Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna Forum dyskusyjne ZGRYZ
Serwis techników dentystycznych i protetyków

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
Pękające licówki finesse

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> Ceramika bezmetalowa, wtryskiwana, Zr02, AlX, inne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ciociamija

PostWysłany: Pon Lip 11, 2011 4:16 pm    Temat postu: Pękające licówki finesse Odpowiedz z cytatem

Może ktoś coś poradzi, wymyśli.
Problem dotyczy licówek z finesse press. Licówki te robimy z powodzeniem od około 10 lat, problem pojawił się niedawno. Licówki pękają w gabinecie przy cementowaniu i zgłoszenia takie mieliśmy tylko od jednego lekarza ale zakładam ,że mogły występować w innych gabinetach i nie zostały zauważone. Dokładnie pęknięcia pojawiają się w momencie utwardzania cementu i tylko w miejscach w okolicy opracowanego zęba. Nie pojawiają się w miejscach nadbudowanych tzn. w miejscach gdzie trzeba było licówkę wydłużyć albo rozszerzyć w celu zamknięcia diastemy. Pęknięcie kończy się zawsze najdalej na wysokości opiłowanego zęba. Nie wiem jakiego cementu używa lekarz wiem tylko, że zmieniał już cement licówki zrobiliśmy ponownie i znów jest taka sama sytuacja. Lekarz problem zaobserwował u trzech pacjentów. U wielu pacjentów licówki robione w tym samym czasie nie pękają.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość OdwiedĽ stronę autora
mateusz

PostWysłany: Pon Lip 11, 2011 10:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

popytaj jakiego cementu uzywaj inni lekarze - tacy ktorym nic nic nie peka
Olek

PostWysłany: Wto Lip 12, 2011 9:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Albo preparacja w miejscu występowania największych sił,
albo przekroczenie prowadzenia siecznego,
albo duże różnice w sile wiązania ceramika/ząb (nie koniecznie rodzaj cementu ale np. odsłonięta na znacznym obszarze zębina, zanieczyszczenie śliną podczas cementowania, resztki produktów trawienia HF pozostawione na powierzchni, zanieczyszczone czymś po trawieniu HF wnętrze itd.)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
AmiYumi

PostWysłany: Sro Lip 13, 2011 5:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja stawiam na klej....może jest po terminie, albo zbyt dużo katalizatora...

brzydal MÓWIŁ NA MNIE WARSZAFKA Very Happy - nie szukajcie u mnie pomocy Cool
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość OdwiedĽ stronę autora
ciociamija

PostWysłany: Nie Lip 31, 2011 11:51 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za wszelkie sugestie. Przekarzę je lekarzowi i siadam do robienia tych sanych licówek po raz trzeci.
Martin

PostWysłany: Sob Lis 26, 2011 8:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem przyczyna leży w kleju, a właściwie w skurczu polimeryzacyjnym. Jeśli licówka jest cieńka, a przestrzeń między zębem a licówką nierównej grubości, to naprężenie polimeryzacyjne nie są równe co prowadzi do pęknięć. Takie jest moje zdanie. Pocieszę Cię, że też miałem takie przypadki i w presie i w napalanych na masie. Jedyna rada to pilnować aby doc nie robił żadnych korekt po pobraniu wycisków. Prawda jednak jest taka, że jeśli nawet takie zrobi, to się nie przyzna,
Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> Ceramika bezmetalowa, wtryskiwana, Zr02, AlX, inne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: