Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna Forum dyskusyjne ZGRYZ
Serwis techników dentystycznych i protetyków

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
Wżery w odlewie
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 9, 10, 11

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> Metale, masy osłaniające, odlewnictwo i obróbka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
closer

PostWysłany: Sro Cze 28, 2017 8:11 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Napisz jeszcze jak zachowuje się stop przy obróbce. Czy jest twardy? Ostatnio zdarzyło mi się lać stop z samych kostek czystego metalu ( bez prztopionego kopka) i różnica jest ogromna..metal ładnie poddaje się obróbce.
Głęboka wiedza, bezinteresowność, humanitaryzm do granic ludzkich możliwości.Wielki Syn Wielkiego Narodu. Patriota i lekarz, znakomity skrzypek. Mąż, ojciec i dziad.Profesor doktór Jerzy Klemens Werner.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Miłosz

PostWysłany: Sro Cze 28, 2017 11:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jeden technik dent, po technikum odlewniczym powiedział mi tak kiedys :]

lejesz tylko z kostek czystych albo tylko z lejów :]

odlanie z :
raz odlanych lejów-metal ma troche gorsze własciwości niz czysty
dwa odlane leje-metal jest ,,mocniejszy,, niż z raz odlanych, prawie jak czysty
trzy razy odlene leje-gorsza jakość niż za 2 i 3 razem
czwarty i kazdy kolejny-jakosc sie pogarsza

czwartego maks uzywal tylko na wklady. kazdy kolejny smieci

ja stosuje te zasady u siebie, kg stali powoli schodzi, na małe mosty i wklady uzywam czesciej lejów, na wieksze mosty zawsze czysty metal

pozdro
Powrót do góry
krocodyl

PostWysłany: Czw Cze 29, 2017 7:25 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

closer napisał:
Napisz jeszcze jak zachowuje się stop przy obróbce.
... różnica jest ogromna..metal ładnie poddaje się obróbce.

Dobrze , że zwróciłeś na to uwagę bo myślałem , że to zasługa tylko nowych frezów Wink
Ps. Używam tarcz firmy Motyl , od lat , i dopiero niedawno zorientowałem się ,że są one kierunkowe Embarassed
Powrót do góry
closer

PostWysłany: Czw Cze 29, 2017 4:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Miłosz napisał:
jeden technik dent, po technikum odlewniczym powiedział mi tak kiedys :]

lejesz tylko z kostek czystych albo tylko z lejów :]

odlanie z :
raz odlanych lejów-metal ma troche gorsze własciwości niz czysty
dwa odlane leje-metal jest ,,mocniejszy,, niż z raz odlanych, prawie jak czysty
trzy razy odlene leje-gorsza jakość niż za 2 i 3 razem
czwarty i kazdy kolejny-jakosc sie pogarsza

czwartego maks uzywal tylko na wklady. kazdy kolejny smieci

ja stosuje te zasady u siebie, kg stali powoli schodzi, na małe mosty i wklady uzywam czesciej lejów, na wieksze mosty zawsze czysty metal

pozdro

A mnie na AGH na Odlewnictwie uczono, żeby stosować 20 do 25 % złomu stalowego na tonę topionej stali (chodzi o bilans energetyczny bo to jednak w tonach się odlewa). Absolutnie nie neguję tego o czym napisałeś..oprócz jednej rzeczy - wyrzucanie stali do śmieci.
My stosujemy metodę 20 do 40 % przetopionych lejów/kopków w nowym odlewie..czyli nasza stal nigdy nie ląduje w koszu, gdyż jest za każdym razem "świeżona". Mogę ją przetapiać do woli i nie traci swoich właściwości. Podałem przykład lania z czystej stali gdyż zazwyczaj tego nie robię nawet przy dużych odlewach.

Być może ten technik po odlewnictwie widzi na oko jakie ma właściwości ta stal przetopiona kilka razy ale wierz mi (lub nie) w badaniach metodą spektrometrii emisyjnej to nie wygląda już tak optymistycznie.

Chodzi mi o to, że póki porcelana się dobrze napala i nosi w jamie gębowej to nas techników niestety zwyczajnie to wali..problem jest gdy porcelana spada albo źle się napala ale wtedy o odlewach myślimy na samym końcu.
Głęboka wiedza, bezinteresowność, humanitaryzm do granic ludzkich możliwości.Wielki Syn Wielkiego Narodu. Patriota i lekarz, znakomity skrzypek. Mąż, ojciec i dziad.Profesor doktór Jerzy Klemens Werner.
Powrót do góry
closer

PostWysłany: Czw Cze 29, 2017 5:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

krocodyl napisał:

Dobrze , że zwróciłeś na to uwagę bo myślałem , że to zasługa tylko nowych frezów Wink
Ps. Używam tarcz firmy Motyl , od lat , i dopiero niedawno zorientowałem się ,że są one kierunkowe Embarassed

Ja również używam Motylów w kolorze zielonym.. niebieskie za twarde (grube) jak dla mnie. 20 000 obrotów na minutę. Kiedyś nawet przegrzaną stal nowymi frezami z Ukrainy (super produkt i tanie jak przysłowiowy barszcz) obrabiałem jak masło.

Ostatnio zmieniony przez closer dnia Pią Cze 30, 2017 8:02 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Miłosz

PostWysłany: Czw Cze 29, 2017 9:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

on wiele testuje :] i sam sprawdza od proporcji mas ogniotrwalych z plynem i efektów jakie uzyskuje po topienie.

nie twierdze ze dodawanie lejów nie, ale on testowal to na stopach protetycznych w laborze. u mnie działa ok
Powrót do góry
closer

PostWysłany: Czw Cze 29, 2017 9:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie przeczę

jeśli możesz zapytaj go bardziej szczegółowo o jakie stopy chodzi? Im więcej danych, tym bardziej nam, jako technikom będzie to pomocne.

Jakie masy stosował, jakie proporcje płynu z wodą?

Za każde info bedę wdzięczny Smile
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> Metale, masy osłaniające, odlewnictwo i obróbka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 9, 10, 11
Strona 11 z 11

Skocz do: