Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna Forum dyskusyjne ZGRYZ
Serwis techników dentystycznych i protetyków

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
Problem

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> Ceramika na podbudwie metalowej, materiały , technologia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Pho_

PostWysłany: Czw Maj 25, 2017 4:41 pm    Temat postu: Problem Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich!

Mam mały problem z docem. Po dłuższej współpracy mieliśmy małą sprzeczkę podczas której dowiedziałem się, że moje struktury metalowe to "kalosze" mimo, że większość była cementowana, a tylko naprawdę sporadyczne wracały bym mocniej napalił do dziąsła na przęsłach. Doc mówi, że mam zmienić gips, bo to jego wina ^^.

Macie jakieś pomysły co może być przyczyną, na jakich etapach pracy mogę popełniać błąd? Nadmienię tylko, że doc nie używa nici retencyjnej bo uważa, że "nić niszczy przyzębie brzeżne, które warunkuje prawidłowy stan dziąsła". Moim zdaniem tutaj leży problem, nie widząc dokładnie granicy preparacji zbieram za dużo wokół filarów podczas raderowania i struktura jest za długa i osiada na dziąśle.

Struktury pasują idealnie na modelu, te odlewane przeze mnie jak i spiekane na zlecenie (sprawdzałem czy coś może źle robię na tym etapie ale ze spiekanymi ten sam błąd). W ustach natomiast odstają. Doc mówi, że mam problem z odlewaniem tkanek miękkich - ale tak jak mówię, wydaje mi się, że to za długa struktura blokuje się na dziąsłach i stąd takie luki na przęsłach.

Pomóżcie proszę mi zlokalizować problem.

Pozdrawiam!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
piotrasz

PostWysłany: Czw Maj 25, 2017 6:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Poruszyłeś w swym poście tak wiele problemów, że nie wiadomo od którego zacząć.

Po pierwsze spytaj "doca" czy słyszał kiedykolwiek o szlifowaniu "ze stopniem". Jeśli nie, to niech dalej okalecza swoich pacjentów. Jeśli tak, to warto aby choć raz spróbował oszlifować ze stopniem i wziął poprawny wycisk, używając do tego oczywiście nici RETRAKCYJNYCH ( "wtajemniczeni" dentyści znają jeszcze inne sposoby na odsłonięcie kieszonek dziąsłowych). Dla wielu dentystów niestety jednak to sztuka nie do zrealizowania i musisz mieć tego pełną świadomość.

Dlaczego "ze stopniem"? Bo wtedy najłatwiej ocenić jest pasowanie struktury metalowej. Jeśli wówczas będziesz pewien, iż na modelu wszystko gra, a w ustach niekoniecznie, wtedy dopiero możesz zacząć szukać problemów w masie wyciskowej lub gipsie. Zakładam oczywiście, że potrafisz właściwie odseparować i przygotować słupki (oszlifowane wcześniej przez dentystę BEZ PODCIENI) na modelu dzielonym.

Zatem niech ten Twój "doc" nie doszukuje się od razu przyczyny w gipsie, bo najprawdopodobniej nie ma w ogóle pojęcia o wielu rzeczach ze swojej działki. To, że od czasu do czasu sprzedaje pacjentom "kalosze", powoduje zapewne u wielu czytających Twój post ciarki na plecach. Przy nich "nici retencyjne" bledną w sferze zagrożeń dla przyzębia pacjenta.

Na koniec podsumowanie: Twoje błędy zawsze będą następstwem błędów dentysty. Jeśli on tego nie rozumie, cała Wasza współpraca jest jedynie wyrządzaniem ogromnej szkody pacjentom.
Pho_

PostWysłany: Czw Maj 25, 2017 7:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wielkie dzięki za odpowiedź piotrasz. Po prostu przy okazji jednej sprzeczki usłyszałem tyle, że aż posiwiałem i zwątpiłem we wszystko. Przywróciłeś mi nieco pewności i wiary, że dobrze myślę.

No nic, mam nadzieję, że uda mi się porozumieć i wyperswadować choć jedną próbę oszlifowania i pobrania wycisków z nicią retrakcyjną (sorry za błąd w pierwszym poście) by udowodnić słuszność, bądź wybadać inne problemy.

Raz jeszcze dzięki, miłego dnia.
Powrót do góry
piotrasz

PostWysłany: Czw Maj 25, 2017 10:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zdziwisz się może, ale to o czym piszesz spotyka o wiele więcej osób niż Ci się wydaje. "Sprzeczka", którą tak nazywasz, świadczy o całkowitym braku porozumienia między dentystą, a technikiem. Dentysta oczekuje czegoś, czemu w żaden sposób nie jest sprostać technik, z powodów opisanych powyżej.

Swoją drogą to odrobinę upokarzające, tłumaczenie komuś rzeczy oczywistych.

Jeśli więc Twój "doc" nadal będzie upierał się przy swoim, nigdy nie uda się Wam osiągnąć celu. Możesz mu perswadować w nieskończoność co powinien zrobić, a będzie to tylko stracony czas. Nie tylko więc od Twojej inwencji zależy, czy ta współpraca przetrwa z korzyścią dla pacjentów, dalej będziecie tworzyć kolejne "kalosze", czy też Wasze drogi wkrótce rozejdą się.

Powodzenia i cierpliwości.

Ps. I pamiętaj! Nawet jeśli Twój "doc" w końcu zgodzi się na oszlifowanie ze stopniem i przed wyciskiem upchanie nitki w kieszonkę, nie masz pewności czy zrobi to prawidłowo (bo np. "zapomni" nasączyć czym trzeba nitkę). To się okaże dopiero na "przymiarce metalu". Widziałem już wiele przypadków gdzie szlifowanie było niby ok, a wycisk do dupy lub całkiem odwrotnie. Aby wszystko zagrało jak należy nie wystarczą wyłącznie Twoje dobre chęci i umiejętności. Wielu technikom widząc ignoranckie podejście dentystów do swoich obowiązków z czasem wydaje się, że to co robią - robią dobrze, gdyż np. dentysta "zacementował pacjentowi ich pracę". Niestety tak nie jest. Absolutny brak nadzoru nad poczynaniami dentystów jest bardzo złożonym i niełatwym do rozwiązania problemem. Do tego stopnia, iż bywa przyczyną rezygnacji przez świadomych techników dentystycznych, z wykonywania swojego zawodu...
closer

PostWysłany: Sob Maj 27, 2017 10:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak jak już Piotrasz nadmienił, lekarz który nie używa nitek retrakcyjnych przy szlifowaniu podziąsłowym ( tu na pewno) strzela sobie a raczej swemu pacjentowi w kolano. Najlepszym wyjściem jest miara metalu. Jeśli wyciski budzą wątpliwości, których nie jesteś w stanie poprawić na modelu..telefon do lekarza i decyzja powtórny wycisk lub na ryzyko doka robimy metal. Można na gotowo ale ryzyko finasowe musi ponosić lekarz.

Miałem też niemiłe sytuacje z jedną z mas silikonowych dwuwarstowych w okresie lata ( tylko w tym okresie były błędy) lekarze pobierali wyciski a potem okazywało się , że masa mocno przekłamuje...wyciski ze szlifowaniem ze stopniem. Nawet pojedyńcze korony zdecydowaliśmy mierzyć przed olicowaniem bo prace wracały do nas notorycznie a powtórne wyciski były całkiem inne niż pierwotne.

Nie wiem na jakim gipsie pracujesz ale jeśli na renomowanym, to raczej małe jest prawdopodobieństwo, że ekspansja gipsu niszczy wymiary.

Stawiam na nieprawidłowe pogłębienie filarów, a lekarz , który osadza na stałe takie "kalosze" to powinien precle sprzedawać a nie grzebać w ustach pacjentów.
Głęboka wiedza, bezinteresowność, humanitaryzm do granic ludzkich możliwości.Wielki Syn Wielkiego Narodu. Patriota i lekarz, znakomity skrzypek. Mąż, ojciec i dziad.Profesor doktór Jerzy Klemens Werner.
Powrót do góry
kilden

PostWysłany: Nie Maj 28, 2017 11:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No,no,no ?!

Tak mi się przypomniało,że niekóre "środowiska" uważają Forum Zgryz za forum hejterów i złośliwców.
A tu proszę ... ciekawe i merytoryczne pytanie powoduje odpowiedzi sensowne i pomocne.
No szok normalnie!

Smile
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> Ceramika na podbudwie metalowej, materiały , technologia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: