Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna Forum dyskusyjne ZGRYZ
Serwis techników dentystycznych i protetyków

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
Pomocy !! Nie umiejetność odlewania stali bezniklowej
Idź do strony Poprzedni  1, 2

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> Metale, masy osłaniające, odlewnictwo i obróbka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
DENDRYT

PostWysłany: Sro Kwi 27, 2016 1:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Flexicast jest "łatwiejszym" stopem pod względem odlewania ze względu na skład:
flexicast <-----------------------------> Kera C
KOBALT.....63%,.........................................56%
CHROM ....28,5%,.......................................25,9%
MOLIBDEN.....6%,........................................ 1,22%
KRZEM.....< 1%,...........................................0,98%
WĘGIEL ....< 1%,..........................................0,01%
MANGAN.....< 1%..........................................0,00%

wolfram........0,00.........................................9,00%
niob..............0,00.........................................2,05%
wanad...........0,00.........................................2,1%
żelazo...........0,00.........................................1,4%
aluminium.....0,00..........................................0,006%
.
Dodatek wolframu(3410–3422 °C) ,niobu (2477 °C) i wanadu(1902 °C) podwyższa znacząco temperaturę obróbki stopu i wymagania odnośnie procesu topienia i odlewania.

Nie beznaczenia jest również to dla narzedzi obrabiających odlewy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Miłosz

PostWysłany: Sro Kwi 27, 2016 6:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

closer napisał:
Zgadza się, odbiegliśmy od tematu.
Zgadzam się co do topienia palnikiem ale założeniem było topienie indukcyjne.
Nie znam Kera C ale bezniklowy stop topiony palnikem..cóż, trzeba mieć fach w ręku, żeby tego nie zepsuć.

niby czemu? topie od roku i 0 problemow... zero wrzerów czy pekniec.
to az takie wymagajace?
Powrót do góry
closer

PostWysłany: Sro Kwi 27, 2016 8:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po zmianie z palnika na indukcję było mi łatwiej i podobne opinie słyszałem wśród znajomych techników. Stąd moja opinia.
Powrót do góry
Miłosz

PostWysłany: Czw Kwi 28, 2016 7:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

aha, ja na razie tylko palnik, moze to kwestja tego ze dostalem w gratisie uszkodzony palnik degussy i go nareperowalem Razz a wiekszosc technikow jak widzialem topi zwyklym niby nie techynicznym Wink

jak uzbieram na indukcje to zobaczymy Razz
Powrót do góry
piotrasz

PostWysłany: Czw Kwi 28, 2016 8:39 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

closer napisał:
Po zmianie z palnika na indukcję było mi łatwiej i podobne opinie słyszałem wśród znajomych techników. Stąd moja opinia.

Potwierdzam. Smile
Od czasu gdy indukcje stały się bardzo dostępne cenowo (nowe i używane) tylko hardkorowcy posługują się dziś nadal palnikiem. Wink
Chyba, że ktoś w logiczny sposób potrafi to uzasadnić. Kiedyś wspominano mi coś o stopach szlachetnych i zaletach odlewania ich palnikiem, jednak było to wieki temu. Poza tym NIGDY nie było żadnych problemów podczas odlewania ich indukcją, więc te argumenty jakoś do mnie nie trafiały.

Miłosz napisał:
wiekszosc technikow jak widzialem topi zwyklym niby nie techynicznym

Palnik Degussy jest może trochę zgrabniejszy i lżejszy od tych "dla spawaczy", jednak zasada działania jest dokładnie taka sama. Czyli ustawiczne przestawianie butli z gazami, ciąganie przewodów, regulowanie płomienia. Dziękuję, że to już dla mnie zamierzchła przeszłość.

Miłosz napisał:
jak uzbieram na indukcje to zobaczymy

O wiele szybciej i łatwiej sfinansujesz indukcję, niż przyzwoity skaner (że o frezarce lub drukarce nie wspomnę). Jeśli byś jednak chciał indukcję wykorzystywać wyłącznie do odlewania koron i wkładów, to ja już bym się w tej chwili mocno zastanawiał nad sensem tej inwestycji... Gdyby jednak do tego dorzucić szkielety + całkowitą niezależność od dostawców, to ani chwili nie warto czekać dłużej, tylko należy poszukać dobrego leasingodawcy i dobrego sprzętu (pisaliśmy o nim wielokrotnie).
Miłosz

PostWysłany: Sob Kwi 30, 2016 7:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zaleta palnmika i wirówki roko jest to ze je posiadam :] a indukcji nie.

z dotacji zakupilem ja za 5000 + butle, a palnik za ,,lol" dostalem :]
wiec teraz to poprostu olac i wywalic troche szkoda :] poza tym bawie sie tez w jubilerke wiec sie przydaje Razz odlewa wszystko cacy i bez problemow. jedynie niebezpieczenstwo zwiazane z tlenem mi nie pasuje. no i moze halas przy odlewaniu.

na indukcje planuje z jeremi wziac kredyta, ale to w przyszlosci bo myslalem nad kupnem nówki, mniejsza szansa na awarie na starcie.

tylko sam juz nie wiem ktora wybrac xD sporo tego, roznego, pisales ze roko slaba xD
fornax t ? czy cos innego...
Powrót do góry
piotrasz

PostWysłany: Sob Kwi 30, 2016 10:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie pisałem, że Roko słaba. Nie wiem, nigdy jej nie używałem. Natomiast faktycznie Fornax T daje radę. I tyle w temacie. Wink

Ps. Może nie do końca.... Kiedyś poleciał generator i krzyknięto nam ok 7 tys. zł za nowy. Po wielu przebojach za ok. 400 Euro otrzymałem "regenerowany". Pracuje ok. 9 lat bez problemu do dziś.
wojtek121

PostWysłany: Nie Maj 01, 2016 9:30 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witajcie
Od 15 lat topie palnikem i jak trzymam sie zasad nigdy nie mam problemow
mam zwykly palnik odlewnie typu Keer na sprezynie i jest to tanie i zarabia kase ktora to trafia do mnie a nie do firmy leasingowej .
Z tego co widze to swiat odchodzi od odlewnictwa na frezowanie,
cad cam jest szybszy dokladnieszy i co za tym idzie zastepuje prace ludzka
czyli nie musisz placic pracownikowi wiec kupno odlewni indukcyjnej jak dla mnie to kasa wyrzucona do kosza
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Adres AIM
Miłosz

PostWysłany: Nie Maj 01, 2016 1:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

e tam, pracownika na cad cam tez potrzebujesz... bo samo sie nie projektuje

poza tym:
-sam sprzet jest o wiele drozszy od indukcji nawet z gornej polki
-materialy sa drozsze
-z tego co wiem i cad i spieki wymagaja czesto koncowej obrobki wykonywanej przez czlowieka z mikrosilnikiem w reku

czy warto w to isc, zalezy od pracowni i czlowieka, kwestia kasy głównie moim zdaniem. no i ilosci zamowien. kto to bedzie odpalal dla zrobienia 2 koron? albo wkladow kk?
Powrót do góry
wojtek121

PostWysłany: Nie Maj 01, 2016 2:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

porownaj wydajnosc i jakosc cad camu i wydajnosc pracownika bez cad cam
no i jakosc pracy
problem jesli masz dwie korony na dzien to zabardzo sie nic nie oplaca
bo koszty prowadzenia businessu zjedza zysk i lepiej byc zatrudnionym
Powrót do góry
piotrasz

PostWysłany: Pon Maj 02, 2016 9:07 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wojtek121 napisał:
Z tego co widze to swiat odchodzi od odlewnictwa na frezowanie

A jak w jaki sposób sfinansujesz cad-cam w przyszłości? Wciągniesz z kieszeni min. 300 tys. zł i zapłacisz gotówką, czy też część z Twoich zarobków trafi jednak do firmy leasingowej lub kredytowej?
Możemy oczywiście dyskutować na tym czy indukcja lub nawet palnik to już przeżytek, czy przez następne 20 lat jeszcze nie. Jednak koszt "przyzwoitej" indukcji jest, jakby nie liczyć, 10-krotnie mniejszy i pozwala (cały czas mówimy o dniu dzisiejszym) wciąż na znacznie więcej. A dokładność? Hmmmm... Odpowiednie masy, sposoby zatapiania, temperatury i naprawdę nie ma się do czego przyczepić.

Pewnym problemem jest jedynie rzeczywiście wydajność człowiek kontra maszyna przy dużej ilości prac. W wielu pracowniach z roku na rok ilość prac maleje.

I tak oto odeszliśmy już całkowicie od tematu... Wink
wojtek121

PostWysłany: Pon Maj 02, 2016 9:49 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Koszty leasingu cadcam w Uk 500 futow na miesiac +Vat
Koszt pracownika ok.500 funtow na tydzien
Oczywiscie samemu pracowni nie da sie prowadzic ale cadcam zastapi ci conajmniej 2-3 osoby ,mysle ze juz przy 15 punktach na dzien masz ekonomiczne podstawy na cadcam w pracowni jesli mniej jak 10 to wystarczy ci tylko skaner ktory to szbko zarobi na siebie a ty bedziesz mial
wolne wieczory
Niestety wczesniej czy pozniej temat glowny musi odejsc do lamusa
ja odlewalm metal bez niklu bez jakichs specjalnych problemow jesli trzymalem sie zalecen producenta i mam tylko odlewnie na sprezynie i zwykly palnik (nigdy nie bawilem sie szkieletami bo to syf iszkoda mi zdrowia )
Powrót do góry
Miłosz

PostWysłany: Wto Maj 03, 2016 12:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

syf i szkoda zdrowia? :] no bez przesady

na palniku pieknie mi sie odlewaja wszystkie elementy, obrabia sie to milo i przyjemnie, a kasa zacna w porownaniu do innych rzeczy :] choc widzialem i smieszne ceny za szkielet ostatnio...
Powrót do góry
Bartek30

PostWysłany: Wto Maj 10, 2016 10:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odlewnia roko Rotocast . Tygle po wszystkie . Tylko czyszczone po każdym odlaniu . Sposób banalny sie okazało na kere c . Wygrzewanie w 900 c . Nie jak to robiłem w 950 c . Az nie chce mi sie wierzyć ze 50 stopni różnicy i większość metalu było przegrzana na maxa . A w piecu wygrzewam teraz na 900 i odlewam w indukcji identycznie i te z 900 stopni za każdym razem idealny odlew piękna struktura stali a jak lalem z wygrzewaniem 950 to tragedia czy to wkłady czy pojedyncze korony dziury na wylot z przegrzania
Powrót do góry
krocodyl

PostWysłany: Sro Maj 11, 2016 6:18 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wojtek121 napisał:

Z tego co widze to swiat odchodzi od odlewnictwa na frezowanie,

Świat już raz pożegnał się z płytą winylową , jak się okazało , trochę przedwcześnie .
Wcale bym się nie zdziwił gdyby w cennikach pojawiły się oferty na te same prace w wersji frezowanej i "ręcznej " - ciekawe , które będą droższe ? Laughing
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> Metale, masy osłaniające, odlewnictwo i obróbka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

Skocz do: