Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna Forum dyskusyjne ZGRYZ
Serwis techników dentystycznych i protetyków

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
Biofunkcjonalne protezy

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> Protezy ruchome , akryl, zęby sztuczne, technika wtrysku
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Olek

PostWysłany: Sob Mar 27, 2010 4:00 pm    Temat postu: Biofunkcjonalne protezy Odpowiedz z cytatem

No dobra mamy BPS Ivoclar Vivadent.
Mamy książkę pana Karl-Heinz Körholz Wykonywanie protez całkowitych- podręcznik protetyki biofunkcjonalnej.

Co oznacza słowo "biofunkcjonalne protezy"?
Tylko to że zostały wykonane w artykulatorze z wykorzystaniem możliwości jakie daje to urządzenie, według jednej z metod/teorii? W opozycji do "metody ze zwierakiem"

Kiedy i kto po raz pierwszy użył tego określenia?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Adler

PostWysłany: Nie Mar 28, 2010 6:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli chodzi o Historie to chyba Gysi , Fehr,na początku lat 20, mieli pewną teorie, a kontynuacje artykulacji,funkcji .badań, jako fundamentu dokonal, prof.Gerber.
I na jego teori bazuje wiekszość systemu.
Condylator, stolik, rejestracja sztyftem podpierającym., łuk gotycki,wpływ artrofi żuchwy itd.
A- BPS -To tak myśle ,znalezienie tzw,obustronnie zbalansowanej okluzji ,która określa równomierny kontakt zębów po stronie pracującej i balansującej,podczas artykulacji żuchwy,do tego czynność,estetyka,stabilizja,Staw SSż. I kąty prowadzenia stawowego,kąt nachylenia toru głowy żuchwy w stosunku do płaszczyzny poziomej.
Metody różne do każdej zeby,np ostro guzkowe,zredukowane,z rzeźbą.anatomiczne,płaskie z rzeźbą rowka.
BPS-ivocklar,TiF-Totalprothetik in Funktion- Heinz Körholz, APF-NT-(Asthetik,Phonetik, Funktion,Neue Technologie)
Filou-28-z Kulzer, metoda NFP-(Natur und funktionsgerechte Prothetik-Natura z przypisaną funkcją protetyczną.)
Myśle że jest jeszcze kilkanaście metod,teori,zębów do każdej,ale jak to się ma do relacji Lekarz- technik jako Team i Polska codzienność Wink
Die Königin ist die Funktion und Alle anderen Dinge haben sich ihr unterzuorden .....es hat mich uberzeugt ... dass die Biomechanische Okklusionskonzept nach M.Polz und Okklusionskonzept nach prof.Slavicek das ist der richtige Weg..
Powrót do góry
Olek

PostWysłany: Nie Mar 28, 2010 10:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Adler mi nie chodzi o teorie okluzji (choć dziwnie to przedstawiłeś nawet jak zapomnimy o "przebrzydłej" Ameryce to w Europie były takie osoby jak Spee Wink ) ale o to że w Polsce używa się słowa biofunkcjonalne.
Skąd się to słowo wzięło?

BPS to marka firmy Ivoclar Vivadent.

Obustronnie zbalansowana okluzja to obustronnie zbalansowana okluzja i mam wrażenie że to biofunkcjonalne chce być tego synonimem.

PS A propos prof.Gerbera gdyby ktoś mi wytłumaczył jak możliwa jest dystrakcja s.s.ż bo jakoś poskładać tego nie mogę Confused
Powrót do góry
Adler

PostWysłany: Pon Mar 29, 2010 1:43 am    Temat postu: dystrakcja Odpowiedz z cytatem

Oczywiście masz racje Spee,Wilson,Bennett,Bonwil,Fisher.Christensen.Kleinrok,itd.
Z tym pojęciem Biofunkcjonalne.
To chyba Ivoclar wymyślił bo Niemczech np Nie spotkałem się.
Tylko z tym określeniem jak i metodą ale wiele innych np Bio-Logical Prosthetics,z wykorzystaniem zębów Vita, (znany technik Viktor Fürgut piknie to robi) ale myśle że ktoś odkryje tajemnice z forumowiczów. Embarassed
Natomiast co do Dystrakcji to jest słowo z grupy trudnych ,bardziej używane w środowiskach klinicystów.
Dystrakcja -jako rekonstrukcja tkanki kostnej.np Osteogeneza dystrakcyjna wyrostka zebodołowego.Polega na stopniowym mechanicznym przedłużaniu kostniny w wytworzonej przez chirurga szczelinie złamania,do tego jest zamontowany aparat dystrakcyjny . (kilkanaście lat temu miałem złamanie żuchwy i trzy zabiegi,miedzy inńymi ten ktory opisałem).
Natomiast dystrakcja wg Gerbera,to na moją dedukcje :Pewne zaburzenia okluzji w odcinku tylnym ,bocznym,utrata pionowej osi zeba, brak podparcia trzonowców przez usuniecie,zmiane położenia,albo protetyka źle zrobiona ,kontakt np na przedtrzonowcach a niema na trzonowcach.w efekcie powstają dźwignie,bloki, zwiększenie jednostronne szpary spoczynkowej .
Myśle że temat sie rozwinie.
Pozdrawiam Wink
Die Königin ist die Funktion und Alle anderen Dinge haben sich ihr unterzuorden .....es hat mich uberzeugt ... dass die Biomechanische Okklusionskonzept nach M.Polz und Okklusionskonzept nach prof.Slavicek das ist der richtige Weg..
Powrót do góry
Olek

PostWysłany: Pon Mar 29, 2010 7:10 am    Temat postu: Re: dystrakcja Odpowiedz z cytatem

Adler napisał:

Dystrakcja -jako rekonstrukcja tkanki kostnej.np Osteogeneza dystrakcyjna wyrostka zebodołowego.Polega na stopniowym mechanicznym przedłużaniu kostniny w wytworzonej przez chirurga szczelinie złamania,do tego jest zamontowany aparat dystrakcyjny . (kilkanaście lat temu miałem złamanie żuchwy i trzy zabiegi,miedzy inńymi ten ktory opisałem).
Natomiast dystrakcja wg Gerbera,to na moją dedukcje :Pewne zaburzenia okluzji w odcinku tylnym ,bocznym,utrata pionowej osi zeba, brak podparcia trzonowców przez usuniecie,zmiane położenia,albo protetyka źle zrobiona ,kontakt np na przedtrzonowcach a niema na trzonowcach.w efekcie powstają dźwignie,bloki, zwiększenie jednostronne szpary spoczynkowej .
Myśle że temat sie rozwinie.
Pozdrawiam Wink

Dystrakcja = rozsunięcie,rozłączenie z łaciny, ale nie chodziło mi o osteodystrakcje.
Chodziło mi o dystrakcję stawu skroniowo żuchwowego lub jak kto woli dekompresję.

Niektórzy uważają że w wyniku różnych rzeczy dochodzi do "zaciśnięcia" krążka stawowego = kompresji ssż. Żeby to odwrócić na niektórych artykulatorach elementy podpierające stawy są rozsuwane = można zwiększyć ich wymiar pionowy ( Artex, Condylator itd. ). Jest to bardzo fajna funkcja którą można wykorzystać przy napalaniu ceramiki przez co kompensuje się jej skurcz (razem z podpórką sieczną).

Jest grupa ludzi którzy po zamontowaniu modeli w artykulatorze "podnoszą" elementy stawowe i w takiej pozycji konstruują maksymalne zaguzkowanie. Po przeniesieniu tego do jamy ustnej ma to "rozciągać" staw. Niby logiczne.

Siedzę nad anatomią, siedzę, siedzę, siedzę, siedzę ... i wychodzi mi że nie bardzo jest to możliwe Confused
Powrót do góry
miczman
Site Admin

PostWysłany: Pon Mar 29, 2010 7:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

odpowiem Ci Olku , dokładnie. termin "biofunkcjonalne" wzięło się od doc. hab Krzysztofa Niewiadomskiego ówczesnego wodza Ivoclaru, kiedy to tłumaczyliśmy pierwszą ulotkę z BPS'u na polski...serio, jakiś '93. Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email OdwiedĽ stronę autora Adres AIM
Olek

PostWysłany: Pon Mar 29, 2010 9:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

aaaaaaaaaaaa... To wiele tłumaczy. Cool
Powrót do góry
kwoka

PostWysłany: Czw Kwi 01, 2010 5:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zauważyłam,że takie protezy,zwłaszcza dolne mają dość ograniczone płyty,a mimo to całkiem nieżle "trzymają" się podłoża.Popełniłam parę kompletów, z relacji lekarzy -pacjenci są bardzo zadowoleni.Te protezy są bardzo stabilne,nawet przy kiepskich warunkach.
adamas

PostWysłany: Pon Sie 02, 2010 2:21 pm    Temat postu: biofunkcjonalne protezy Odpowiedz z cytatem

Witam. Czy komuś z Państwa znany jest system FILOU 28 i urządzenia PALAMAT ELITE, PALAJET:? Mam zamiar zapisać się na kurs biofunkcyjnej metody ustawiania zębów (HERAEUS-KULZER) ale chętnie przeczytam opinie już wtajemniczonych. POZDRAWIAM Very Happy
Powrót do góry
adamas

PostWysłany: Sro Sie 11, 2010 7:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiesz co adamas? daj sobie spokój z tym szkoleniem Twisted Evil
Powrót do góry
adamas

PostWysłany: Sro Sie 11, 2010 7:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

oki, dzięki za pomoc w podjęciu decyzji Rolling Eyes
Powrót do góry
Hefajstos

PostWysłany: Nie Sie 15, 2010 9:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Podal bys jakies detale w zw. z kursem?Termin,lokalizacja ,cena?
Dzieki z gory!
Powrót do góry
adamas

PostWysłany: Nie Sie 15, 2010 9:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wejdź w szkolenia na www.heraeus-dental.pl BARDZO PROSZĘ
i nie ma za co Smile
Powrót do góry
Hefajstos

PostWysłany: Pon Sie 16, 2010 2:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mersi buku! Smile
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> Protezy ruchome , akryl, zęby sztuczne, technika wtrysku Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: