Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna Forum dyskusyjne ZGRYZ
Serwis techników dentystycznych i protetyków

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
pękające licówki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> Ceramika bezmetalowa, wtryskiwana, Zr02, AlX, inne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
illusion

PostWysłany: Czw Gru 09, 2010 8:52 pm    Temat postu: pękające licówki Odpowiedz z cytatem

Witam Smile
Mam ogromny problem z licówkami. Wykonuję je z ceramiki Ivoclar In Line na masie Bego Form, a problem w tym, że pękają Sad Już z pieca wyciągam popękane licówki, pęknięcia pojawiają się wciąż w tych samych miejscach. Nie wiem gdzie popełniam błąd. Ściśle trzymam się instrukcji postępowania i wszelkich proporcji. Dzwoniłam do Ivoclara, tam powiedziano mi, że to może ekspansja masy. Co z tym zrobić?
Jeżeli ktoś z Was ma doświadczenie w wykonywaniu licówek z In Line lub pracy z masą Bego Form, będę wdzięczna za wszelkie pomocne uwagi i sugestie.
Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Adler

PostWysłany: Czw Gru 09, 2010 11:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bego-form ,raczej nadaje się na prace typu onley.inley.
Problematyka tej masy polega na tym,że firma podaje by ją wypalić w końcowej temperaturze chyba 1000.C.przez 10 minut.bez próżni .a ja pracowałem na tej masie i wypalałem w próżni.(zupełnie inaczej sie masa zachowuje)
Kolejna sprawa,to wchłanianie wody przez ceramikę z masy,długie suszenie,jak i studzenie.
WAK-masy musi grać ,z większością ceramik,ale nie zawsze tak jest.
Osobiście polecałbym mase firmy GC-cosmo vest,albo orbit-vest, są bardzo dobre.(i większość ceramik na rynku akceptują)
Większość firm ,które posiadają dobre ceramiki,mają też masy na licówki.
Co do samej ceramiki,to Ips-line nie znam ,ale kiedyś pracowałem na Ips-clasic,i z niej licówki,wychodziły bez problemu
Myśle że przedstawiciel firmy Ivoclar coś może więcej wie.
Pozdrawiam. Embarassed
Die Königin ist die Funktion und Alle anderen Dinge haben sich ihr unterzuorden .....es hat mich uberzeugt ... dass die Biomechanische Okklusionskonzept nach M.Polz und Okklusionskonzept nach prof.Slavicek das ist der richtige Weg..
Powrót do góry
illusion

PostWysłany: Pią Gru 10, 2010 8:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Spróbuję z tym wygrzewaniem w próżni do końca. Przedłużne studzenie stosuję, ale nawet to nie pomaga Sad
Serdecznie pozdrawiam Wink
Powrót do góry
miczman
Site Admin

PostWysłany: Sob Gru 11, 2010 10:38 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czy pęknięcia dotyczą tylko samej ceramiki czy tez są rysy na masie?
różnica VAK musiałaby być znaczna żeby to spowodować. ja bym tutaj raczej popatrzył na problem pierwszej warstwy napalanej na masę.
niektóre systemy np duceralay mają bardzo pomocny materiał o nazwie connector czyli specjalnie przygotowana masę ceramiczna do pierwszego "uszczelnienia" ale potem i tak wymaga to odpowiedniego nałożenia właściewej ceramiki. wypalanie tego słupka w innych parametrach niż zakłada producent faktycznie może zaburzyć ekspansje i transport gazów.

i ostatnia uwaga, ips inline ma wiele opinii średnio stabilnej ceramiki na metalu....

m.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email OdwiedĽ stronę autora Adres AIM
illusion

PostWysłany: Sob Gru 11, 2010 12:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie zauważyłam pęknięć na słupku. Do tej pory pęknięcia pojawiały się już na pierwszej warstwie napalonej dentyny, ale przy mojej ostatniej próbie pęknięcia pojawiły się już na pierwszej warstwie napalanej na masie (w In Line to materiał Add-On+płyn do glazury). To jakiś koszmar. Nie mogę skończyć licówek dla tego pacjenta.
Z licówkami zaczęłam niedawno. Pierwsze cztery wyszły super; z kolejnymi męczę się już trochę, mimo, iż nie zmieniałam absolutnie nic w procedurze wykonania.
Pozdrawiam Wink
Powrót do góry
obserwator

PostWysłany: Sob Gru 11, 2010 1:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zmień pacjenta Smile
Pozdrawiam
Powrót do góry
Adler

PostWysłany: Sob Gru 11, 2010 5:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z tego co wiem to Add-on to ceramika do korekty , ale może żle zrozumiałem,masa odbiera ciepło ,podnieś temperature o 5 stopni,i temperature przyrostu na minute zmień na 50 stopni. Question
Die Königin ist die Funktion und Alle anderen Dinge haben sich ihr unterzuorden .....es hat mich uberzeugt ... dass die Biomechanische Okklusionskonzept nach M.Polz und Okklusionskonzept nach prof.Slavicek das ist der richtige Weg..
Powrót do góry
miczman
Site Admin

PostWysłany: Pon Gru 13, 2010 7:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

masz rację, add-on to masa korekcyjna ale tak naprawdę to jest zwykła zębina bez barwnika ale bardzo mocno zmielona. prawdopodobnie w inline jest to pierwsza masa nakładana na słupek aby po zeszkliwieniu połączyć się z słupkiem i zapobiegać podwijaniu się dalszej warstw po napalaniu.

myśle ,ze problem illusion jest czysto technologiczny bo jak sama wspomina poprzednie prace wyszły, oczywiście w kolejnej pracy gra też role kształt grubość etc.

trochę off , to przyznam ze nie rozumiem kolegów z Ivoclaru, że dlaczego nie maja ochoty udzielić kilku wskazówek co do ich systemów, choć wiem ze nas regularnie czytają.

m.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email OdwiedĽ stronę autora Adres AIM
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> Ceramika bezmetalowa, wtryskiwana, Zr02, AlX, inne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: