Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna Forum dyskusyjne ZGRYZ
Serwis techników dentystycznych i protetyków

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
CAD/CAM a złoto
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> CAD/CAM, SLM, SLS, STL,...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mmichal

PostWysłany: Czw Paź 04, 2007 10:48 am    Temat postu: CAD/CAM a złoto Odpowiedz z cytatem

Witam.
Na Forum jest bardzo wielu milosnikow cad/camu i podejrzewam ,ze wiecie cos na temat mozliwosci wykorzystania tej technologii do wykonywania konstrukcji ze zlota.Nie chodzi mi o wycinanie pracy z bloczka zlotego,a o system ,w ktorym praca jest budowana,tworzona...
Bede wdzieczny za odzew i podzielenie sie wiedza.
Pozdrawiam.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
brzydal
Gość

PostWysłany: Czw Paź 04, 2007 4:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To jak to niby ma wyglądać? Wiesz można to COŚ zrobić w wosku i odlać.
Powrót do góry
cirrus

PostWysłany: Czw Paź 04, 2007 7:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Laughing ..no moze zdefinij ne poczatek czym jest CAD/CAM ?
Powrót do góry
mmichal

PostWysłany: Czw Paź 04, 2007 8:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiem,ze istnieje mozliwosc zaprojektowania pracy na zeskanowanym modelu w kompie i zamiast wyciecia jej z kawalka materialu "zbudowania" jej .Brzmi to troche magicznie,ale taka mozliwosc istnieje.W procesie galwanoformingu korona jest rowniez "tworzona" z czasteczek zlota rozproszonych w plynie.
Oczywiscie najprosciej ( na razie ) jest wymodelowac prace i ja odlac,ale coraz popularniejsze jest korzystanie zamiast z odlewni z kompa i maszynki do wycinania.Tytan,tlenek cyrkonu,a nawet CrCo juz mozna od jakiegos czasu,ale ze zlotkiem byl spory problem...
Cirrus:Computer Aidet Design/Computer Aidet Manufacturing komputerowo wspomagane projektowanie i wykonanie. To chyba najprostrza definicja... Very Happy
Powrót do góry
maly mic

PostWysłany: Czw Paź 04, 2007 8:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

CrCo natryskiwany a potem spiekany-zgrzewany laserem-oto ci chodzi?za pare lat głównym narzędziem pracy technika w laborze będzie komp,skaner i firma kurierska-szybka i tania.piecyk do napalania ceramy i mały mikrosilnik.
To moze być fajerskie!!!!!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email OdwiedĽ stronę autora Adres AIM
mmichal

PostWysłany: Czw Paź 04, 2007 9:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Widze,ze cos o tym wiesz... Smile
Opowiadaj prosze wiecej.
Powrót do góry
mmichal

PostWysłany: Czw Paź 04, 2007 9:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Opowiadaj prosze o tej technologi,a niekoniecznie o wizji przyszlosci... jakze realnej juz...
Gdzies mozna o tym poczytac,a moze zobaczyc,podotykac???
Powrót do góry
mateusz

PostWysłany: Czw Paź 04, 2007 11:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jak na razie nie daje rady ta technologia we wszystkich przypadkach bo ogranicza ja grubosc - w przypadku nobel biocare i podobnych to jest 0.8 pod korone a zloto bez problemu 0,3 wiec jak na razie nie wszystko mozna strzelic z cyrkonu bo np dolnej podkowy sie nie wyszlifuje.
ale jak spopularyzyja sie te manulane pantografy gdzie nie ogranicza technika program to kto wie jak sprawa bedzie wygladac...
efekt estetyczny jest zajebiaszczy bo nie ma problemu z usilnym przykrywaniem opakerem zlota bo go nie ma a tlenek mozna barwic na dowolny kolor ( tez nie we wszystkich systemach ale pracuja nad tym)
acha i preparacja - powinna jako tako wygladac a tu doki troche nie nadazaja.... a szkoda
Powrót do góry
cropka

PostWysłany: Pią Paź 05, 2007 7:07 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z tego co słyszałam, w fazie przygotowań jest system, w którym laser spieka warstwami złoty proszek, warstwa po warstwie, w kształt wzoru(nie wiem czy wymodelowanego wstępnie z kompozytu, czy zaprojektowanego w programie do cad/cam-u) . Dokładniej tematu nie zgłębiałam, więc szczegółów nie podam. To jedyne co przychodzi mi do głowy w związku z pytaniem.
Powrót do góry
mmichal

PostWysłany: Pią Paź 05, 2007 7:09 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mateusz w Norwegi masz chyba do dyspozycji rowniez DENZIR,a to mozna wyciac (nie wycieniac)i do 0,2 koronki.O ile wiem to Nobel zszedl z koronkami juz do 0,4 .Wiele zalezy od technika wykonujacego skan i dopasowanie.Jakies 3 lata temu ,gdy jeszcze pracowalaem w Polsce robilismy eksperymenty wycinajac rozlegle mosty Maryland z cierniami na siecznym.Niby bylo to nie do wyciecia i dopasowania ,a jednak sie dalo i to w systemie CERCON.Pacjentka nosi to nadal.
Oczywiscie pojawilo sie sporo nowych rozwiazan dla malych i duzych laborow i sa Wam i mi tez mniej lub bardziej znane,natomiast niewiele wiem o produkcji zlotych konstrukcji z wykorzystaniem technologi cad/cam.
Wiem tylko,ze jest to juz mozliwe. Tak jak Maly Mic napisal natryskiwanie i pozniejsze spiekanie laserem . To brzmi sensownie.
Zajmuje sie odlewnictwem i zaczynam sie niepokoic wizja przyszlosci...Nie widze problemu w nauczeniu sie i pozniejszym obslugiwaniu skanera ,lecz w koniecznosci zrezygnowania z topienia i lania (przynajmniej metali Very Happy )
Po prostu bardzo to lubie.
Pozdrawiam
Powrót do góry
mmichal

PostWysłany: Pią Paź 05, 2007 7:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cropka dokladnie o to mi chodzilo!
Juz zaczynalem sie martwic ,ze tylko mi sie to snilo... Laughing
Gdzie tego szukac???
Niemcy to testuja i swensony tez niebawem beda to robic, natomiast nadal wszystko trzymaja w tajemnicy.Jest to technologia niewykorzystywana do tej pory w protetyce,wiec moze stad problem z wiedza.Szukalem na stronach przemyslowych ,ale jest tam tak wiele roznosci,ze nie daje rady.Tymbardziej ,ze tak na prawde nie wiem czego szukam( jak sie to nazywa)
Podpowiedz cos prosze ...moze jakies nazwy i nformatorzy Wink
Powrót do góry
cropka

PostWysłany: Pią Paź 05, 2007 10:52 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mmichał ja naprawde praktycznie nic o tym nie wiem, a jeśli ktoś może Ci coś na ten temat powiedzieć, to myślę, że najpewniej tym "kimś" będzie super gość miczu. Rolling Eyes
Powrót do góry
mmichal

PostWysłany: Pią Paź 05, 2007 11:04 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzieki Cropka.
Powrót do góry
mateusz

PostWysłany: Pią Paź 05, 2007 1:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

denzir maja ale tylko z firmy eksportowej... cerkon ma znajomy w trondheim i jeszcze jeden w hamar - chwala sobie ale szczegolow nie znam - nie wiem jak obsluguje sie tamtejszy program bo ten noblowobiokarowy ktory mam u siebie nie za bardzo akceptuje wycienianie i jakiekolwiek zmiany odbiegajace od norm. zawsze istnieje mozliwosc ze jeszcze szwedzi mi odesla faks z info ze robie to na swoja odpowiedzialnosc bo przecienilem
Powrót do góry
mmichal

PostWysłany: Pią Paź 05, 2007 2:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jesli masz czas mozesz zafundowac sobie ktoras z maszynek (pantograf) do samodzielnej zabawy z cyrkonem.Wytniesz prawie wszystko ,tanio i w pelnej kontroli tego co robisz.Bardzo podoba mi sie taka niezaleznosc za male pieniadze ( w porownaniu do cad/cam systemow)
Jesli nie masz czasu przysylaj do nas do szwecji... Laughing wytniemy.. a i napalic mozemy.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> CAD/CAM, SLM, SLS, STL,... Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4

Skocz do: