Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna Forum dyskusyjne ZGRYZ
Serwis techników dentystycznych i protetyków

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
Cementowanie prac pełnoceramicznych i EBD
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> Ceramika bezmetalowa, wtryskiwana, Zr02, AlX, inne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Olek

PostWysłany: Sro Lis 12, 2008 11:53 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czemu? Cool
Tak jest ze wszystkim.
Trzeba się nauczyć porusznia w tych sprzecznościach.
Dlatego bardzo przydatna jest Evidence-based medicine/dentistry Razz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
artdentalphotography

PostWysłany: Sro Lis 12, 2008 12:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Olek napisał:

......lub zaprzyjaźnieni pracownicy naukowi np.Politechniki Warszawskiej, u których w laboratorium można samemu przyprowadzić testy wytrzymałościowe, zgodne z międzynarodowymi normami. Idea
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email OdwiedĽ stronę autora
Olek

PostWysłany: Sro Lis 12, 2008 1:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

artdentalphotography napisał:
Olek napisał:

......lub zaprzyjaźnieni pracownicy naukowi np.Politechniki Warszawskiej, u których w laboratorium można samemu przyprowadzić testy wytrzymałościowe, zgodne z międzynarodowymi normami. Idea

Ja bym jednak obstawał przy EBD.
Dobre i wiarygodne badanie jest dość trudno zrobić i wymaga to wiele pracy, czasu. Co nie stoi na przeszkodzie by samemu dotknąć problemu.

Skoro trzeba się namęczyć by takie badanie zrobić to czemu go nie opublikować i stać sie sławnym... "wywiady, autografy, wizyty w zakładach pracy"

PS Co to za "Międzynarodowe normy"?
Powrót do góry
Olek

PostWysłany: Sro Lis 12, 2008 1:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Poza tym dobrze znać zasady EBD żeby na własny użytek coś "zbadać", inaczej może wyjść kicha. Rolling Eyes
Powrót do góry
cirrus

PostWysłany: Sro Lis 12, 2008 11:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

z tym że ilu "naukowców" tyle rezultatów badań Wink.
Ten poboczny temat dotyczący cementowania wydaje mi się na tyle interesujący, iż wart jest wyodrębnienia bez kasowania czegokolwiek tutaj Wink - co na to modzi?
Może jako nowy temat przyciągnie przy okazji i innych "rodzynków" dzięki którym robi się tutaj ciekawie Wink ?
Powrót do góry
artdentalphotography

PostWysłany: Czw Lis 13, 2008 1:08 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

cirrus napisał:

Zakupiłem w Polskim Komitecie Normalizacyjnym dwie normy ISO:
ISO 14233 - Stomatologia- Polimerowe materiały modelowe;
ISO 6873 - Gipsy dentystyczne.
Prowadził takie tam małe prywatne badania i żeby dowiedzieć się o metody badawcze i kryteria oceny wyników, musiałem nabyć normy, w których wszystko jest zawarte.
Do tej pory sądziłem, że badanie materiałów pod kątem zgodności z międzynarodowymi normami to jakiś kosmos. A tu nagle okazało się, że metody badawcze opisane w normach są bardzo prymitywne. I wielu przypadkach, niektóre z nich można przeprowadzić bardzo tanim kosztem, bez jakiegoś specjalistycznego sprzętu.
Oto przykład wytycznych normy międzynarodowej ISO dotyczących polimerowych materiałów modelowych (to są kompozyty, akryle, poliuretany i inne polimery)
Wg. normy każdy tego typu materiał którego skurcz liniowy po 24H nie przekracza 1 %, może być określany jako polimerowy materiał stomatologiczny i sprzedawany do określonych celów stomatologicznych.
Polimerowy materiał modelowy powinien odtwarzać linię o szerokości 20 mikronów - to tyczy się odtwarzalności szczegółów.
Próbki użyte do pomiarów mogą mieć rozmiary różniące +/- 0,1 mm.
Co TY na to Cirrusie?
Jak dla mnie te normy to jedna wielka lipa. Nie chcę cytować dalej bo się załamiesz.
Kupujesz materiał na którym jest napisana norma ISO, ale nie wiesz co to dokładnie oznacza. Musisz kupić normę, żeby dowiedzieć się o co w ogóle chodzi.
Ja nie mogę nawet więcej napisać, ponieważ publikując taką normę, łamię prawo. Prawo autorskie!!!!!!!
Czy to jest normalne?
Jeśli użyjesz do badań innych norm np. DIN (normy niemieckie) lub ANSI (amerykańska), a w niektórych krajach posługują się takimi normami zamiast ISO, to rozbieżności mogą być różne. Ponieważ metody badań i kryteria też różnią się znacznie.
Dlatego masz rację z tymi naukowcami.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email OdwiedĽ stronę autora
artdentalphotography

PostWysłany: Czw Lis 13, 2008 1:10 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

cirrus napisał:

Ten poboczny temat dotyczący cementowania wydaje mi się na tyle interesujący, iż wart jest wyodrębnienia bez kasowania czegokolwiek tutaj Wink - co na to modzi?
Może jako nowy temat przyciągnie przy okazji i innych "rodzynków" dzięki którym robi się tutaj ciekawie Wink ?

Odysek specjalizuje się w tego typu operacjach.
Może ładnie ją poprosimy.
Powrót do góry
Olek

PostWysłany: Czw Lis 13, 2008 8:45 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

cirrus napisał:

No i o to chodzi w EBM by umieć wybrać to co wartościowe. Ta koncepcja powstała z powodu istnienia dużej ilości prac które są nic nie warte.

EBD polega na podejmowaniu decyzji leczniczych w dentystyce na podstawie wiedzy przy czym daje narzędzia do rozróżnienia jakości badań, ich siły dowodowej lub słabości i czy wynik ma cokolwiek wspólnego z rzeczywistym leczeniem.

Ostatnio zmieniony przez Olek dnia Czw Lis 13, 2008 12:42 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Olek

PostWysłany: Czw Lis 13, 2008 9:12 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

artdentalphotography napisał:
Jak dla mnie te normy to jedna wielka lipa. Nie chcę cytować dalej bo się załamiesz.
Kupujesz materiał na którym jest napisana norma ISO, ale nie wiesz co to dokładnie oznacza. Musisz kupić normę, żeby dowiedzieć się o co w ogóle chodzi.
Ja nie mogę nawet więcej napisać, ponieważ publikując taką normę, łamię prawo. Prawo autorskie!!!!!!!
Czy to jest normalne?

Dlatego masz rację z tymi naukowcami.

O! nie jestem sam Very Happy nie jestem sam Very Happy

Celem norm jest standaryzacja. Nie mówią one co jest dobre a co nie. Wprowadzenie wielu norm/wystandaryzowanie spowodowało pozytywną rewolucje np palety, kontenery w transporcie morskim, rozmiary papieru (A4), rozmiary śrub, rozmiary narzędzi kanałowych.
Wcześniej nic do siebie nie pasowało a transport był drogi.

Ale standaryzacja na siłę wszystkiego (jak to ma miejsce teraz ) to jest chore. Standardy nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. To że na standardy są prawa autorskie to już ostatnie ... Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad

Np. standardy autoklawów z punktu widzenia EBM są bez sensu.

Znaczna część "badań naukowych" z punktu widzenia EBM ma wartość makulatury. I co zrobić z tyloma tytułami naukowymi opartymi o te badania? Dlatego pewnie są opory w wprowadzaniu EBM .
Powrót do góry
Olek

PostWysłany: Sob Lut 14, 2009 8:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jakby Ktoś chciał poczytać to proszę Podstawy evidence based medicine (EBM), czyli o sztuce podejmowania trafnych decyzji w opiece nad pacjentami
Powrót do góry
Olek

PostWysłany: Nie Lis 22, 2009 11:56 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wytrzymałość prac na podbudowach z ZrO2 w zależności od kształtu preparacji.

Ponieważ "szefostwo" lubi ten temat, to proszę. Można ściągnąć całą pracę w PDFie.

http://www.jstage.jst.go.jp/article/dmj/27/3/27_362/_article
Powrót do góry
miczman
Site Admin

PostWysłany: Pon Lis 23, 2009 5:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawy link, Olku.
Przyznam jednak ,ze samo przeprowadzenie badania jak i wnioski wydają mi się osobiście mało odkrywcze i mało wnoszące coś sensownego. Powodem niech będzie podstawowy zarzut a mianowicie , nie spotkałem producenta cyrkonu który zalecałby wykonanie czapeczek na ząb trzonowy o grubości 0,4mm. Całe badanie i roztrząsanie problemu wytrzymałości konstrukcji Zro2 w zależności od rodzaju preparacji jest o kant ....py, skoro czapeczki nie mają zalecanych przekrojów a cementowanie na glasjonomer ( a nie adhezyjnie) powoduje takie a nie inne przekazywanie sił nacisku w którym rodzaj preparowanego obrzeża ma drugorzędne znaczenie. Pomijam już fakt ,ze w badaniu oceniane są preparacje niewskazane pod wszelkie prace pełno-ceramiczne (mam na myśli pokazany schodek z fazowanym rantem)
Tak więc publikacje osobiście oceniam jak zapychacz strony w piśmie drukującym szczególnie "prace naukowe" jakich pełno w obecnym czasie.

pozdro.

micz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email OdwiedĽ stronę autora Adres AIM
Olek

PostWysłany: Pon Lis 23, 2009 9:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jakie przekroje zalecają producenci dla podbudowy z Zro2 na zęby trzonowe?

Embarassed
Powrót do góry
miczman
Site Admin

PostWysłany: Pon Lis 23, 2009 10:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

średnio up to 0,5mm Wink

to jakby te wyniki tak na oko o 20% w górę...

m.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email OdwiedĽ stronę autora Adres AIM
Olek

PostWysłany: Pon Lis 23, 2009 11:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Razz

Lava 0,5 mm , ale przednie (z wyjątkiem bruksizmu, dowieszek itd.) 0,3mm stąd pewnie tyle badań 0,4mm. Ale badanie miało sprawdzić czy kształt preparacji ma wpływ na wytrzymałość, czy nie, i wyszło że ma (in vitro, in vivo to nie wiadomo).
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> Ceramika bezmetalowa, wtryskiwana, Zr02, AlX, inne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Strona 2 z 3

Skocz do: