Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna Forum dyskusyjne ZGRYZ
Serwis techników dentystycznych i protetyków

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
Implanty, pomóżcie !

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> Implatoprotetyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kasiam

PostWysłany: Sro Kwi 01, 2009 10:47 pm    Temat postu: Implanty, pomóżcie ! Odpowiedz z cytatem

Od jakiegoś czasu robię korony i mosty na implantach. Nie byłam na
żadnym kursie i na razie nie mogę pojechać. Przeczytałam trochę
publikacji, obejrzałam mnóstwo zdjęć i to cała wiedza jaką posiadam.
Teraz pytanie: Dlaczego gdy implant jest umieszczony głęboko w dziąśle,
czasem mam swobodnie miejsce na wyprowadzenie korony poprzez
długość dziąsła , a bywa , że mimo iż wyfrezowałam stopień, zwężając
jednocześnie filar protetyczny (i poszerzając stopień), z trudem mieszczę
tuleję jaką tworzy wyprowadzenie korony nad dziąsło. Gdy tak się dzieje,
obrabiam maskę dziąsła, ale nie wiem na ile mogę sobie pozwolić i czy
to nie jest błąd. Nie wiem jak prawdziwy obraz dziąsła dostaję na
wycisku, jeżeli nie było ono wcześniej kształtowane koroną tymczasową.
Na ile mogę w to ingerować. Prace po osadzeniu wyglądają dobrze. Jeżeli
pojawi się lekka anemizacja, to z czasem znika.Jestem jednak świadoma,
że przy protezach stałych wszelkie przekonturowania, zbyt duże uciski ,
itp. powodują różne "przerosty" i "ucieczki" dziąsła.

Bardzo proszę o konkretne odpowiedzi
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
artdentalphotography

PostWysłany: Wto Kwi 07, 2009 11:58 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kasiam napisał:
Od jakiegoś czasu robię korony i mosty na implantach. Nie byłam na
żadnym kursie i na razie nie mogę pojechać. Przeczytałam trochę
publikacji, obejrzałam mnóstwo zdjęć i to cała wiedza jaką posiadam.

To trochę za mało. Znajomość systemów implantologicznych i zasad którymi rządzi się implantoprotetyka pomoże z pewnością rozwiać wiele wątpliwości, które towarzyszą Ci w pracy. Na Twoim miejscu nie liczyłbym na to, że zdobędziesz tą wiedzę na tym forum.

kasiam napisał:
Teraz pytanie: Dlaczego gdy implant jest umieszczony głęboko w dziąśle,
czasem mam swobodnie miejsce na wyprowadzenie korony poprzez
długość dziąsła , a bywa , że mimo iż wyfrezowałam stopień, zwężając
jednocześnie filar protetyczny (i poszerzając stopień), z trudem mieszczę
tuleję jaką tworzy wyprowadzenie korony nad dziąsło.

Wszystko zależy od tego jakich użyto śrub zabliźniających. Ich zadaniem jest właśnie kształtowanie śluzówki wokół implantu.

kasiam napisał:
Gdy tak się dzieje,
obrabiam maskę dziąsła, ale nie wiem na ile mogę sobie pozwolić i czy
to nie jest błąd. Nie wiem jak prawdziwy obraz dziąsła dostaję na
wycisku, jeżeli nie było ono wcześniej kształtowane koroną tymczasową.
Na ile mogę w to ingerować.

Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Można korygować maskę dziąsłową ale ile? z umiarem. Nie ma specjalnie wytycznych ile. Tylko tyle mogę powiedzieć.

Jeśli nie masz odpowiednich kwalifikacji, to nie zdziw się, jeśli za każde niepowodzenie lekarz może obwinić Ciebie.
Nie posiadając odpowiedniej wiedzy i doświadczenia nawet nie będziesz mogła sformułować kontrargumentów.
Wiem, że chcesz zarobić na życie, ale nie jest to argument, żeby narażać pacjenta na jakieś komplikacje, bo to w końcu jego zdrowie i jego pieniądze.
Dlatego idź na kursy i nie grzesz więcej.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email OdwiedĽ stronę autora
kasiam

PostWysłany: Wto Kwi 07, 2009 7:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo dziękuję za odpowiedź . Źle napisałam, że implanty znam tylko ze zdjęć. Przepraszam. Nie byłam na kursie odkąd robię korony i mosty na implantach . Zanim jednak zaczęłam, byłam na krótkim wyjeździe do Holandii, gdzie na trzech pracowniach miałam okazję zobaczyć jak się je wykonuje i porozmawiać z technikami o takich podstawach o jakich, wg. nich i mnie powinnam wiedzieć zanim zacznę. Widziałam tam też część chirurgiczną (na żywo na monitorze), zakładanie śruby gojącej, zakładanie protezy na belkach itp.
Masz rację, grzeszę, bo kolejne pytania pojawiły się już w trakcie pracy i powinnam je zadać fachowcom na odp. kursach.
Nie mam pewności ( dlatego zapytałam na forum) ale wydaje mi się, że lekarze nie zawsze odpowiednio dobierają śruby gojące. Rozmawiałam z nimi o tym ale twierdzą, że dobierają je tak jak wymaga tego system.
Problem , który zgłosiłam pojawia się rzadko, ale jednak. Praca wraca wtedy do korekty i jest zakładana dopiero wtedy , gdy cała nasza trójka jest zadowolona.
Może możesz polecić mi kurs na koniec maja lub czerwiec?
Powrót do góry
DoMeL

PostWysłany: Sro Kwi 08, 2009 7:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam, też robie prace na implantach juz jakiś dłuższy czas i bym się z chęcią wybrał na jakiś kurs, jak ktoś może coś polecić to było by fajnie, tylko żeby to nie były same wykłady ze slajdami bo tego mam już dosc
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Adres AIM
mateusz

PostWysłany: Wto Kwi 14, 2009 7:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jak dotad na zadnym kursie z zakresu implantoprotetyki na ktorym bylem nie poruszano zbyt gleboko tego tematu. dodam jeszcze ze jest to dosc czesto zadawane pytanie ludziska z barnzy najczesciej boja sie szlifowac za duzo, za nisko albo za gleboko. najczesciej prowadzacy usmiechaja sie mile i wyglaszaja jakies banialuki ktorych nauczono ich na szkoleniach dotyczacych splawiania natretnych szkolonych. cos w stylu: tak tak - interesujace pytanie wiec wrocimy do tego pozniej.
ale do rzeczy:
zberajac moje dotyczccasowe doswiadczenie do kupy zebralbym pare podstawowych zasad ktorch trzymajac sie nie powinnismy zrobic babola.
1 - modelujac szyje(czesc poddziaslowa) dystansu(lacznika) pamietamy o tym zeby mozliwie zachowac ksztalt tulipanu albo jak kto woli kieliszka. nie zawsze oczywiscie jest to mozliwe ale raczej pamietamy o tym zeby nie bylo tam zbyt prostych powierzchni. spotkalem sie na jednym kursie z zaleceniem zeby w najdluzszych dystansach wyfrezowac dookola rowek - dziaslo go po jakims czasie obcisnie
2 - cyrkonowych lacznikow\dystansow nie polerujemy - nagrzewajac je gumka powodujemy jakies mikropekniecia i oslabiamy tym samym cala konstrukcje - czyli na turbinie i diamencikach konczymy. na jednym kursie jakis kolo stwiedzil ze jest lepsza przyczepnosc takiego cyrkonu do dziasla (lub w zasadzie na odwrot) nie wiem co prawda jak dziaslo moze przyrosnac do cyrkonu ale po tym kursie wiecej nie polerujemy cyrkonu poddziaslowo w odroznieniu od tytanowych lub zlotych. te polerujemy
3 - najczesciej na modelu maska obciska replike\platforme\fixture dosc szczelnie. ale nie zawsze.(w moim przypadku okolo 90% prac. jesli nie widac ze dziaslo(czyli na modelu maska) zostalo uksztaltowane przez srube zabliznajaca albo nie opiera sie na translokatorze najlepjej zadrynic do lekarza i zapytac... najczesciej kiedy dziaslo nie obejmuje szczytu platformy\fixtury cos poszlo nie tak jak trzeba albo implant jest juz wiekowy i wystaje. co do tych ksztaltek zablizniajacych to raczej nie wroze im zbyt dlugiej kariery - kosztuja - a wiec lekarze raczej nie beda ich uzywac. jak jest duza jopa i lekarz mowi ze tak jest i juz najczesciej tylko wypelniam ja ale raczej nie zbieram nic na masce - najwyzej ciut przy samym ujsciu jopy celem uszczelnienia
4. na kursach szkoleniowcy mowia ogolne ze zbieramy ok 10\30 stopni maski... zawsze wydawalo mi sie to mega smieszne bo zaden pacjent nie ma takiego samego ryjka. w efekcie tego zbieramy cos pomiedzy ale zawsze w ten sposob zeby nadac dystansowi (albo temu co wystaje ponad dziaslo) pierwotny ksztalt zeba. czyli w przekroju poziomym siekacze-zaokraglony trojkat, kly-owal, przedtrzonowce jajko itd. wiec nie zbieramy maski tyle samo wszedzie - zbieramy tyle zeby badac im pozniej odpowiedni ksztalt
5. co do granicy korony zbudowanej na dystansie - 1 -1.5 mm pod granica dziasla. nie glebiej bo lekarze maja problem z wygrzebaniem cementu. to nie zab wiec kieszonka leci czasem do samej kosci... ale tu jest tez odstepstwo od reguly. czesto w okresie adaptacyjnym dziaslo sie podnosi - szczegolnie gdy srubka trafila do mlodego klienta i to pomiedzy inne naturalne zeby. jesli nie opuscimy wtedy poziomu szyjki (czyli nie obnizymy poziomu dziasla) zab bedzie za krotki. zazwyczaj drynie wtedy do lekarza i mowie mu jaki efekt bedzie jesli nie opuszcze dziasla - kumaci dentysci robia to sami - czyli dozynaja dziaslo do poziomu pozostalych zebow albo symetrycznego (dotyczy najczesciej klow)

to wszytsko co moge zawrzec w paru slowach. - mam nadzieje ze wyrazilem sie dosc jasno. nie znam polskiej nomenklatury stad niektore terminy w nawiasach...

co do szkolen i szkoleniowcow - coraz czesciej zauwazam ze szkoleniowcy nie sa technikami tylko sprzedawcami albo wdrozeniowcami. i coraz czesciej poza technicznymi szczegolami i typowymi rozwiazaniami nic nam nie powiedza. trzeba uzywac glowy i tyle
Powrót do góry
mateusz

PostWysłany: Pon Maj 25, 2009 12:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

krotki PS do postu wyzej
po paru pytaniach z Waszej strony postanowilem sie konsultowac z jednym duzym laborem w szwecji (okolo 3500 mostow bezposrednio na fixturach rocznie - produkuja praktycznie sam cyrkon i tytan... - wiec maja "conieco" doswiadczenia) i okazalo sie ze owszem poleruja laczniki lub szkielety dosluzowkowo. nie bede podawal materaialow ktorych uzywaja bo byla by to kryptoreklama ale powoli zaczynjaa sie pojawaic w katalogach twrade gumowe dyski z ceramika w srodku do polerowania cyrkonu. wygladaja tak prawie tak samo jak te do ceramiki ale cos tam je pewnie rozni skoro cena prawie ta sama.max RPM to okolo 7000. dzis wykonczylem tak pierwze sztuki - nawet cacy. najwazniejsze to nie przegrzewac...
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> Implatoprotetyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: