Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna Forum dyskusyjne ZGRYZ
Serwis techników dentystycznych i protetyków

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
szyna twarda podnoszenie zgryzu
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> Płytki, ochraniacze, szyny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
helmut

PostWysłany: Czw Mar 25, 2010 6:04 pm    Temat postu: szyna twarda podnoszenie zgryzu Odpowiedz z cytatem

Witam,
Mam taki problem. Może Olek mi pomoże Smile
Bede miał podnoszony zgryz. Podobno w ramach szpary spoczynkowej, niewiele. Po to żeby korony ktore będe miał zakładane na przód miały trochę miejsca. Zgryz mam głęboki jednak wszystkie zęby są na swoim miejscu - niektóre zniszczone ale genralnie teraz kontakt mają raczej ze sobą wszystkie.
Oglądał mnie ortodonta i na początku stwierdził że raczej nie trzeba szyny a potem że może jednak. I mam szynę twardą robioną pod moje zęby.
Miałem ją nosić ale... nie nosze bo nie mam czasu.
Czy muszę w tej szynie chodzić? Ile? Wg. stomatologa to 24h/dobę. Jednak czuję że on się nie zna na tym.
Sam nie widze za duzego sensu bo szyna trochę wypycha dolną szczękę w tył przez co przy chodzeniu w szynie potem boli mnie głowa. Już po kilkunastu minutach od założenia.
Co zrobić aby ten zgryz był dobrze podniesiony? Czy powinienem się upomnieć o jakieś zdjęcie jak są ustawione głowy w stawie? NIc takiego nie bylo robione, kompletnie oprócz tej szyny która powstała z wycisku, bez żadnych innych aparatów pomiarowych.
Aha - nie mam nawet odrobiny bruksizmu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
gadatus

PostWysłany: Czw Mar 25, 2010 6:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej,ja nie Olek,ale może coś podpowiem?
Jeśli nie dokonano żadnych pomiarów,nie pobrano łuku twarzowego,to twoja szyna jest zwykłą szyną ponoszącą zwarcie.Takie szyny faktycznie powinno się nosić cały czas,wyciągając tylko na posiłki.Lepiej,gdyby była wykonana z uwzględnieniem wartości indywidualnych,deprogramacją,łukiem twarzowym....ale być może nie było takiej potrzeby.
Wypycha Ci żuchwę, ponieważ szyna została wykonana w zgryzie konstrukcyjnym.
Szyna podnosząca zwarcie to nie to samo co szyna przeciw bruksizmowi.
Rozumiem,że kontrola podstawą zaufania,ale może jednak daj szansę swojemu lekarzowi.
To tak ogólnie,myślę,że szczegóły najlepiej naświetli Olek.
Pozdrawiam.
Jeśli coś namieszałam,proszę o poprawki.Człowiek uczy się całe życie... Embarassed
Olek

PostWysłany: Czw Mar 25, 2010 11:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cześć .
Trudno coś konkretnie przez internet powiedzieć . Może masz zdjęcia zmontowanych modeli?

Tak ogólnie szyna to taki kawałek "plastiku" włożony na zęby zmienia sposób kontaktowania zębów górnych i dolnych. Ponieważ zęby w uproszczeniu "siedzą" w kości to też zmienia pozycję kości górnej do dolej. Ponieważ kości łączą się stawem skroniowo-żuchwowym to szyna może zmieniać relacje w stawie. Jeżeli podnosimy zwarcie to zawsze tracimy pierwotne położenie gdzie wszystkie zęby są zaguzkowane i gdzie siły równomiernie się rozkładają na wszystkie zęby (w uproszczeniu).
Szyna przed podniesieniem zwarcia jest pewnego rodzaju próbą czy ta pozycja jest właściwa i jeżeli jest wszystko ok to tą pozycję i ewentualne kontakty przy ruchach kopiujemy do pracy stałej. Szyna może być też narzędziem dzięki któremu jesteśmy wstanie znaleźć właściwe położenie żuchwy do szczęki.

Jeżeli w szynie są dolegliwości to raczej nie można tego położenia "skopiować" do pracy stałej bo praca stała jak sama nazwa wskazuje jest niezdejmowalna, w razie czego ...
Powrót do góry
Adler

PostWysłany: Nie Mar 28, 2010 7:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Myśle że gadatus i Olek doskonale to wyjaśnili.
Ja bym dodał że podnosząc zgryz zmieniamy wymiar pionowy ,ale i poziomy.
Helmut podał że po kilku minutach od założenia szyny boli go głowa.Myśle że analiza z łukiem niezbędna. W małym wymiarze,albo Helmut powinien gdzieś na Klinike podejść (Narząd Żucia -Stawy),albo lekarz ,który naprawdę zna temat.
Pozdrawiam
Wink
Die Königin ist die Funktion und Alle anderen Dinge haben sich ihr unterzuorden .....es hat mich uberzeugt ... dass die Biomechanische Okklusionskonzept nach M.Polz und Okklusionskonzept nach prof.Slavicek das ist der richtige Weg..
Powrót do góry
Olek

PostWysłany: Nie Mar 28, 2010 9:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Adler napisał:
Ja bym dodał że podnosząc zgryz zmieniamy wymiar pionowy ,ale i poziomy.

Nie musi tak być, ale najczęściej tak jest.
Większość problemów wynika właśnie ze zmianą w płaszczyźnie poziomej a niewielka zmiana wysokości najprawdopodobniej nie jest aż tak istotna, choć to kontrowersyjne.
Najprawdopodobniej tyle się mówi o wysokości zwarcia bo to dość łatwo zmierzyć zaś rejestracja położenia w płaszczyźnie horyzontalnej (nie tak do końca horyzontalnej) jest bardziej złożona, ale nie tak trudna.
Powrót do góry
helmut

PostWysłany: Czw Kwi 01, 2010 3:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo dziękuję za odpowiedzi Smile
Moje zastrzeżenia co do szyny zaczęły się od tego że powstała ona aby oduczyć mnie ewentualnego zaciskania zębów co miało zapobiec uszkodzeniu koron z przodu. Ortodonta sprawdzał mięśnie (wsadzając palec pod policzek przy zaciśniętej szczęce) i skończyło się na tym że szyna ma byc po to aby je osłabić. Chociaż... moim zdaniem to wcale silne nie są- nie żuję za często,żadnych gum itp oraz na pewno nie mam bruksizmu. Do tego doszła koncepcja z podnoszeniem zgryzu na tylnych dolnych zębach.
Ostatnio nawet nosiłęm trochę tą szynę chociaż brak czasu. Po dwóch godzinach głowa nawet nie boli, tylko odruch wymiotny przeszkadza trochę. Tak że nie jest tak źle. Szyna jest dużo grubsza niż planowane podnoszenie. Dolna szczęka idzie trochę do tyłu bo górne zęby ślizgają się po szynie.
MOje maksymalne zaguzkowanie nie jest juz takie naturalne jednak większość zębów ma ze sobą kontakt. Po podnoszeniu na tylnych zębach z przodu mam mieć uzupełnione do kontaktu plombami.
Niestety model gipsowy z którego powstała szyna chyba zaginął (ale mogę spróbować go odnaleźć u lekarza) mogę zrobić zdjęcie samej szynie.

Co teraz mam robić? Smile Czy nie wystarczy jakbym pochodził z miesiąc w tej szynie ale nie cały dzień tylko po kilka godzin? Osobiście nie wiem czy szyna będzie skuteczna a też naczytałem się sporo o szkodliwości szyn stosowanych w bruksizmie. Spróbuję namowić stomatologa na analizę łukiem chociaż z tego co mowił to nikt nic nie analizuje tylko wszyscy robią na pałę (tzn. bez sprawdzania położenia glowy stawu) z zastosowaniem szyny. Za to mogę sobie przed podniesieniem zrobić zdjęcie głowy stawu (z założonym tymczasowo podniesieniem).
Na klinikę to moze i bym sie przeszedł jednak kurde nie wiem do kogo tam się zwrocić Smile jestem z krakowa wiec tutaj chyba jest sporo lekarzy ale z lekarzami i stomatologami mam złe doświadczenia. Jedynie dobre z moim obecnym stomatologiem, który świetnie leczy zęby ale jeżeli chodzi o podnoszenie zgryzu to po prostu nie wiem czy to jego dziedzina.
Najgorzej martwię się żeby po prostu nie bylo żadnych dolegliwości w stawie czy to po noszeniu szyny czy to po samym podniesieniu.

Powinniście robić szkolenia stomatologom Smile Ogólnie to nawet pytałem też znajomych stomatologów to tylko rzucali: nosić szynę. A jaka już ona ma być czy dobrze dobrana to nikt się nie przejmuje i szczegółów nie zna.
Powrót do góry
gadatus

PostWysłany: Czw Kwi 01, 2010 5:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Helmut,szynę powinieneś nosić cały czas,aby"przyzwyczaić" swoje stawy do nowego zwarcia.Jesli będziesz robił to tylko czasem,w wolnej chwili,to nie uzyskasz zamierzonego celu,ale bóle głowy masz murowane.Musisz się zdecydować:nosić,czy nie.
Jeśli masz odruch wymiotny,to może ta szyna jest zbyt długa,zachodzi zbyt głęboko/daleko od strony językowej?
A gdzie naczytałeś się o tej szkodliwości szyn?Możesz podać link,np na pw,chętnie zweryfikuję swoją wiedzę na ten temat.
Coś twój stomatolog kręci na temat łuku.Robię sporo szyn relaksacyjnych,właśnie w łuku twarzowym,często z uwzględnieniem wartości indywidualnych.Pacjenci chodzą w nich parę miesięcy,24h.
Jesli masz wątpliwości co do kompetencji twojego lekarza,porozmawiaj z nim szczerze lub się skonsultuj.
Olek

PostWysłany: Czw Kwi 01, 2010 5:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cześć tylko dodam tak ogólnie że łuk twarzowy (czy kinematyczny) nie służy analizie. To bardzo proste urządzenie które umożliwia zamontowanie modelu górnych zębów w urządzeniu naśladującym ruchy pacjenta czyli artykulatorze. Chodzi o to żeby górne zęby były umiejscowione w stosunku do osi zawiasowej stawu tak jak są umiejscowione u pacjenta. Czynność ta jest wtórna, mechaniczna i nie stwarza jakiś większych problemów (wygląda tylko trochę dziwacznie z punktu widzenia pacjenta i stąd o to tyle hałasu).

Najważniejsze, kontrowersyjne , trudne, wymagające umiejętności, czasem czasu, krytyczne dla leczenia jest zarejestrowanie pozycji dolnych zębów do górnych wtedy gdy staw jest w "odpowiedniej" pozycji lub gdy mięśnie takie lub inne wykazują najmniejszą "aktywność" (tu się pojawia wiele "wrogich" w stosunku do siebie koncepcji i kontrowersji).

Po zmontowaniu tego artukulatora możemy z wszystkich stron pooglądać jak się zęby kontaktują przy różnych pozycjach/ruchach np. za pomocą kalki i wyciągnąć jakieś wnioski(razem z wcześniejszymi badaniami). Jak do czegoś konstruktywnego dojdziemy to można to posprawdzać bezpośrednio w jakie ustnej i, lub np. za pomocą szyny(jak to działa w czasie).
Powrót do góry
Olek

PostWysłany: Czw Kwi 01, 2010 6:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

gadatus napisał:
Robię sporo szyn relaksacyjnych,właśnie w łuku twarzowym,często z uwzględnieniem wartości indywidualnych.

Bosze Confused Gadatus robisz szyny w dobrze zmontowanym artukulatorze i tyle, a nie w sposób przypadkowy. Chyba? Twisted Evil

PS Co Wy z tymi łukami, jak by to były jakieś Bóstwa? Twisted Evil
Powrót do góry
gadatus

PostWysłany: Czw Kwi 01, 2010 6:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Olku!
Do wykonania szyny relaksacyjnej zawsze dostaję rejestrację łukiem.Artykuluję górę wg łuku,a dół wg kęsa,zwykle na wartościach średnich,tak jak standardowo jest ustawiony artykulator.Ale jeśli pacjent ma jakieś zaburzenia stawowe,lekarz pobiera dodatkowe kęsy:laterotruzyjne i protruzyjny,na podstawie których ogólne ustawienia w artykulatorze zmieniam na indywidualne(kąt Bennetta,droga stawowa żuchwy).Wcześniej deprogramacja,czasem korekta kontaktów przedwczesnych.
Łuk to żadne bóstwo,to świetne ułatwienie pracy.Eliminuje wiele błędów i skraca czas pracy.fajna rzecz i bardzo przydatna,tak uważam.Ot i tyle....
Olek

PostWysłany: Czw Kwi 01, 2010 8:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czuję się niezrozumiany Crying or Very sad

Nie chodzi mi o to że łuk jest zły tylko to że to oczywiste że trzeba go użyć by zmontować artykulator do analizy. Czy kto
Powrót do góry
gadatus

PostWysłany: Czw Kwi 01, 2010 8:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Olku to nie tak.Ja wiem,że Ty nie uważasz łuku za coś złego.Po prostu wiele osób robi z tego kosmos,a to w sumie prosta sprawa zarówno dla lekarza,jak i dla technika.Ja od dawna cenię sobie ten środek "komunikacji"bo dzięki prawidłowemu przestrzennemu umiejscowieniu szczęki w artykulatorze już na początku pracy unikam potem wielu błędów.Np przy protezach osiadających dzięki temu praktycznie nie ma przestawek,a jeśli jeszcze po ugotowaniu protez od razu da się zrobić w tej rejestarcji remontaż,to praktycznie lekarz powinien tylko włożyć takie protezy do ust pacjenta bez żadnych korekt.
Chodzi o to,że wiele osób uważa łuk za fanaberię.
Ostatnio udało mi sie namówić lekarza na wykonanie protez w łuku.Po oddaniu pracy zapowiedział,że wszystkie następne już tylko tak. Very Happy
Olek

PostWysłany: Czw Kwi 01, 2010 8:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dobra się poddaje. Chodzi mi o to że powinniśmy mówić o tym jak zęby powinny się kontaktować, a nie o łuku. Mówiąc krótko powinniśmy mówić głównie o celu, a droga to rzecz wtórna (tyż ważna).

Gadatus jak wyglądają twoje szyny? Są odbiciem zębów łuku na którym są zamocowane a przeciwstawnie to płaska powierzchnia gdzie kontakty są tylko na guzkach i to wszystko pokrywa się z relacją centralną, z przodu rampa dyskluzyjna?(Mutually protected occlusion) Czy inaczej?

PS 1 Jesteś pewna że w tej pracy o której mówisz w jamie ustnej wyszła okluzja obustronnie zbalansowana?

PS 2 Jak robisz remontaż ?
Powrót do góry
gadatus

PostWysłany: Czw Kwi 01, 2010 9:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może najpierw remontaż.
Wstępny-kontrola kontaktów po przymiarce i akceptacji przez pacjenta i lekarza.Pełne kontakty w odc. bocznych,minimalne rozklinowanie w odc. przednim,prowadzenie kłowe i jeśli się da minimalne prowadzenie po guzkach policzkowych pozostałych zębów bocznych po tej samej stronie.Jeśli wszystko jest ok gotuję pracę,uwalniam z puszek tak,by praca została na modelu(oczywiście model dzielony,z podstawką).Wkładam do artykulatora,sprawdzam wys. na słupku siecznym,doprowadzam wszystko do pierwotnego stanu,powtarzam remontaż,jak wczesniej.Do kontroli kontaktów używam "złoto-srebrnej" folii.Niestety nie znam jej grubosci,ale jest bardzo cienka.Lekarz w gabinecie do kontroli używa tej samej folii,by nie było przekłamań.
Rozklinowanie w odc. 13-23 na grubość folii.
To chyba tyle.
gadatus

PostWysłany: Czw Kwi 01, 2010 9:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odnośnie PS1-Olku nie wiem.Ale mam zaufanie do lekarza,że którym robię takie prace.Ma ogromne doświadczenie i wie co robi.Gdyby miał zastrzeżenia,na pewno od razu by mi o tym powiedział.Pacjent bywa na wizytach kontrolnych,po oddaniu szyny był na obowiazkowej wizycie chyba 24 i 72 godz. po założeniu szyny( nie jestem pewna,czy dobrze zapamiętałam odstępy między wizytami).Gdyby były jakieś problemy,lekarz wychwyciłby je na tych pierwszych wizytach i oddałby szynę do korekty.Nic takiego nie miało miejsca.
Ponieważ u pacjenta były spore kontakty przedwczesne,najpierw wszystko zostalo skorygowane na modelach,potem w jamie ustnej.Szynę wykonaliśmy po usunięciu tych kontaktów.

Ostatnio zmieniony przez gadatus dnia Czw Kwi 01, 2010 9:25 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> Płytki, ochraniacze, szyny Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: