Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna Forum dyskusyjne ZGRYZ
Serwis techników dentystycznych i protetyków

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
Ewa diamentowa

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> Urządzenia laboratoryjne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
piotrasz

PostWysłany: Wto Lis 17, 2015 4:18 pm    Temat postu: Ewa diamentowa Odpowiedz z cytatem

Czy komuś udało się założyć tarczę diamentową do obcinarki do gipsu Ewa? Jeśli tak, byłbym wdzięczny za namiary na takową tarczę. Wink
DENDRYT

PostWysłany: Sob Lis 21, 2015 6:19 pm    Temat postu: Ewa diamentowa Odpowiedz z cytatem

Kwestia ,czy jest to Ewa z przed kilkunastu, kilkudziesięciu lat, czy młodsza np.: z przed kilku lat: Ewa2,3,4.

Różnica tkwi w silniku i obrotach i oczywiście mocy znamionowej , pierwsze Ewy były wolniejsze.
A i obecne z trudem mają 2850obr./min. .

A bo przede wszystkim ,nie można się sugerować tym co podają producenci różnych markowych obcinarek diamentowych.
Z pomiarów praktycznych wynika ,ze większość obcinarek diamentowych na wyższe obroty od podawanych 2800-2900.

Ogólnie należy próbować współpracy z tarczą diamentową z jak najmniejszym ziarnem, najlepiej równomiernie "nasypanej" a nie drobno polowej ( diament poukładany w rastrze kołowym, kwadratowym ,rombowym, siatkowym..).
Kiedyś "silesiadental" oferowała dość bogaty wybór tarcz,również tzw. półdiamentowych , które dobrze się spisywały przy mniejszych obrotach i mocy.
Ale ogólnie dziwię się ,że kolega zadaje takie pytanie Very Happy Very Happy Very Happy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
piotrasz

PostWysłany: Pon Lis 23, 2015 8:37 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziwię się, że kolega się dziwi. Wink

Po prostu ktoś ze znajomych zwrócił się do mnie z takim pomysłem. Ponieważ sam nie wiedziałem co mu dokładnie odpowiedzieć, zadałem pytanie na forum.

Oprócz poruszonych powyżej ważnych kwestii, pozostaje jeszcze średnica tarczy oraz sposób jej mocowania. Zakładałem, że może ktoś już wcześniej zamiast tarczy korundowej zaczął używać pasującej do tej obcinarki - diamentowej. Fakt, że modele Ewy mogły się zmieniać, dlatego dopytałem, że chodzi o taką 20-letnią.

Zdaję sobie sprawę, że moc i rodzaj nasypu tarczy może mieć wpływ na efektywność szlifowania. Niestety, z racji cen tarcz diamentowych, raczej nie bardzo można pozwolić sobie na eksperymenty.

Sądzę, że koncepcja zamiany tarczy z korundowej na diamentową pojawiła się, gdy nowa tarcza korundowa dość szybko tnie modele, ale zostawia głębokie rysy. W miarę jej zużywania się modele są coraz gładsze, jednak szybkość pracy znacznie spada. Podejrzenie, że w przypadku tarczy diamentowej uzyska się od razu wysoką gładkość cięcia i szybkość pracy, nie są chyba bezpodstawne.

Dzięki za sugestie. Jeśli ktoś zechce coś jeszcze dodać, będę od czasu do czasu zaglądał do tego tematu.
ROKO

PostWysłany: Pon Lis 23, 2015 12:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.labdent24.pl/tarcza-diamentowa-p-130.html

Tarcza pasuje do obcinarek ROKO i Ewa, trzeba domówić pierścień redukcyjny na fi 20.

Jednak należy mieć na uwadze fakt, że stare konstrukcje typu Ewa maja niską moc rzędu 180 -200 W i praca taką obcinarka to udręka. Minimalna moc zapewniająca rozsądny komfort pracy to 400 W a optymalna 600 W.

sugerowane urządzenie http://www.labdent24.pl/roto-eco-p-125.html

Pozdrowienia.
ROKO
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
piotrasz

PostWysłany: Wto Lis 24, 2015 12:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czyli już wszystko jasne. Najważniejsze są, jak wnioskuję, odpowiednio wysokie moc i obroty urządzenia, co w przypadku starej Ewy może być zwyczajnie nieosiągalne. Przekażę znajomemu, żeby rozejrzał się za nową obcinarką, choć ta stara poczciwa Ewa służy mu ponoć niezawodnie od 20 lat (z drobnym zastrzeżeniem, o którym wcześniej wspominałem). Wink

Dzięki Dendryt i Roko za odpowiedzi. Pozdrawiam.
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> Urządzenia laboratoryjne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: