Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna Forum dyskusyjne ZGRYZ
Serwis techników dentystycznych i protetyków

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
proteza częściowa metodą wlewową

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> Protezy ruchome , akryl, zęby sztuczne, technika wtrysku
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
doriss

PostWysłany: Pią Wrz 07, 2012 7:54 am    Temat postu: proteza częściowa metodą wlewową Odpowiedz z cytatem

witam, od pewnego czasu robie protezy metodą wlewową ale tylko całkowite bo tylko tyle potrafiłam sama ogarnąć w etapach wykonywania..jednak nie mam pojęcia jak wykonać protezę częsciową tą metodą. Co z klamrami?Jestem bardzo zadowolona bo oszczędzam mnóstwo czasu a lekarze są zachwyceni i wyglądem estetycznym i przyleganiem więc na pewno będę w to brnąć dalej. Proszę o pomoc.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
doriss

PostWysłany: Nie Wrz 09, 2012 8:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

naprawdę nikt nie potrafi mi pomóc?
Powrót do góry
piotrasz

PostWysłany: Nie Wrz 09, 2012 10:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to może ja spróbuję, ale pod warunkiem, że napiszesz czy to w jakikolwiek sposób Ci pomogło. Wink

Z częściówkami jest trochę gorzej, dlatego prawdą jest, iż najlepiej w tej metodzie sprawdzają się protezy całkowite.

Z klamrami jedyny problem występuje z ich solidnym umocowaniem na modelu, bo przecież nie mogą przejść do kontry.
Są na to różne sposoby, łącznie z tym, iż niektórzy po wyparzeniu modelu (a przed poizolowaniem), przyklejają je do zębów zwykłym klejem typu "super glue" (na bazie cjanopanu). Można też spróbować ufiksować je gipsem jak przy puszkowaniu metodą "na wprost", zwracając uwagę aby nie stworzyć podcieni (oczywiście przed zalaniem kontry w agarze). Należy jeszcze upewnić się czy ogony klamer nie opierają się o model i jest wystarczająca odległość min. 1 mm od wyrostka.

Kanały wlewowe wykonuje się standardowo, w 2 najwyższych punktach po obróceniu puszki na bok.

I to wszystko. Reszta dokładnie tak samo jak przy całkowitych.

doriss napisał:
bo tylko tyle potrafiłam sama ogarnąć w etapach wykonywania

Pozostaje więc udać się na kurs np. do firmy Vertex w Zeist w Holandii. Bardzo sympatyczny pan Onno Blok wytłumaczy Ci wszystko co i jak. Czasem jednak wystarczy trochę poeksperymentować i jak nie za pierwszym razem, to za drugim na pewno się uda. Smile
Powrót do góry
doriss

PostWysłany: Sro Wrz 12, 2012 9:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dziękuje bardzo Smile zrobiłam gipsem ale tak jak mówiłeś na prościutko żeby nie było podcienia... Smile wyszło elegancko..jest o niebo lepiej niż przy gotowaniu szybko czysto i przyjemnie... puszko tez mam "wykombinowane" bo jak widziałam cene oryginałów to mi się kolana ugięły..
Powrót do góry
piotrasz

PostWysłany: Sro Paź 03, 2012 7:43 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

doriss napisał:
puszki też mam "wykombinowane" bo jak widziałam cenę oryginałów to mi się kolana ugięły..

Nie pamiętam jak w innych firmach są skonstruowane oryginalne puszki, ale w przypadku tych z Vertexu, dość istotnym elementem, którego można nie zauważyć - jest metalowy krążek w przykrywce oraz wykonane otwory. Chodzi o lepsze przewodnictwo cieplne do modelu, który na nim stoi. Druga ważną rzeczą jest to, aby dało się postawić stabilnie puszkę na boku do zalewania akrylem.

Mając zasadniczo jakąś plastikową puszkę do powielania w agarze, można by ją "przystosować" do metody wlewowej - jednak to nie do końca zdaje egzamin. No i oczywiście nie można zapominać o prawidłowej polimeryzacji. 10 minut w nieszczelnym garnku ciśnieniowym, w letniej wodzie - to nie to samo co 30 minut, w temp. 55 st. C, w 2,5 barach - w polimeryzatorze o stałym ciśnieniu...

pozdrawiam Smile
Powrót do góry
Tramp

PostWysłany: Sro Paź 10, 2012 12:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bawiłem się 6 miesięcy metodą wlewową i dałem sobie spokój.
Gips to jednak twarda forma, przy użyciu sylikonu, mam protezy jak z metody wlewowej Smile

Ja np. opatulałem klamry gipsem i dopiero agarowałem lub sylikonem, ale tak, żeby w nim siedziały, czyli podcinałem zęby i obkładałem klamrę z każdej strony.

Kilka sposobów. Najlepiej wychodzi na fantomach bo niestety jak masz cześciówki z powykrzyianymi zębami, masą podcieni.
To nie dość, że się narobisz to jeszcze zęby mogą Ci się poprzestawiać po włożeniu modelu do formy.

Najłatwiej i najprzyjemniej robi się bezzębia.

Robiliśmy tego dużo, ale... Vertexem, Merzdentalem etc.
jedno ale, skurcz na podniebieniu był. Protezy często wracały do podścielenia.

Akryl na gorąca i gipsowa forma niestety, ale jest najlepsza. Moim zdaniem oczywiście. A przy użyciu sylikonów, dobrych izolatorów mamy naprawdę piękną pracę.

Gadałem np. z trenerem vertexu na kursie Onno Blokiem i sam mi potwierdził, że wlewowa nie jest idealna i akryle od wlewowej mają większy skurcz od akryli na gorąco.
Powrót do góry
zdzisława

PostWysłany: Sob Paź 20, 2012 12:07 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja fiksuję klamry do modelu w ten sposób, że gdy już mam wymodelowaną protezę, rozrabiam w małym pojemniczku rzadki akryl i przylewam klamrę do modelu. Gdy zwiąże, robię przedlew. Po wyparzeniu klamry solidnie siedzą na swoim miejscu. Generalnie podobnie jak w gipsie, ale chyba mniej brudzenia (przynajmniej dla mnie).
Powrót do góry
bartder

PostWysłany: Wto Paź 23, 2012 3:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

doriss napisał:
puszko tez mam "wykombinowane" bo jak widziałam cene oryginałów to mi się kolana ugięły..

doriss moze pochwalisz sie Twoim wynalazkiem, jakas fotka Very Happy ??
Powrót do góry
doriss

PostWysłany: Sro Lis 07, 2012 8:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wynalazek jest do du... starczył na kilka razy i się rozpadł....ale jak człowiek nie kombinuje to się nie uczy Smile zakupiłam puszki vertexu castaflex..i jest ok..tylko mam problem...czym przytwierdzić zęby do agaru żeby się nie przemieściły? ostatnio wyszły mi dwie takie protezy z zębami w dziwnych pozach Shocked dostałam zawału! tyle już natrzaskałam tych protez a tu taki zonk i to za jednym zamachem (może przez to że się śpieszyłam Laughing )
Powrót do góry
rafalek

PostWysłany: Pią Kwi 26, 2013 4:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zdzisława napisał:
Ja fiksuję klamry do modelu w ten sposób, że gdy już mam wymodelowaną protezę, rozrabiam w małym pojemniczku rzadki akryl i przylewam klamrę do modelu. Gdy zwiąże, robię przedlew. Po wyparzeniu klamry solidnie siedzą na swoim miejscu. Generalnie podobnie jak w gipsie, ale chyba mniej brudzenia (przynajmniej dla mnie).

Ja klamry mocuję na wosk światłoutwardzalny i się trzyma A jak odpadną bo się zdarza to na super gluta i po sprawie pzdr
doriss

PostWysłany: Pon Cze 03, 2013 2:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

odświeżam temacik tym razem innym zapytaniem Smile
Jakiego agaru używacie do metody wlewowej? chciałam zamówić z vertexu ale gdziekolwiek dzwonie to dziwią się jak bym prosiła o pył z marsa (oczekiwanie np do miesiąca czasu Evil or Very Mad ). kupiłam w końcu agar firmy dreve gelon i nie wiem jak on się będzie sprawował..martwie się. uzywa go ktoś z was?
Powrót do góry
rafalek

PostWysłany: Nie Cze 16, 2013 2:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

doriss napisał:
odświeżam temacik tym razem innym zapytaniem Smile
Jakiego agaru używacie do metody wlewowej? chciałam zamówić z vertexu ale gdziekolwiek dzwonie to dziwią się jak bym prosiła o pył z marsa (oczekiwanie np do miesiąca czasu Evil or Very Mad ). kupiłam w końcu agar firmy dreve gelon i nie wiem jak on się będzie sprawował..martwie się. uzywa go ktoś z was?

Używamy FinoGel od Niemca lub Schutz-a.
Tańsiejszy Smile
Babs

PostWysłany: Pon Gru 02, 2013 9:57 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja robię tak Embarassed Shocked

Ostatnio zmieniony przez Babs dnia Wto Gru 10, 2013 4:50 pm, w całości zmieniany 5 razy
Powrót do góry
T-24

PostWysłany: Wto Gru 03, 2013 11:46 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy występuje obecnie na rynku akryl do wlewania zblizony jakością do tego gotowanego?-metoda może jest fajna ale akryl pozostawia wiele do zyczenia Laughing
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> Protezy ruchome , akryl, zęby sztuczne, technika wtrysku Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: