Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna Forum dyskusyjne ZGRYZ
Serwis techników dentystycznych i protetyków

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
Podwyżki...
Idź do strony 1, 2, 3  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> Tematy bieżące
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
zębowywróż

PostWysłany: Sro Lis 08, 2017 9:41 am    Temat postu: Podwyżki... Odpowiedz z cytatem

Z ilości ofert pracy pojawiających się w Naszym fachu wyczuwam, że niektóre duże laby zanizajace ceny ze względu na darmowych stażystów/pracowników na wiecznym przyuczeniu za śmieszne pieniadze/uczniów szkół na darmowych praktykach którzy wykonują już konkretne pracę za które w razie zepsucia ponoszą koszty z własnej kieszeni mimo iż nie zarabiają za te które wykonują dobrze, tracą żyłe złota w postaci w/w niewolników i teraz będą musieli skrobnąć z portfela trochę mocniej żeby przyciągnąć PRACOWNIKÓW. Nie mając żadnego konkretnego wykształcenia ani doświadczenia w takiej np. Biedronce na kasie ludzie dostają 2450zl+okolo 400zl do 600zl brutto czyli ponad 2000zl na rękę. Proszę nie porównywać moich wypociny do pracowników w labach którzy zarabiają po 3500zl i więcej na reke ale pracujących po 12h do 16h dziennie plus soboty bo po uwzględnieniu tego że nadgodziny czyli to co ponad 8h dziennie i cała sobota są płatne 150% w normalnych warunkach to te 3500 na rękę nie robi żadnego wrażenia.

Pozdrawiam i zachęcam do dyskusji Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
piotrasz

PostWysłany: Sro Lis 08, 2017 12:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chętnie podyskutuję, ale:

1. Nie bardzo rozumiem, co chcesz powiedzieć pisząc o utracie "darmowych" pracowników przez duże labory. Czym to jest spowodowane? Co z tego, że teraz będą rzekomo musiały zatrudniać "droższych" pracowników? Wymusi to wzrost cen prac protetycznych? O ile lub do jakiego poziomu?
2. Jak to się ma do pracowników na kasie w Biedronce, którzy są przywoływani przeważnie, gdy ktoś ma na myśli wyzysk lub niskie kwalifikacje?
3. Kto dziś orze w laborze po 16 godzin dziennie? To jakiś obóz pracy przymusowej? Ja nie znam nikogo takiego, ani nawet nie słyszałem o takim przypadku. Poza tym od kiedy czas pracy w laboratorium protetycznym jest wyznacznikiem jej efektywności?
4. Czy 3,5 tys. na rękę to mało czy dużo, skoro nie powinno się tego porównywać z czym? No właśnie...

Jak uporządkujesz myśli, może wyniknie z tego ciekawa dyskusja.
Pozdrawiam Wink
zębowywróż

PostWysłany: Sro Lis 08, 2017 1:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Heh no faktycznie może trochę chaotycznie napisałem swój wywód.
W takim razie postaram się usystematyzować wypowiedź odpowiadając na Twoje wątpliwości:
1. Przez utratę darmowych pracowników lub też takich którzy pracują za dość często niewspółmiernie wynagrodzenie rozumiem wzrost popytu na pracowników wynikający z obserwacji ogłoszeń. Jeszcze 2 lata temu proporcja ogłoszeń typu SZUKAM PRACY była druzgocąca w porównaniu do DAM PRACE. Zresztą ludzie szukający pracy pisali w desperacji często że podejmą się BEZPŁATNYCH PRAKTYK/STAŻU. Osoby szukające pracownika najczęściej szukały POMOCY/STAZYSTY/PRAKTYKANTA. Dość często chodziło o osoby na gipsownie, pakowanie i rozwożenie PRAC. Najczęściej takie PRAKTYKI kończą się wymianą na innego jelenia po kilku miesiącach. Teraz w ogłoszeniach(nie tylko na tym forum) widać zmianę treści. Pracodawcy piszą o b.dobrym wynagrodzeniu, super warunkach pracy, możliwości przy uczenia do konkretnych już prac i ogólnie wodotryskach... Proporcje ogłoszeń dam do podejmę zmieniły się o 180stopni. Od czasu do czasu pojawia się ogłoszenie SZUKAM a od góry do dołu PRACA SZUKA człowieka. Zwięźle ujmując spadła podaż na pracę a popyt wzrasta czego następstwem jest wzrost płacy(jako czynnika pobudzajacego podaż).

2. Przywołałem przykład pracownika Biedronki niechcąc nikogo obrażać oczywiście bo praca to praca. Jednak jest to stety czy niestety wyznacznik pewnych tendencji. A skoro w ogólnym postrzeganiu kasa w biedronce wiąże się z najniższym progiem zarobków to podejmując darmowe (lub płatne np 800zł miesiecznie) praktyki dotychczas oferowane przez laboratorium (mniejsze czy większe to bez znaczenia bo schemat zawsze ten sam) trwające niekiedy kilka miesięcy po którym to czasie umowa zlecenie w najlepszym wypadku o pracę za najniższa krajową. I tu rodzi się pytanie.. "Po co mam się męczyć skoro wymagają tu ode mnie doświadczenia zdolności i wiedzy, a płacą mniej niż na najniższym stanowisku w przywolywanej biedronce? "

3. 3500zl na rękę za 8h pracy od pon do pt bez sobót czyli około 5000zl brutto (podstawowa stawka prawie 28zl/h brutto - 180h w miesiacu) to naprawdę niezłe pieniądze(bynajmniej jak na moje oko), ale problem w tym że jeżeli ktos pracuje 13h średnio od pn do pt plus 8h w każdą sobotę to pracuje około 329 godzin w miesiącu- zarabiając 5000 brutto. Daje to na godzinę podstawy 12zł, czyli najniższa krajowa plus nadgodziny po 19zł brutto, czyli około 150% stawki podstawowej.
Dlatego nie każde 3500zł będzie równe.
Pzdr Wink
Powrót do góry
piotrasz

PostWysłany: Sro Lis 08, 2017 5:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ad 1. Słuszne spostrzeżenie. Też to zjawisko zauważyłem. Nie mam natomiast pojęcia, w jaki sposób będzie ono wpływało na rynek pracy. Sam nieraz mam ochotę zadzwonić do "przyszłego" pracodawcy, żeby dowiedzieć się co znaczą w jego rozumieniu "atrakcyjne warunki pracy i płacy" etc. Z racji, że jestem człowiekiem dość zajętym - nigdy tego nie zrobiłem i pewnie nie zrobię. Podejrzewam, że podaż nowych techników na rynku maleje i będzie malała, po chwilowym wzroście spowodowanym przez szkoły prywatne. Myślę, że świadomość tego jak naprawdę wygląda praca technika dentystycznego w Polsce bardzo powoli rośnie, a co za tym idzie, spada zainteresowanie tym zawodem.

Ad2. Nie bardzo wyobrażam sobie motywację do pracy po nawet 16 godzin dziennie, z sobotami łącznie. Musiałoby się to wiązać z odpowiednim wynagrodzeniem lub nie ubierając w słowa zwykłym niewolnictwem. Skoro więc żyjemy podobno w wolnym kraju, nikt nikogo nie zmusza do takiej pracy. Jeśli ktoś faktycznie tak pracuje, to albo robi to wyjątkowo wolno, albo zwyczajnie lubi przebywać jak najdłużej w swojej pracy i nic nikomu do tego.

Ad3. Punk widzenia zależy zawsze od punktu siedzenia. Jeśli czyjeś horyzonty postrzegania i rozumienia rzeczywistości sięgają nie dalej niż własne biurko - jego problem.
zębowywróż

PostWysłany: Sro Lis 08, 2017 5:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W sumie jeszcze jedną rzecz muszę doprecyzować, ponieważ temat może wprowadzać nieco w błąd. Pisząc PODWYŻKI chodziło mi o podwyższenie cen prac w związku ze wzrostem wynagrodzeń pracowników.
Powrót do góry
Zębatka

PostWysłany: Czw Lis 09, 2017 12:24 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po co się tak ograniczać wzrostem cen płac pracowników.
Można jeszcze dorzucić przeliczenie cen prac na wzrost cen artykułów pierwszej potrzeby, tu jako wykładnię proponuję kostkę masła.
https://img1.dmty.pl//uploads/201711/1509982691_pnxwwp_600.jpg

Wiem, wiem, kiedyś się podobno na flaszki przeliczało i to niekoniecznie w naszej branży.
Wink

Tak, czy siak. Ile to tych kostek masła można było kupić jeszcze w ubiegłym roku za taką koronę czy protezę?
...
zębowywróż

PostWysłany: Czw Lis 09, 2017 8:21 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiadomo, że z roku na rok koszty rosną. Masło to akurat raz drożeje a raz tanieje Rolling Eyes heh, ale taki prąd np systematycznie idzie w górę. Mój wywód miał na celu zweryfikowanie mojej myśli na temat niedalekiej przyszłości(bo sytuacja o której pisze z popytem na pracowników pojawiła się stosunkowo niedawno i dopiero myślę że za jakiś rok idąc w tym tempie przyniesie skutki). Może przytoczę tu przykład laboru X na podstawie którego zrodziła sie moja rozkmina . Ów X zatrudnia 5 techników. 1 to osoba natchniona cenami prac u stomatologów która ukończyła szkole TD z myślą natchnioną przez starszych kolegów i koleżanki w fachu że to normalne(?) że przez jakiś czas trzeba za darmo pracować żeby zdobyć doświadczenie(nie znam osobiście innego zawodu w którym w takim stopniu było by to powszechne pojęcie no ale nikt nikomu nie zabroni robić co chce). Dopiero po jakimś czasie orientuje się że odlewajac po mistrzowsku modele i mistrzowsko je pakując, a w najlepszym wypadku mistrzowsko modelując czapki, albo mistrzowsko nakładając opaker, po roku takiej darmowej nauki, ani pieniędzy ani obiecywanego ROZWOJU. Dodajmy że taaki pracownik 1 np musi dojechać do tej PRACY coś zjeść i jakoś żyć. Miesięcznie mieszkając z rodzicami nawet myślę że 1000zł ponosi kosztów życia, czyli za rok nauki pakowania prac i odlewnia modeli płaci 12000zł(calkiem niezłe kursy można odbyć za te pieniądze).
Wywód odnośnie tego pracownika myślę że pokazuje w klarujacej się sytuacji nastąpi spadek chętnych na tego typu praktyki co zmusi pracodawców do zatrudnienia kogoś za przynajmniej najniższa krajowa co spowoduje wzrost kosztów miesięcznych laboru o conajmniej 2400zł.
Nie wiem i nie wnikam kto ile je masła, ale nawet jeśli pół kostki dziennie to wzrost jego kosztów odnoszących się do aktualnej ceny a tej choćby z przed roku tego artykułu nie przekroczy 100zł miesięcznie. Dlatego właśnie zwracając uwagę np na proporcje 2400zł/m a 100zl/m problem niedoboru pracowników będzie większy, co według mnie powinno się przełożyć na wzrost cen za poszczególne prace.

Chce tu zaznaczyć że sam posiadam pracownie, na ten moment jednoosobową, lecz przymierzam się do zatrudnienia kogoś i dlatego jestem na bieżąco z ogłoszeniami po to żeby zbadać rynek pracowników.

Pozdrawiam Smile
Powrót do góry
krocodyl

PostWysłany: Czw Lis 09, 2017 8:27 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zębowywróż napisał:
. Pisząc PODWYŻKI chodziło mi o podwyższenie cen prac w związku ze wzrostem wynagrodzeń pracowników.

Ale to już się dzieje Wink
Rozpatrując nasze płace i ceny w dolarach , jestesmy bogatsi o prawie 8% w stosunku do ubiegłego roku Wink
Powrót do góry
piotrasz

PostWysłany: Czw Lis 09, 2017 9:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zębowywróż napisał:
przymierzam się do zatrudnienia kogoś

Jeśli chcesz kogoś zatrudnić, pamiętaj że będziesz musiał go "przyuczyć" w zakresie prac, jakie u siebie wykonujesz. Dentyści, których przyzwyczaiłeś do swojej jakości szybko zauważą różnice w pracach, pół biedy jeśli powiedzą Ci, że się "poprawiłeś" i te prace są "jakieś ładniejsze". Gorzej jeśli za swoje notoryczne błędy odpowiedzialność zrzucą na to, że teraz oprócz Ciebie prace wykonuje ktoś inny.

Takie moje spostrzeżenie, z życia wzięte. Wink

Podwyżek cen prac, dopóki nie wejdziemy do strefy walutowej Euro, raczej szybko nie spodziewajmy się. W moje ręce trafiają co jakiś czas cenniki pracowni protetycznych z okolicy i czasem tylko złość mnie bierze gdy widzę za ile godzą się wykonywać różne uzupełnienia protetyczne. Poza tym wszelkie "promocje" na nich ogłaszane, jedynie tę złość potęgują. Potem jednak szybko przychodzi refleksja, że 99,9 % z tych cenników ląduje w koszu (podobnie jak i w moim), więc niech się bujają z tymi cenami i tyle.
krocodyl

PostWysłany: Czw Lis 09, 2017 10:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

piotrasz napisał:

Podwyżek cen prac, dopóki nie wejdziemy do strefy walutowej Euro, raczej szybko nie spodziewajmy się.

Shocked
A , co ma piernik do wiatraka ? Laughing
Powrót do góry
piotrasz

PostWysłany: Pią Lis 10, 2017 8:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No właśnie dlatego, że nic nie ma i pewnie prędko mieć nie będzie, musimy dalej dłubać po staremu. Wink

Swoją drogą czy zastanawialiście się ile mogłyby/musiałyby kosztować Wasze prace, gdybyście zostali zmuszeni przeliczyć ich wartość np. od 2021 roku na €? Zaokrąglalibyście ceny w górę, czy w dół? Zbliżylibyśmy się wtedy do cen z Europy Zachodniej, czy dalej bylibyśmy rajem dla oszczędnych Niemców, Duńczyków etc. ? Wink
krocodyl

PostWysłany: Pią Lis 10, 2017 9:57 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

piotrasz napisał:

Swoją drogą czy zastanawialiście się ile mogłyby/musiałyby kosztować Wasze prace, gdybyście zostali zmuszeni przeliczyć ich wartość np. od 2021 roku na €?

Po co czekać do np.2021 roku , zróbmy to już dziś .Przy kursie-1EUR = 4,24 PLN , ceramika na metalu kosztuje ok 43 EUR Wink
Powrót do góry
kilden

PostWysłany: Pią Lis 10, 2017 11:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

... czyli 182,32 zł
Powrót do góry
Zębatka

PostWysłany: Sob Lis 11, 2017 12:04 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A właśnie Kilden
piotrasz napisał:
Zaokrąglalibyście ceny w górę, czy w dół? Wink

Wink
kilden

PostWysłany: Nie Lis 12, 2017 12:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wszyscy jak świat,światem zaokrąglają w górę. Ceny w krajach,które przyjęły „öjro” (specjalnie napisałem przez o umlaut) poszły w górę. Nie znaczy to jednak,że wyszło im to na dobre.

Może cena 180-200 zł za porcelanę na metalu jednak nie jest zła i taka niska.

Oczywiście zaznaczam,że podlega ona wielu uwarunkowaniom dotyczącym wielu składowych,które nawet geograficznie i wziąwszy pod uwagę czynniki psychiczne i mentalne TD w naszym kraju może być kontrowersyjna.

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> Tematy bieżące Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

Skocz do: