Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna Forum dyskusyjne ZGRYZ
Serwis techników dentystycznych i protetyków

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
GIODO, RODO - kolejny skok na kasę?
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> Tematy bieżące
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
piotrasz

PostWysłany: Czw Kwi 05, 2018 6:37 pm    Temat postu: GIODO, RODO - kolejny skok na kasę? Odpowiedz z cytatem

Codziennie, w skrzynkach odbiorczych można znaleźć co najmniej kilka maili w stylu:
Cytat:
Do 25 maja 2018 r. administratorzy danych muszą dostosować przetwarzanie danych osobowych do przepisów RODO.
Innymi słowy od 25 maja 2018 r. muszą oni spełniać wszystkie wymogi określone w unijnym ogólnym rozporządzeniu o ochronie danych (RODO).

Cytat:
Niestosowanie się do nowych zasad przetwarzania danych osobowych może m.in. skutkować odpowiedzialnością finansową – administracyjnymi karami pieniężnymi nawet do 20 milionów euro lub 4% całkowitego rocznego światowego obrotu albo odpowiedzialnością cywilną, gdyż osoby, których dane dotyczą, będą miały prawo dochodzić od administratora danych lub podmiotu przetwarzającego odszkodowania za szkodę majątkową lub niemajątkową spowodowaną naruszeniem przepisów rozporządzenia.

Cytat:
IGTD informuje Panstwa o wchodzacych nowych regulacjach w zakresie przepisow dotyczacych ochrony danych osobowych. Jako osoby prowadzace dzialalnosc gospodarcza, majace kontakt z danymi osobowymi bedziemy zobligowani do podporzadkowania sie tym przepisom.

Naprawdę, jest się czego bać? Wink
Zębatka

PostWysłany: Sob Kwi 07, 2018 12:06 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

GIODO i RODO - to brzmi jak imiona hobbitów.
Wink
piotrasz

PostWysłany: Sob Kwi 07, 2018 12:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak właśnie domyślałem się, że należy to między bajki włożyć. Wink

Zapewne niektórzy już od dawna zacierają ręce na ten biznes, organizując przestraszonym barankom szkolenia, robiące im coraz większą wodę z mózgu. I to tego stopnia, że prawdopodobnie gdy wybije magiczna data 25 maja, będą już bezwolnie skłonne zapłacić dla świętego spokoju każdą kwotę, każdemu, kto się o nią upomni.
Bezczelność nagabujących jest z dnia na dzień niestety coraz większa i czasem jedynym rozwiązaniem jest blokowanie numerów, spod których dzwonią i częste kasowanie spamu internetowego.

Pozwolę sobie zacytować fragment, "w zgodzie z wymogami", kierowany do techników dentystycznych:
Cytat:
Jedną z podstawowych zasad jakie wprowadza nowe prawo jest zasada rozliczalności administratora danych osobowych. To on powinien móc udowodnić, że przy przetwarzaniu danych osobowych postępuje zgodnie z prawem i przyjętymi zasadami w tym zakresie. Administratorem danych jest osoba fizyczna lub prawna, organ publiczny, jednostka lub inny podmiot, który samodzielnie lub wspólnie z innymi ustala cele i sposoby przetwarzania danych osobowych. W tym ujęciu prawnym może to być np. osoba prowadząca działalność gospodarczą polegającą na realizacji zadań z zakresu techniki dentystycznej, lub spółka lub inny podmiot prawny. To oni muszą zadbać nie tylko o wypełnienie przepisów prawa, ale także o dołożenie wszelkiej staranności przy ochronie danych osobowych.
Nowe regulacje wprowadzają także pojęcie podmiotu przetwarzającego. Jest nim osoba fizyczna lub prawna, organ publiczny, jednostka lub inny podmiot, który przetwarza dane osobowe w imieniu administratora. W praktyce mogą to być także podmioty wskazane powyżej, które swoje zadania z zakresu techniki dentystycznej realizują na zlecenie administratora (np. innego laboratorium), a także podmioty, którym zlecamy pracę z danymi osobowymi naszych pracowników, np. w zakresie realizacji zadań z zakresu obsługi kadrowo-księgowej czy informatycznej.

Wśród nowych lub zmienionych nowymi przepisami obowiązków administratorów i podmiotów przetwarzających można wyróżnić m. in.:

*prowadzenie rejestrów czynności przetwarzania danych osobowych,
*stosowanie powierzenia przetwarzania danych osobowych podmiotom przetwarzającym na podstawie umów o określonym zakresie,
*realizacja praw osób, których dane osobowe przetwarzamy, m. in. poprzez stosowanie odpowiednich klauzul informacyjnych,
*rozpatrzenie konieczności stosowania wewnętrznych polityk z zakresu bezpieczeństwa danych osobowych,
*realizacja procedur zgłaszania naruszeń ochrony danych osobowych do GIODO (lub jego następcy prawnego),
*ocena ryzyka i skutków planowanych operacji przetwarzania danych osobowych

Konia z rzędem temu, kto potrafi cokolwiek z tego zrozumieć i zastosować w praktyce. Wink
Zębatka

PostWysłany: Nie Kwi 08, 2018 10:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tutaj
https://businessinsider.com.pl/firmy/rodo-a-afiliacja-i-branza-e-commerce/c4h9zpn
trochę bardziej przystępnie jest to napisane.

Najbardziej jednak, podoba mi się ten fragment;
Cytat:

I jeszcze jedno w tej rewolucji jest kluczowe: w realizacji praw ma pomóc język, w jakim formułowane będą wszelkie komunikaty kierowane do użytkowników. Używanie trudnych, specjalistycznych sformułowań będzie zabronione...

LaughingLaughingLaughing

A tak ogólnie, to chyba Miczman będzie miał trochę roboty na wiosnę.
Wink
piotrasz

PostWysłany: Pon Kwi 09, 2018 9:03 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

HURA!!! Laughing

Poznaliśmy nowe słowo w języku polskim!!!
Cytat:
AFILIACJA

Teraz nareszcie można dalej spokojnie studiować, co RODO po 25 maja 2018 roku zmieni w:
Cytat:
nawiązaniu i podtrzymaniu pozytywnych kontaktów i współpracy przez jednostkę lub grupę, organizację z innymi grupami i organizacjami.
Wink
krocodyl

PostWysłany: Pon Kwi 09, 2018 10:06 am    Temat postu: Re: GIODO, RODO - kolejny skok na kasę? Odpowiedz z cytatem

piotrasz napisał:

Naprawdę, jest się czego bać? Wink

Bać może nie ,ale trzeba być czujnym Wink
Cytat:
Przestępcy straszą przedsiębiorców donosem do prokuratury.
Nie wdrożyłeś jeszcze RODO? Zapłać nam albo zawiadomimy prokuraturę. Tak w uproszczeniu wygląda modus operandi przestępców, którzy próbują wykorzystać niewiedzę firm na temat unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", choć RODO jeszcze nie zaczęło obowiązywać, już jest wykorzystywane do straszenia przedsiębiorców, którzy zaczęli dostawać maile z żądaniem informacji na temat wdrożenia nowych zasad w swoich firmach.

Podszywający się pod znane firmy doradcze nadawcy maili ostrzegają, że jeśli ich wiadomość zostanie zignorowana, powiadomiony zostanie generalny inspektor ochrony danych osobowych, prokuratura i sąd.

Przedsiębiorcom, którzy połknęli haczyk, przestępcy proponują zakup dokumentacji za ok. 5 tys. zł lub "audyt" za 25 tys. zł. Chcą zarobić przynajmniej na samym kontakcie i podają telefoniczny numer premium o podwyższonej opłacie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
piotrasz

PostWysłany: Pon Kwi 09, 2018 9:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zachęcony przez Krocodyla pogrzebałem trochę w temacie i oto co znalazłem ciekawego:
Cytat:
Oszuści rozpoczęli polowanie na przedsiębiorców: Sprzedają fałszywe certyfikaty RODO.

Cytat:
Nie każdy wie, że prawdziwe certyfikaty będą wystawiane dopiero po 25 maja przez akredytowane podmioty lub też prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Niektórzy mogą dać się nabrać i kupić drukowane na domowych drukarkach świstki, które nic nie znaczą.

Czy to Wam może czegoś nie przypomina? Pytam tak tylko retorycznie, nie po to że chciałbym uzyskać odpowiedź... Wink
Miłosz

PostWysłany: Pon Kwi 09, 2018 11:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

z tego co mi wiadomo, samo imie i nazwisko to nie dane osobowe...bo nie są one SAME w stanie zidentyfikować konkretnej osoby.
Gdyby poza imieniem i nazwiskiem był jeszcze adres albo pesel to to juz podchodzi pod ochrone i obrót danych osobowych.

osób z moim imieniem i tym samym nazwiskiem, a mam bardzo nietypowe, w polsce jest kilka xD

pozdro
Powrót do góry
krocodyl

PostWysłany: Wto Kwi 10, 2018 7:02 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Nie każdy wie, że prawdziwe certyfikaty będą wystawiane dopiero po 25 maja przez akredytowane podmioty lub też prezesa ...
piotrasz napisał:

Czy to Wam może czegoś nie przypomina? Pytam tak tylko retorycznie, nie po to że chciałbym uzyskać odpowiedź... Wink

Te słowa prezes i certyfikaty jakoś tak znajomo brzmią Smile
Powrót do góry
Kasia

PostWysłany: Nie Maj 06, 2018 9:03 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W gabinetach rzeczywiscie jest poploch, ale nie tylko. Wieksze firmy od dawna przygotowują sie go tematu. Prawo jest od dawna. 25 maja to data graniczna wprowadzenia go.
Pytanie jest czy my technicy jestesmy poza prawem? Wydaje mi sie, ze mozemy sie jedynie sprytnie odciac od tematu mowiac, ze danymi nie obracami i nie chcemy miec z nimi do czynienia. Tylko...acha po co byla cala rejestracja w urpl? Zebysmy mogli wystawiac certfikaty na identyfikowalne osoby ( imie, nazwisko, pseudonim...) Teraz okazuje sie, ze to dane osobowe, w dodatku pewnie jeszcze wrażliwe, bo obejmuja inf o stanie zdrowia ( stan uzebienia itp). Wydaje mi sie, ze mozna by wystawiać certyfikaty na nr karty pacjenta. Wtedy to u lekarza nastepuje identyfikacja a my zawsze mozemy namierzyć, co to za pacjent, co przydaje sie np przy np tekscie pt. kolor jaki robilismy dwa miesiace temu...
Nie ma czegos takiego jak certyfikat rodo. Cale myk polega na tym, zeby potecjalnemu naciagaczowi udowodnic ze dane ktore nam/ lekarzowi powierzyl sa zabezpieczone. Komputery zabezpieczone, wpr polityka prywatności, zgody podpisane, papiery pozamykane.
W duzym skrocie.
Im dalej w las tym wiecej drzew. Czasem mysle, ze bycie zgodnie z prawem jest dla idiotow. Bo kto niby ma u nas to prawo egzekwowac? W necie czytam, ze jesli urzedy dostaną kase na kontrole to pierwsza rzecz na co je wydadza to zwiekszenie liczby kontrolerow, przeszkolenia i cala biurowa infrastrukturę. Czyli zanim cokolwiek ruszy....Wychodzi na to, ze najmądrzejsi sa ci ktorzy na wchodzace prawo leją. No chyba ze tylko mowia ze leją 😎
Zębatka

PostWysłany: Czw Maj 10, 2018 11:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://wyborcza.biz/biznes/7,158582,23371434,jak-przygotowac-sie-na-rodo.html#Z_BoxBizLink

"To cztery najważniejsze kroki, które należy podjąć już teraz - przed 25 maja. Po tym terminie w każdej chwili do firmy mogą wejść inspektorzy, którzy zapytają, jak firma zabezpieczyła dane, sprawdzą, czy zgody na ich przetwarzanie są odpowiednie lub czy dokonano oceny ryzyka. Każde zaniechanie może wiązać się najpierw z upomnieniami, ale potem z potężnymi karami. Dlatego warto zająć się swoimi danymi jak najszybciej. Czasu pozostało bardzo niewiele."

Czyli sprawa prosta, trzeba kupić szafkę na kluczyk, zamożniejsi mogą poszaleć z kosztami i kupić jakiś sejfik i wrzucać tam laptopa albo serwer na noc i zabezpieczone. Jeśli przyjdą na kontrolę to wtedy upomną i powiedzą jak to profesjonalnie zrobić.

Wink
kilden

PostWysłany: Pią Maj 11, 2018 12:07 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

giodo,rodo ,rejestracje, certyfikacje ,papieryzacje,gwarantyzacje,archiwizacje,

normalizacje,aktualizacje .......

Laughing Laughing Laughing Laughing

Piotrasz

lubię Cię

... no nie żebym chciał się na randki z Tobą umawiać SmileSmileSmile ale lubię Cię za zdroworozsądkowe podejście do tematów dziwnych i absorbujących .
Powrót do góry
Kasia

PostWysłany: Sob Maj 12, 2018 10:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Taki oto tekst znalazlam w otchłani neta:

"Dzień dobry! - słyszę w słuchawce.
- Dzień dobry, w czym mogę pomóc?
- Wczoraj wieczorem przechodząc koło pana biura zrobiłem kupę – rzecze mężczyzna.
- Co? - pytam nie będąc pewien, czy dobrze zrozumiałem.
- Na trawniku, po lewej stronie od wejścia. Postawiłem takiego średniej wielkości balasa – wyjaśnia mój rozmówca spokojnym cierpliwym głosem.

Z telefonem przy uchu wychodzę z biura i patrzę na trawnik. Rzeczywiście dwa metry od wejścia do mojego biura leży brązowy balas. Obok niego kawałek brudnej serwetki. Rozglądam się wokół w obawie czy to nie jakaś prowokacja. Ludzie przechodzą jednak obojętnie i nikt nie patrzy w moim kierunku.
- Bardzo brzydko się pan zachował – oceniam mojego rozmówcę. - Dzwoni pan, żeby przeprosić, czy może zapytać kiedy może pan posprzątać? - dopytuję.
- Nie w tym rzecz – odpowiada mężczyzna. - Dziś weszły nowe przepisy dotyczące danych osobowych. RODO. Słyszał pan o tym?
- Tak. Byłem nawet na szkoleniu – przyznaję nie bardzo wiedząc do czego mój rozmówca zmierza.

- To świetnie – głos w słuchawce stał się bardziej ożywiony i trochę weselszy. - Nie muszę więc panu tłumaczyć czym są dane osobowe?
- Są to wszelkie informacje, dzięki którym bezpośrednio lub pośrednio można zidentyfikować osobę – odpowiadam coraz bardziej zaintrygowany tą dziwaczną rozmową.
- Czy po stolcu można zidentyfikować osobę? – pyta niespodziewanie mój rozmówca. - Gdyby ktoś popełnił przestępstwo i zostawił na miejscu zbrodni swoją kupę to czy policja robiąc badania DNA mogłaby ustalić kim jest ta osoba? - uzupełnił pytaniem pomocniczym, o które wcale nie prosiłem.

Patrzę na leżącego w trawie balasa i z trudem przełykam ślinę.
- Sądzę, że tak...
- W rozumieniu Rodo mój stolec jest daną osobową – ucieszył się mężczyzna w słuchawce. - Dopóki leży na pańskim trawniku jest pan administratorem moich danych osobowych.
Podrapałem się po głowie nie wiedząc co powiedzieć.
- Tak czy nie? - usłyszałem w słuchawce.
- No chyba tak... - przyznałem niechętnie.
- Mam prawo do przenoszenia danych – głos mężczyzny stał się jeszcze bardziej pogodny.
- Wykonując prawo do przenoszenia danych osoba, której dane dotyczą, ma prawo żądania, by dane osobowe zostały przeniesione przez administratora bezpośrednio innemu administratorowi – wyszeptałem zdanie zapamiętane ze szkolenia. - O ile jest to technicznie możliwe – dodałem z nadzieją w głosie.

- Weźmie pan łyżkę i słoik, zgarnie mój stolec z trawnika i zaniesie do laboratorium, które jest po drugiej stronie ulicy – usłyszałem w słuchawce. - Potrzebuję zrobić badanie kału, a nie bardzo mam czas by dziś podjechać do przychodni.
- Czy pan sobie jaja ze mnie robi!? - wykrzyknąłem do słuchawki.
- Jeśli pan jako administrator moich danych osobowych będzie stwarzał przeszkody złożę skargę do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych – zagroził mężczyzna. - Wie pan jak wysokie są kary?

Rozejrzałem się nerwowo po ulicy, otarłem pot z czoła.
- Za chwilę wyślę panu smsem swoje imię i nazwisko wraz ze zgodą na administrowanie moimi danymi dla potrzeb przeniesienia moich danych osobowych z trawnika do przychodzi – usłyszałem w słuchawce. - Miłego dnia.

Mój rozmówca rozłączył się, a telefon zawibrował w mojej ręce. Otrzymałem sms. Wszedłem z powrotem do biura.
- Coś się stało? - zapytała zaniepokojona sekretarka.
- Wszystko w porządku – odpowiedziałem spokojnym głosem. - Mamy łyżkę i słoik?"
piotrasz

PostWysłany: Sro Maj 16, 2018 4:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do godziny ZERO pozostało już zaledwie 9 dni.

Zatem...

Obserwujcie dokładnie trawniki przed Waszymi laboratoriami!!! Wink Laughing

Ps. Kildenie, też Cię lubię, jednak chyba tylko do czasu, gdy Micz sprzeda komuś to forum. Wówczas nasza obopólna sympatia może zostać brutalnie przerwana... Wink
miczman
Site Admin

PostWysłany: Czw Maj 17, 2018 1:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kupcie ja dla siebie... Wink

a faktycznie to zegar odlicza, chetnych nie widac. ktoregos dnia wstaniecie i nie bedzie teleran....tzn forum. serio.

ZGRYZ jest już na Facebook. Też. Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email OdwiedĽ stronę autora Adres AIM
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> Tematy bieżące Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4

Skocz do: