Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna Forum dyskusyjne ZGRYZ
Serwis techników dentystycznych i protetyków

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
pytanie protetyczne, dot. akrylu
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> Protezy ruchome , akryl, zęby sztuczne, technika wtrysku
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ambident

PostWysłany: Pią Maj 30, 2008 7:22 pm    Temat postu: pytanie protetyczne, dot. akrylu Odpowiedz z cytatem

Mam pytanie do techników dentystycznych. Jestem kompletnym laikiem i chciałbym się dowiedzieć, jak istotny jest czas pracy z akrylem w poszczególnych fazach (faza ciasta i gotowania). Będę wdzięczny za podpowiedzi.
Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość OdwiedĽ stronę autora
zorro

PostWysłany: Pon Cze 09, 2008 9:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

-zalezy od baaaardzo wielu czynników-zadzwoń do jakiejs pracowni i wyrwij z produkcyjnego kierata jakiegoś kolegę po fachu,abo kolezankę...... Very Happy Very Happy Very Happy -superbajer Cool
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
stanislaw

PostWysłany: Wto Cze 10, 2008 12:57 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witajcie.
Hi Hi.No tak masz opaskę na oczach to nie zauważyłeś www,a w Gdańsku jest tyle Prac.Prot.
Szanowny Panie Ambident !
Nic prostszego jak wziąć "małą" próbkę materiału,w dobrym kolorze trochę transparentnym i iść do zaprzyjaźnionej Prac.Prot.Być tam np.cały dzień i się przyglądać i się pytać i się przyglądać i się pytać........To jest jedyna droga do dobrego handlu mat.prot. i właściwej obsługi TD.Tak należy czynić co najmniej raz w miesiącu (zależy to od przerobu protez danej Prac.Prot.).A reszta jest milczeniem.
Miłej Nocy Staszek
P.S.Poprzednio nic nie pisałem w tym temacie,bo pytanie jest zbyt szerokie (są do tego książki i instrukcje do poszczególnych akryli).
ambident

PostWysłany: Sro Cze 11, 2008 9:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wielkie dzięki za cenne uwagi. Interesują mnie opinie szerokiego grona specjalistów, dlatego zwróciłem się właśnie do Forumowiczów. Opinii expertów już zasięgnąłem, jednak w różnych Pracowniach są one rozbieżne; każdy ma inne wymagania i stąd moje pytanie.
Powrót do góry
DoMeL

PostWysłany: Sro Cze 11, 2008 10:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

do każdego materiału jest dołączona instrukcja wystarczy przeczytać, ale wiem tego już nie uczą w szkołach dla techników Cool Twisted Evil
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Adres AIM
ambident

PostWysłany: Czw Cze 12, 2008 5:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pytam o opinie fachowców, instrukcje czytam swoją drogą i wiem gdzie ich szukać; nie jestem technikiem a forum służy wymianie informacji i kontaktom ze specjalistami;
Zatem uściślam pytanie: "czy ma to dla Was znaczenie, ile trwają poszczególne fazy pracy z akrylem? (faza ciasta, czas pracy i gotowanie)" Pytanie to nasunęło mi się, gdyż wprowadzam do swojej oferty akryle, dla których czas pracy w poszczególnych fazach jest inny. Nie chodzi mi o efekt końcowy, czyli cechy protezy, tylko o podejście technika - ile potrzebuje czasu na poszczególne fazy, np. czy woli czas fazy ciasta ok.15 minut, czy ok. 30 minut; czy woli gotować wkładając do wrzątku, czy stopniowo ogrzewać do wrzenia, itp.
Zaznaczyłem, że jestem laikiem, pytam specjalistów, a uzyskuję same ironiczne wypowiedzi... Sad
Powrót do góry
ciociamija

PostWysłany: Czw Cze 12, 2008 6:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przyzwyczaj się, to forum już ma taki swój klimacik ale nie bierz do serca i nie rezygnuj z pytania, ktoś w końcu odpowie.
Ja lubię jak po zmieszaniu gęsto się leje niemal z pominięciem fazy mokrego piasku, potem miło jak szybko dochodzi do fazy ciasta ( tak dziesięć minut max), chwilkę pougniatać ale żeby teras już zbyt szybko w ręku nie twardniał bo marmurek nie potrzebny i upychanie to będzie jakieś pięć, siedem minut. Póżniej chwileczkę ucisnąć pod prasą. Cudownie byłoby gdyby tak następnie odrazu do wrzątku na pół godzinki nastepnie zachartować w zimnej wodzie bo czas to pieniądz i należy go ekonomić.
Powrót do góry
closer

PostWysłany: Czw Cze 12, 2008 10:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

z czasem to różnie bywa szczególnie gdy pomieszczenie ma zmienną temperaturę
zazwyczaj czas ustalam na zasadzie warunków panujących w pracowni...ręcznym sprawdzeniu masy..jak podczas przerwy mogę coś zrobić to po prostu robię...ergonomia pracy jest zależna od umiejętności i sprzyjających warunków..
jeśli technologicznie można poprawić zależność między czasem faz a jakością uzyskanego materiału..to my jako technicy i tak będziemy mieli różne zdania..w każdej z pracowni panują inne warunki
Powrót do góry
stanislaw

PostWysłany: Pią Cze 13, 2008 12:56 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witajcie.
Każda pracownia ma do każdego akrylu swoje indywidualne metody postępowania.
Generalnie ma być szybko i dobrze (bez gazowania,morki itp.).
1.Jedni akryle zalewają monomerem i nic nie mieszają,drudzy dokładnie i długo mieszają.Preferowane szybsze wiązanie do ciasta.
2.To samo z ciastem:wyrabiają w palcach i nic tylko układają do puszki.
3.Upychają "miętko" i trzymają dłużej pod prasą,inni twarde ciasto i krótko prasują.
4.Większość zwolenników szybkiego gotowania na wrzątek i pod zimną wodę,ale są metody na "zimną" wodę i pozostawienia aż do całkowitego wystygnięcia.
5.Wielu TD nadal używa polimeryzatorów,gdzie cykl gotowania wynosi ok.3 godz.,a nie garnek na gazie.

