Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna Forum dyskusyjne ZGRYZ
Serwis techników dentystycznych i protetyków

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
CAD/CAM a złoto
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> CAD/CAM, SLM, SLS, STL,...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mateusz

PostWysłany: Pią Paź 05, 2007 2:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pracujesz w tej mielni?
ja na razie w swoim laborze usiluje przekonac dokow ze jestem lepszy i szybszy od tajwanu... zgroza ale tak jest. niby cos zaczynaja wysylac ale i tak jeszcze sie nie przekonali i tajwancy zarabiaja zamiast mnie Sad
co do pantografu - to myslalem nad tym ale jak na razie mam inne wydatki a i doki sa mala zainteresowani - nie spieszy im sie do nowinek.
ponadto dalej pracuje u norkow a tu stoi procera forte - zacna maszynka ale i tak glownie trzepie single i abutmenty ... stara 40stka tez sie do tego nadawala szczegolnie jak doszlo nowsze oprogramownaie...
cad-camy to przyszlosc bo zwalnia z myslenia i jakichkolwiek umiejetnosci osobe obslugujaca. szast prask i mamy czapeczke. a ze sila robocza w krajach wysokodochodowych jest droga wiec albo tajwaniec albo cad-cam...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mmichal

PostWysłany: Pią Paź 05, 2007 3:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pracuje w "mielni" i niebawem wprowadzaja nowy system cad/cam.Na razie beda wycianc ...wlasciwie wszystko,natomiast w pozniejszym etapie ma pojawic sie i zloto.Koszty wykonania jakiejkolwiek pracy beda minimalne,wiec licza na to ,ze beda konkurencja rowniez dla Nobla i firmy Biomain.
Problem chinczykow tu tez zawital.Ostatnio nawet jedna z placowek panstwowych wspolpracujaca z nami wyrazila chec wspolpracy z chinami co spowodowalo spore zamieszanie w firmie.
Po wprowadzeniu cad/cam-u pojawi sie pewnie problem z nadmiarem ludzi lub ich przekwalifikowaniem.Wlasciwie wszyscy metalowcy beda musieli uczyc sie skanowania lub napalania caramiki.Rozwiazaniem moze byc ceramika tloczona na metal,cyrkon.Modelowac powinien umiec kazdy technik.
Jakie ceny maja tajwan i chiny u Was?
U nas koronke na CrCo proponuja za jakies 700 koron to jest z grubsza liczac 70 euro.Normalna cena tu to 1300koron/130euro
Powrót do góry
mateusz

PostWysłany: Pią Paź 05, 2007 4:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w oslo mozna zakupic za jakieas 600 na stali i za jakies 900 na zlocie.
ale takie przyzwoite zaczynaja sie od 1100 na lzocie a staki i tak nikt nie zamawia. w zasadzie wszystkie panstwowe palcowki sa zobligowane do slania na taiwan a poza 1/3 dokow tez tam sle. nie mowiac o na przyklad szkieltach ktore w zasadzie w calosci sa tam wykonywane. moim zdaniem przetrwaja tylko duze i tanie laby ktore beda zrzeszac w zasadzie samych tech. od fajansu paru od skanu i jedna na akryl - naprawy, podscielenia itp.
co do zlota to mysle ze beda wycinac tak jak tytan. odpowiedni stop i po klopocie. samo zloto sie bedzie ciagnac i nie da rady szlifowac ale z palladem...
tloczenie na podbudowy to wg. mnie nietrafiona sprawa...
Powrót do góry
brzydal
Gość

PostWysłany: Pią Paź 05, 2007 4:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panowie, nie mam i prawdopodobnie przez najblizsze 6-8 lat mieć nie będę sprzętu o którym piszecie, jedyne co mam do dodania w temacie to to , z całym szacunkiem dla Was, że Wam współczuje.
Znależliście sie TAM jak sądzę z wyboru, tymczasem czychają na Was Tajowie, Chińczycy...fatalnie, a proponowaliście komuś klepaka ze złota?

Bo wiecie, tu niby ten tego, tamtego, technologie nowości, a sami musicie przyznać ze np. w Polsce jest wielki powrót do "korzeni", ludzię lubią zjeść chleb tradycyjnie pieczony, ogórki kiszone z drewnianych beczek, suszone mieso i takie tam, nie poddawajcIe się, może w skandynawii też zacznie się doceniać "korzenie", czego Wam życzę.
Z poważaniem
brzydal.
Powrót do góry
mateusz

PostWysłany: Pią Paź 05, 2007 5:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

oj naklepalem sie klepaczkow naklepalem Smile
z utesknieniem wspominam Smile))
kiedys dentysta zdjal takie cudo - nawet ladnie i dokladnie wyklepane a potem tlumaczylem tubylcom jak to sie robi. smiechu bylo co niemiara
co do skaneru - zobaczysz - kiedys beda je dodawali do abonamentu wspolpracy z dana pracownia czy systemem. to elektronika a ta wiadomo ze tanieje z dna na dzien. tak samo i innymi rzeczami. obecnie jedna sruba rozporowa do mostow natychmiastowych z noel biocare kosztuje ponad 1000pln. czemu? bo sa jedyni na rynku. jak pojawi sie konkurencja to produkt stanieje. wiec za pare lat bedziemy sie opedzac od natretnych sprzedawcow systemow cad-cam. to pewne
mam tez dobrego newsa - do mojego labu w tym tyg przyszlo wiecej pracy niz w calym poprzednim miesiacu.(dzialamy miesiac) i jak tak dalej pojdzie to moze jednak zostane technikiem i nie bede zmienial zawodu....
Powrót do góry
cirrus

PostWysłany: Pią Paź 05, 2007 5:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mmichal nie slyszalem o takim "tworzeniu" zlotych podbudów i najpierw pomyslalem ,ze to jakis zart....ale czyżby jakas firma zwiazana z nasza branza kombinowala z technologia druku 3d ??

http://www.youtube.com/watch?v=g0m1cVqNsRA&eurl=http%3A%2F%2Fwww%2Evideosift%2Epl%2Fstory%2Ephp%3Fid%3D13830

http://www.bimen.com.pl/pdf/broszura_informacyjna_o_z-corporation.pdf

Ostatnio zmieniony przez cirrus dnia Pią Paź 05, 2007 6:01 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
mmichal

PostWysłany: Pią Paź 05, 2007 6:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moze i nie planujesz zakupu skanera ani innego sprzetu do mielenia,ale niestety te technologie nie omina nikogo w Polsce rowniez.Nawet na tym forum widzialem ogloszenia pracowni gotowej wycinac np.CrCo za 30zl. Jesli bedziesz wycinac z ich pomoca 80 koron miesiecznie dostaniesz skaner do zabawy.Jakie masz koszty wykonania koronki z CrCo u siebie?Uwzgladnij odlewnie,piec,piaskarke,czas,energie,serwisy itp.
A kiszonymi,chlebkiem i innymi doskonalosciami to prosze mnie nie denerwowac.Tego chyba najbardziej mi tu brakuje...
Na razie "tajowie chinczycy..." a raczej ich tania sila robocza nie stanowia problemu w Polsce to jednak wraz ze zmiana cen i obecnej sutacji technikow w kraju to "zagrozenie" rowniez moze sie pojawic.Jesli nie oni to napewno technologie dzieki ktorym bedzie mozna wykonac prace b.dokladne ,tanie i bardzo wiele.Pozostanie nam wcisniecie "enter" i niewiele wiecej. No moze wiecej czasu na BRO... Wink
Powrót do góry
mmichal

PostWysłany: Pią Paź 05, 2007 6:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Brawo Cirrus!!!
Jednak mozna cos zrobic z niczego jak Adam Slodowy...
Troche to magiczne.
Mam nadziej,ze po nowym roku bede mogl zaprezentowac prace ,o ktorych opowiadalem,a wlasciwie szukalem wiedzy.
Powrót do góry
brzydal
Gość

PostWysłany: Pią Paź 05, 2007 7:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mmichale, Mateuszu, skoro w tą stronę to oceńcie taką wizję:
skotro kazdy w niedługiej przyszłości kto bedzie chciał funkcjonować na rynku bedzie musiał mieć maszynkę która zrobi za niego i dla niego wszystko po nacisnieciu klawisza enter, to czym bedziemy konkurować, skoro precyzja wszedzie bedzie taka sama, czas taki sam, czy odbiorcy bedą patrzyli na nasze piękne oczy, linie papilarne, zapach oddechu, a może dojdzie do tego że protetyka będzie CZYMŚ WIĘCEJ, jak np. z BENTLEYEM, tzn, nie kupujesz auta, kupujesz PAKIET, tzn, do auta masz:
1. menagera
2, obługę turystyczną
3, dentyste
4, rezerwację hoteli...
Rozumiecie co mam na myśli?
Czy przyszłośc protetyki bedzie polegała na tym że , " kup u mnie zęby, masz dwie dziwki w miesiacu gratis", " kup u mnie mostek, ja zorganizuję Cie wyprawe po chińskie podkoszulki", " kup u mnie implant a damy Cie to czego nie dał CI twój partner"...
Trochę to Lemowskie i komiczne, ale zwróćcie Panowie uwagę że już sa takie produkty , które są tylko jednym z elementów całego pakietu.

TO czym, kurwa będziemy konkurować i z kim? A może konkurecyjni będą Ci co sami siądą na rower i za jego pomocą będą wytrzwarzać prąd do tych pantografów?
MOjżeszu, ide koronke wyklepać.....
Powrót do góry
mateusz

PostWysłany: Pią Paź 05, 2007 8:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

cena, szybkoscia i od czasu do czasu jakoscia frontu z fajansu....
tu dokow juz liza po jajach, woza helikopterami, stawiaja wode. w koncu to dojne krowy wiec trzeba je pasc...
Powrót do góry
mmichal

PostWysłany: Pią Paź 05, 2007 9:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do fajansu to Was pociesze.
Tez juz mozna wycinac i to na poziome b.wysokim.Ivoclar wprowadzil taka maszynke .Projekt w kompie ,wycinanie w materiale (nie wiem niestety co to dokladnie jest) ( takie cos brunatne)pozniej malowanie reczne, glazurka w sprayu ,wypalanie w piecu i gotowe.Bez obrobki wlasnej.Do trzonowcow i przedt. rewelaja.Niewielu technikow moze poszczycic sie umiejetnoscia wykonania podobnej koronki tradycyjna metoda.
Mam nadzieje,ze beda funkcjonowac rownolegle lub wzajemnie sie przenikac te dwa nurty.Mam na mysli tradycyjny ,szlachetniejszy i ten zkomputeryzowany,niebawem i tani.
Popatrz Brzydal na przyklad na produkcje obowia.Sorki za porownanie,ale jakos tak mi sie skojarzylo po tej drukarce 3d i mozliwosci wycinania w cad/cam bucikow.
Kiedys buty robil glownie szewc.Gdzie oni sa teraz?Gdzie sie robi buciki?W jaki sposob?
Troche to niepokajace ,ale mam nadzieje,ze jeszcze mamy czas...
Powrót do góry
miczman
Site Admin

PostWysłany: Pią Paź 05, 2007 9:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no tak, slychac ze gdzies dzwoni tylko w ktorym kosciele... Wink

technologi, o ktore pytacie, jest kilka . jedne sa w fazie tetowania inne....po prostu stosowane od dawna ... i to wcale nie tak daleko jak wam sie wydaje. Twisted Evil

konkretnie technologia o ktora pytasz nazywa sie SLS (selective laser sintering) lub DLS (direct laser sintering) opracowane zostaly przez kilka firm zajmujacych sie projektowaniem 3d i szerokopojetym tzw. rapid prototypingiem.

takie maszyny do naszej branzy mozna bylo ogladac i ...zakupic na tegorocznych targach IDS w Kolonii. to zadna tajemnica i zaden sekret.
sa drogie jak cholera i na razie posiadaj zasadnicze wady.nie dzialaja dobrze, chociazby.

zasada budowania obiektu polega na warstwowym utwardzaniu drobin proszku metalowego poprzez promien lasera sterowany plikiem CAD.
w chwili obecnej do dyspozycji sa tylko materialy na bazie nieszlachetnej.

pozdro.

micz.

ps.
prace z takiego systemu pokazujemy min. na wykladach protetyka XXI wieku i tez wspominamy o ich istnieniu i dzialaniu....coz, wystarczy chciec.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email OdwiedĽ stronę autora Adres AIM
mmichal

PostWysłany: Pią Paź 05, 2007 10:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzieki Wielkie.
Wiem juz czego szukac.
Powrót do góry
mmichal

PostWysłany: Pią Paź 05, 2007 10:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jesli nie tak daleko jak mi sie wydaje to gdzie? Laughing
Czy to niedawnopowstale centrum frezowania k.Warszawy dysponuje czyms takim?
I jeszcze jedno pytanie.
Nie jestes zaniepokojony upowszechnianiem sie tego typy technologii?
Powrót do góry
wicentW.

PostWysłany: Sob Paź 06, 2007 12:02 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a to wszystko prowadzi to tego że fiat produkuje miliony samochodów,za psie pieniądze,a recznie wykonane repliki czy jakies chłodnice rollsroys'a kosztowały i beda kosztowac majątki.wiec czekam na takie czasy kiedy za mostek wpelni wykonany ręcoma bedzie trzeba słono zapłacić,i nie piszcie mi że sie nie doczekam,no moze mnie choroba zabierze wcześniej.pozdrawiam.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> CAD/CAM, SLM, SLS, STL,... Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Strona 2 z 4

Skocz do: