarciowej, który następuje w wyniku obustronnie równomiernego skurczu mięśni przywodzących i cofających żuchwę (stąd nazwa pozycja mięśniowa). Żuchwa znajduje się wtedy w położeniu swobodnego zwarcia, przyjmowanego odruchowo, a jej środek jest zgodny z linią środkową ciała.


  Rejestracja okluzji centralnej (zwarcia centralnego) – zabieg wykonywany śródustnie, polegający na odbiciu w odpowiednim materiale plastycznym (płytka wosku, masa silikonowa, wzornik woskowy) powierzchni zębów przeciwstawnych w ułożeniu okluzji centrycznej, lub zabieg wykonywany metodą graficznej rejestracji wewnątrzustnej, przy użyciu zestawu z rylcem wykreślającym tzw. łuk gotycki. Rejestracja zwarcia centralnego umożliwia złożenie modeli szczęk w pozycji okluzji centralnej. Dzięki temu możliwe jest więc przeniesienie pomiarów artykulometrycznych, przeprowadzanych w jamie ustnej pacjenta, do warunków pracowni technicznej.

  Zwarcie centryczne wg Kleinrok – kontakty zębów w dolnym położeniu zwarciowym (kontaktowym) żuchwy, w maksymalnym zaguzkowaniu oraz na drodze poślizgu między tymi dwoma pozycjami żuchwy.
  Kleinrok jako „normę zwarciową” przyjmuje tzw. prawidłowe zwarcie centryczne, czyli:
  równoczesny kontakt wszystkich zębów bocznych w dotylnym położeniu kontaktowym żuchwy, zgodnym z prawidłowym ułożeniem głów żuchwy w pozycji centralnej,
  równoczesny, wielopunktowy i równomierny kontakt zębów bocznych w maksymalnym zaguzkowaniu zębów, zgodnym z prawidłowym położeniem głów żuchwy w pozycji centralnej,
  brak kontaktu w obrębie zębów przednich w dotylnym położeniu zwarciowym żuchwy,
  brak kontaktu w obrębie zębów przednich w maksymalnym zaguzkowaniu zębów bez ucisku,
  lekki kontakt zębów przednich w czasie silnego zaciskania zębów w maksymalnym zaguzkowaniu zębów,
  brak klinicznie uchwytnego poślizgu centrycznego.
  Powyższe kryteria obowiązują zarówno w przypadkach z prawidłowym zwarciem, jak i w sytuacjach z nieprawidłowościami zwarciowymi i(lub) zębowymi.

  Zaadoptowane zwarcie centryczne wg Kleinrok – stan występujący wtedy, gdy odchylenia od zwarcia prawidłowego, związane z nieprawidłowościami zębowymi i(lub) zgryzowymi, nie powodują zaburzeń przebiegu ekscentrycznych ruchów zwarciowych żuchwy."
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
wojtek121Dołączył: 16 Sty 2005
Posty: 309

PostWysłany: Pon Kwi 04, 2011 10:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ludzie jednak potrafa komplikowac sobie zycie no i studentom tez
ile trzeba myslec aby cos prostego napisac w tak skomplikowany sposob?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Adres AIM
kildenDołączył: 29 Lut 2008
Posty: 1222

PostWysłany: Pon Kwi 04, 2011 11:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wojtek

Co racja,to racja.

Już wczoraj miałem podobnie napisać,ale się trochę bałem , że znowu powiedzą ,że nieludzki jestem.

Wychodzi na to,że to Ty jesteś nieludzki i zwracasz uwagę na "dziwolągi".

W zasadzie to się cieszę,że jesteś podobnie nieludzki jak ja.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
wojtek121Dołączył: 16 Sty 2005
Posty: 309

PostWysłany: Wto Kwi 05, 2011 9:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ludzki nieludzki czasem to i wredny ale tylko czasem a tak na marginesie
to ile czasu dentysta uczy sie teminolgi co jest jak nowy ciezki jezyk obcy
(co by pacjenty nie rozumialy o co kuma ) a ile czasu konkretnej wiedzy
dzieki ktorej mozna zeby leczyc?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Adres AIM
OlekDołączył: 19 Sty 2008
Posty: 794
Skąd: GDAŃSK

PostWysłany: Sro Kwi 06, 2011 9:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy aby na pewno to tylko skomplikowanie opisana prosta rzecz?

Czy maksymalne zaguzkowanie następuje w wyniku obustronnie równomiernego skurczu mięśni przywodzących i cofających żuchwę?

O jaką równomierność chodzi?
O tą samą zmianę długości mięśnia po obu stronach, czy o tą samą siłę skurczu po obu stronach, czy o czynność elektryczną mięśni po obu stronach?
Jak tą równomierność mierzyć?
Czy ta równomierność może/ powinna być miarą maksymalnego zaguzkowania?

Czy w maksymalnym zaguzkowaniu środek żuchwy jest umiejscowiony zgodnie z linią środkową ciała?
Jeśli tak ,to w jakim procencie w populacji i kiedy?
Czy położenie środka żuchwy może być wyznacznikiem maksymalnego zaguzkowania?

Czy powyższe publikacje dają nam odpowiedz na podstawowe pytania:

1) Dlaczego ludzie przyjmują taką pozycję żuchwy do szczęki jak maksymalne zaguzkowanie i skąd wiedzą że to to?

2) Skąd się bierze maksymalne zaguzkowanie, to znaczy dlaczego zęby ustawiają się w łuku w takim położeniu że to jest możliwe i czy zawsze tak jest, a jeżeli nie to dlaczego?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
adamasDołączył: 30 Lip 2010
Posty: 603

PostWysłany: Sro Kwi 06, 2011 10:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Olek jak już zrobisz ten doktorat to wydaj książkę napisaną zrozumiałym językiem, aby nikt i nigdy więcej nie musiał się nad tym zastanawiać.
Wiesz, taką prostą prawdę o maksymalnym zaguzkowaniu.
Taką książkę co to ją otwierasz, czytasz i masz jasność.


Pozdrawiam Smile

P.S.
Rób sobie czasami przerwy w tych badaniach bo ześwirujesz.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> Okluzja, zwarcie, artykulacja. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dokument bez tytułu Dokument bez tytułu
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy, że Administratorem Państwa danych osobowych jest L.A.B. PRACOWNIA TECHNIKI DENTYSTYCZNEJ, Oboźna 7/39, 00-332 Warszawa. Przetwarzanie Państwa danych osobowych będzie się odbywać na podstawie art. 6 RODO w celach statystycznych, marketingowych i analizowaniu ruchu na stronie internetowej. Profilowanie używane jest w Google Analytics, Google AdWords. Dane będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat. Posiadacie Państwo prawo dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia. Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo zablokować tę opcję samodzielnie w ustawieniach przeglądarki.Akceptuję


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group