Reasumując nie wystarczy iść do jednej Prac.Prot.z "geszenkami".W tej samej pracowni do różnych akryli stosują właśnie różne ,sprawdzone własne metody .
Miłego Poranka Staszek
zorro

PostWysłany: Pią Cze 13, 2008 10:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

..czy woli czas fazy ciasta ok.15 minut, czy ok. 30 minut; czy woli gotować wkładając do wrzątku, czy stopniowo ogrzewać do wrzenia, itp.---to pytanie to miód na nasz chroniczny brak czasu Very Happy ale jesli mozna by pomarzyc to : niech będzie szybko ,tanio,estetycznie i zeby byly wyśmienite właściwości fizykochemiczne..... Twisted Evil -poważnie .I NA PEWNO WSZYSCY TO KUPIĄ-prawda koledzy Cool
Powrót do góry
ambident

PostWysłany: Sob Cze 14, 2008 1:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

bardzo dziękuję za wyczerpujące, fachowe odpowiedzi, dokładnie o takie mi chodziło Very Happy
pozdrowienia!
Powrót do góry
artdentalphotography

PostWysłany: Pon Cze 16, 2008 7:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zorro napisał:
..czy woli czas fazy ciasta ok.15 minut, czy ok. 30 minut; czy woli gotować wkładając do wrzątku, czy stopniowo ogrzewać do wrzenia, itp.---to pytanie to miód na nasz chroniczny brak czasu Very Happy ale jesli mozna by pomarzyc to : niech będzie szybko ,tanio,estetycznie i zeby byly wyśmienite właściwości fizykochemiczne..... Twisted Evil -poważnie .I NA PEWNO WSZYSCY TO KUPIĄ-prawda koledzy Cool

Tak to tylko w Erze Laughing
zorro

PostWysłany: Wto Cze 17, 2008 10:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a skąd wiadomo! czy tylko w erze-chłopina siedzi w laboratorium nasa albo w krzemowej dolinie i spłenia marzenia,nie wymYśla gumowych spinaczy biurowych tylko to co ludziom trza,a jak im trza to i zarobic na tym potem można....PODSTAWA SUKCESU EKONOMICZNEGO>>DAć LUDZIOM TO CZEGO POTRZEBUJą-JA NAJBARDZIEJ marze o ceramice grubości 0,1mm...żeby nie prześwitywał opaker-bo uczyc szlifowania już mi sie nie chce....i jeszsze klamry z drutu w kolorze żęba,mam jeszcze inne ale nie zawodowe Embarassed
Powrót do góry
stanislaw

PostWysłany: Sro Cze 18, 2008 2:36 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witajcie.
Co do klamer w kolorze zęba.
Już na początku lat 90 miałeś w Radomiu produkowane "makaroniki" (lewe,prawe) z acetalu,które należało uformować i dopasować frezem do zęba w kształcie klamry.To był "wtrysk" zrobiony z "drutu" woskowego,bodaj 1,5 mm w różnych kolorach.
Też doba pomysła .
Miłego Poranka Staszek
P.S.Musiałbym poszukać gdzieś w starociach resztek na wzorzec dla zainteresowanych.Wtedy były tylko dwie wtryskarki w Polsce do acetalu . Hi Hi ,ale czasy.
salaygomez

PostWysłany: Czw Cze 19, 2008 7:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ambident napisał:
pytam o opinie fachowców, instrukcje czytam swoją drogą i wiem gdzie ich szukać; nie jestem technikiem a forum służy wymianie informacji i kontaktom ze specjalistami;
Zatem uściślam pytanie: "czy ma to dla Was znaczenie, ile trwają poszczególne fazy pracy z akrylem? (faza ciasta, czas pracy i gotowanie)" Pytanie to nasunęło mi się, gdyż wprowadzam do swojej oferty akryle, dla których czas pracy w poszczególnych fazach jest inny. Nie chodzi mi o efekt końcowy, czyli cechy protezy, tylko o podejście technika - ile potrzebuje czasu na poszczególne fazy, np. czy woli czas fazy ciasta ok.15 minut, czy ok. 30 minut; czy woli gotować wkładając do wrzątku, czy stopniowo ogrzewać do wrzenia, itp.

A nie możesz po prostu porozdawać trochę tego nam tutaj z dołączoną ankietą? to wtedy Ci opowiemy szczegółowo czym chcesz handlować. Takie bicie piany o tworzywach różnych producentów chyba niewiele Ci da. Naturalną kwestią jest, że ma być szybko bo każdy chce sprawnie pracować. I naturalną kwestią jest, że ma być estetycznie, bo co drugi gabinet ma w tytule "stomatologia estetyczna" i musimy się tej konwencji trzymać. Ale są różne pojęcia estetyki. Dasz to się Dowiesz czy materiał mieści się w polskim pojęciu estetyki, szybkości i wytrzymałości. Inaczej nie zdziw się, że jak będziesz się popisywał nauczonymi tutaj zwrotami na pamięć przed kimś z Nas możesz dotkliwie odczuć pewnego rodzaju niechęć. A po co Ci ten niesmak?
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> Protezy ruchome , akryl, zęby sztuczne, technika wtrysku Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: