Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna Forum dyskusyjne ZGRYZ
Serwis techników dentystycznych i protetyków

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
Wysokość zwarcia i zaburzenia ssż
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> Okluzja, zwarcie, artykulacja.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Odysek

PostWysłany: Sro Lip 23, 2008 8:53 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Olek napisał:
A gdzie się podziali w dyskusji Ci wszyscy miłośnicy pełno ustawialych artykulatorów, co bez nich życia nie widzą.? Powinni chyba bronić własną piersią gnatologii?

Gnatolog to ze mnie żaden, ale skoro już Olek zagadnął ten temat... tak się zastanawiam, co jest złego w artykulatorach pełnoustawialnych?

Z jednej strony mamy przycięte ręcznie i "zagryzione" wzorniki, z drugiej rejestrację za pomocą indywidualnego łuku twarzowego (czasami nawet uzupełnioną diagnostyką radiologiczną), przeniesioną do pełnonastawialnego artykulatora. Która metoda obarczona jest większym prawdopodobieństwem błędu (zakładając, że osoba dokonująca rejestracji i przeniesienia do artykulatora umie się tymi instrumentami posługiwać)?

Chyba lepiej jest wiedzieć więcej, niż mniej? Rolling Eyes

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Olek

PostWysłany: Sro Lip 23, 2008 9:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odysek napisał:

Gnatolog to ze mnie żaden, ale skoro już Olek zagadnął ten temat... tak się zastanawiam, co jest złego w artykulatorach pełnoustawialnych?

Gnatolog ze mnie też żaden ale postaram ci się to w miare prosto, wedle moich możliwości wyjaśnić.
Nie ma nic złego w artykulatorach pełni nastawnych o ile nie przeszkadza ci mieć tylko 40 pacjentów na rok. Takie debeściaki za wielką wodą mają pewnie kilkakrotnie wyższą cenę za punkt. Po prostu musisz mieć kupe czasu i urządzeń żeby to zmontować, a nie wiadomo czy to ma taki wpływ na efekt końcowy pracy(z głowy, coś koło 86%standardowe, 90%częściowo, 96%pełni ,ale zależy co,jak i czy wogóle się mierzy(w badaniach badań)). Ruchy ekscentryczne które ustawiasz to tylko jeden element, wcale nie najważniejszy wg gnatologów. Poza tym jest wiele teorii i całość sie komplikuje Jak będę miał czas to napiszę więcej. Wink Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Odysek

PostWysłany: Sro Lip 23, 2008 3:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Masz rację Olku - rejestracja i transfer w przypadku pełnej nastawy są czasochłonne. I tu się z Tobą zgadzam.
Ale dlaczego tak mało prac wykonuje w ogóle w artykulatorach? Przecież rejestracja "zwykłym" łukiem twarzowym nie trwa jakoś szczególnie długo? To samo dotyczy montażu modeli w artykulator w laborze. Z czego to wynika? Moje typy to:

1. Niewiedza i ignorancja - zarówno lekarzy, jak i techników.
Mój ulubiony przykład w tym względzie to "ale następnym razem to poproszę o przymiarkę bez tego żółtego, bo ciężkie" (rzekł doc oddając Stratosa). Technicy też nie są lepsi - mnie też się zdarzyło "poprawić" rejestrację zwarcia, sprowadzając ją do pełnego zaguzkowania ("bo modele się tak zagryzały"), podczas gdy w realu pac miał zgryz otwarty (kontakt tylko na ostatnich trzonowcach).

2. Kasa - brak chęci zainwestowania w instrumenty - wielokrotnego użytku (gabinet w łuk, labor w artykulator). Słyszałam, że czasami labory kupują łuk i "wypożyczają" gabinetom. Też mi to przeszło kiedyś przez myśl, ale szybko z tego zrezygnowałam - bo to NAM powinno zależeć, a nie tylko mnie.
A propos kasy - jakiś czas temu, zagadywana, dlaczego nie mam w ofercie prac na metalu bez niklu, zrobiłam pewien eksperyment - wprowadziłam rozróżnienie na stopy z niklem i bezniklowe, ustalając śmieszną różnicę między nimi: 10 zeta za punkt (chciałam zobaczyć, co się będzie działo). I nagle wszyscy chcą wszystko z niklem.

Można tak dywagować bez końca (i przy okazji zejść z tematu), ale tak sobie myślę, że jeżeli można zrobić coś dobrze i to samo zrobić lepiej, to chyba lepiej zrobić to "lepiej".

Powrót do góry
salaygomez

PostWysłany: Sro Lip 23, 2008 6:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to ja to kasuję i w razie czego dam z powrotem Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Embarassed Very Happy

Ostatnio zmieniony przez salaygomez dnia Pią Sie 01, 2008 4:27 pm, w całości zmieniany 6 razy
Powrót do góry
salaygomez

PostWysłany: Sro Lip 23, 2008 6:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ciociamija napisał:
Moje oczekiwania przeroałeś. Shocked Co prawda miałam anatomię dość szczegółową całego organizmu ludzkiego nie tylko głowy i to pobieżnie jak znakomita większość techników, ale zostawmy te stare dzieje na boku. Było minęło z tej wiedzy od wieków nie korzystam więc zapadła się w zakamarki mojej kory mózgowej i zaśniedziała jak nieużywane styki. Embarassed Dlatego proszę po ludzku na poziomie technika nie akademii medycznej.
z Góry dziękuję za pozytywne rozpatrzenie mojej prośby. Wink

Jak Ci się nie chce powtarzać anatomii to sobie kliknij i Ci się rozjaśni, jak nie to niestety zostaje tylko atlas i Bochenek. Stanisław bardzo dobrze doradził.

http://www.youtube.com/watch?v=Q7eAUASkf44&feature=related
Powrót do góry
Dluga

PostWysłany: Sro Lip 23, 2008 9:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Nota bene co jakiś czas nawet prowadzę szkolenia z artykulacji z zaprzyjaźnionym Doktorem.
Hm Nota bene niezłe te szkolenia pozdrawiam serdecznie Doktora Wink Wink Wink Very Happy A te wykłady mają jeden wieeeelki plus tam człowiek dowiaduje się ze oprócz artykulatora ważne są te całe mięśnie, punkty spustowe, itp. że całość ważna! tam spotyka się zwolenników różnych teorii jak to Olek nazwał teorii nerwowomięśniowej i gnatologów, a okazuje się że Całość ważna-KARAMBA Razz

Ciekawie się zrobiło w tym temacie nie powiem!

Cytat:
Jestem też bardzo zawiedziony bo o ile życie byłoby prostsze gdyby jedno było przyczyną drugiego.

Nie Twisted Evil cierpię gdy coś jest bardziej skomplikowane niż powinno Twisted Evil
salaygomez

PostWysłany: Pią Lip 25, 2008 6:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Doktor dziękuje za pozdrowienia i również Cię pozdrawia Długa. Very Happy
Powrót do góry
totalnakorozja

PostWysłany: Sob Lip 26, 2008 8:09 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:

[/list]no no potwierdzam
      Laughing
      Cytat:
        Hm Nota bene niezłe te szkolenia

To dawać mi tu proszę więcej info na temat tych szkoleń Jest trochę zainteresowanych osób.
      Powrót do góry
      Dluga

PostWysłany: Sob Lip 26, 2008 10:23 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

totalnakorozja napisał:
      Cytat:

[/list]no no potwierdzam
          Laughing
          Cytat:
            Hm Nota bene niezłe te szkolenia

To dawać mi tu proszę więcej info na temat tych szkoleń Jest trochę zainteresowanych osób.

Salya dawaj info!
          salaygomez

PostWysłany: Sob Lip 26, 2008 6:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Totalnakorozja i Długa nie mam moralnego prawa dawać swoich namiarów komercyjnych bo złamię wtedy zasady netykiety forum, a ja szanuję odgórnie wprowadzone reguły gry.
          Powrót do góry
          cirrus

PostWysłany: Sob Lip 26, 2008 10:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Salay następny dział nosi nazwę "Party zone" i jest dosłownie stworzony dla "namiarów komercyjnych" (przeczytaj wprowadzenie M.)

Więc nie wymyślaj tylko pisz śmiało Wink
          Powrót do góry
          totalnakorozja

PostWysłany: Wto Lip 29, 2008 11:03 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cóż za nieśmiałość! Wink Ok-to dawaj na priw dla zainteresowanych!!!!
          A czy po takim szkoleniu uczestnik będzie wiedział jaka np szyna i do jakiej terapii zastosować? Męczą mnie już zlecenia z prośbą o wyk szyny relaksacyjnej a na pyt jaką? Rolling Eyes Słyszę odp zdaję się na labor lub a jaką inni robią to taką poproszę-ręce opadają Sad
          Powrót do góry
          Natrodent

PostWysłany: Pią Sie 01, 2008 9:31 am    Temat postu: cd Odpowiedz z cytatem

Witam

A co ma do tych teorii artykulator pełno czy niepełnonastawialny? Artykulator jest sprzętem ułatwiającym pracę w laboratorium i dającym przybliżone możliwości ustawiania żuchwy w stosunku do szczęki i stawu. Znajomość tych wszystkich aspektów - zęby , mięsnie , staw ( bardzo ogólne hasła - wiem Wink ) i swiadomość tego jak bardzo te elementy są ze sobą powiązane daje możliwości przygotowania w zalżności od problemów pacjenta , czy to szyny , czy uzupełnień tymczasowych , czy finalnej pracy - jak również tylko przeanalizowanie konsekwencji kształtu powierzchni zującej sztucznie przez nas wykonanej na pozostałe elementy układu stomatognatycznego.
          Nie wiem czy dobrze zrozumiałem - czy sugerujesz ,że artykulator jest niepotrzebnym elementem naszej pracy?
          Pozdrawiam
          Piotr
          salaygomez

PostWysłany: Pią Sie 01, 2008 3:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to ja to kasuję i w razie czego dam z powrotem Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Embarassed Very Happy Very Happy

Ostatnio zmieniony przez salaygomez dnia Pią Sie 01, 2008 4:28 pm, w całości zmieniany 1 raz
          Powrót do góry
          Odysek

PostWysłany: Pią Sie 01, 2008 4:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja odniosław wrażenie, że pytanie Piotra skierowane było raczej do Olka... tak bynajmniej "wyczuwam z kontekstu"...

Powrót do góry
          Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> Okluzja, zwarcie, artykulacja. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
          Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
          Strona 2 z 3

Skocz do: