Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna Forum dyskusyjne ZGRYZ
Serwis techników dentystycznych i protetyków

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
Przęsła: siodła, serca, jaja...
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> Pozostałe technologie I materiały
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Olek

PostWysłany: Nie Mar 06, 2011 12:39 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wojtek121 napisał:
modyfikowanie dziasla

Co to znaczy? Question
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
wojtek121

PostWysłany: Nie Mar 06, 2011 12:53 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

modified gum ridge to podskrobany model pod przeslem w celu unikniecia tzw food trap jednak moim zdaniem takie rozwiazanie zbytnio uszkadza sluzowke
a moze tak bedzie jasniej
What is an ovate pontic?
When a dentist fabricates a fixed bridge, the part that replaces a missing tooth is called a pontic. An ovate pontic is egg shaped on the part that contacts the gum, so that it is more easily clean with dental floss. Also it can be designed to slightly depresss the gum, so that the illusion is created that it is an actual tooth emerging from the gum. In my opinion, this is almost always the best design for pontics on anterior fixed bridges.

Traditionally, most pontics were designed with a modified ridge lap design. The part of the pontic resting on the gum was concave so that the pontic hugged the alveolar ridge. This design works, but it can pose a problem when a patient wants to clean under the pontic since it is difficult to use floss to clean this concavity, even with a floss threader.

Unfortunately, most dental laboratories still use modified ridgelap designs when fabricating fixed bridges, possibly because this is the design they were taught to use and it can be easier for them to create, than the ovate design. If you are in the process of having a fixed bridge made , it would be a good idea to ask your dentist about whether you can have an ovate pontic
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Adres AIM
Olek

PostWysłany: Nie Mar 06, 2011 1:24 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

modified ridge lap design = po naszemu serduszko
ridge lap design (total ridge lap design, full ridge lap design)= po naszemu siodło

To właśnie w jaju lub zmodyfikowanym jaju zmienia się kształt dziąsła, więc nie wiem o co Ci chodzi? To właśnie te kształty są najłatwiejsze do czyszczenia.
Dzięki że wrzuciłeś to bo miałem o tym napisać w przyszłości.
Powrót do góry
wojtek121

PostWysłany: Nie Mar 06, 2011 10:27 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

niestety nauki pobieralem nie polsce wiec slownictwo moze byc mi obce
Powrót do góry
Olek

PostWysłany: Pon Mar 07, 2011 8:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wojtek121 napisał:
niestety nauki pobieralem nie polsce wiec slownictwo moze byc mi obce

Się domyślam, nasze rodzime słownictwo jest dalekie od ideału.

Jeżeli Cię dobrze zrozumiałem to nie lubisz jajeczka bo obawiasz się że w miejscu gdzie podbierasz model, dziąsło jest uciśnięte i ...

Nie bardzo widzę w tym problem?
Powrót do góry
wojtek121

PostWysłany: Wto Mar 08, 2011 8:58 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

odlezyny tez powstaja od ucisku a sluzowka jest naprawde wrazliwa
po prostu to musi bolec
Powrót do góry
Olek

PostWysłany: Wto Mar 08, 2011 2:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1) Nie boli

2) Przęsło się nie ugina więc poza momentem cementowania nie uciska tego miejsca.

3) Można dziąsło przygotować wcześniej więc na etapie technika nie trzeba specjalnie podbierać z modelu.

4) Nie jest to miejsce na błonie śluzowej o zmniejszonym "oporze biologicznym" tak jak przy zębach lub implantach. Na dłuższą metę jest tam nabłonek o zachowanej ciągłości.

5) Jedyny problem to to że na gipsowym modelu nie wiadomo jaka jest grubość dziąsła leżącego na kości.
Powrót do góry
Olek

PostWysłany: Pon Mar 21, 2011 11:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Poprawka do 2) Przęsło tymczasowe ugina się i pacjenci to czują. Przy pracy ostatecznej nie ma tego problemu.
Powrót do góry
wojtek121

PostWysłany: Wto Mar 22, 2011 11:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

chcesz mi powiedziedz ze przeslo ktore wgniata sluzowke na 1do 2mm
nie uszkadza jej -a moze po zacementowaniu mostu tego nie widac?
Powrót do góry
Olek

PostWysłany: Sro Mar 23, 2011 12:24 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co to znaczy uszkadza? Zaczynamy dyskutować o semantyce. Słowo uszkadza ma podbarwienie pejoratywne. Pytanie brzmi czy są jakieś skutki tego ucisku? Odpowiedz brzmi nie. Kształt przęsła tak uformowany ma znaczną przewagę jeżeli chodzi o czyszczenie. Być może masz uraz do jakichkolwiek działań na dziąśle rogowaciejącym. Mój punkt widzenia jest pewnie inny gdyż na co dzień nie tylko uciskam dziąsło ale je przecinam, dzielę, odwarstwiam od kości wraz z okostną, przeszczepiam, przyszywam, to dopiero uszkodzenia nie mówiąc już o wierceniu w kości która jest znacznie bardziej "wrażliwa" na takie traktowanie. Oryginalna procedura z przęsłami o kształcie jajowatym nie zakładała uciskania. Oryginalna procedura zakłada odcięcie dziąsła w okolicy przęsła nożem elektro chirurgicznymzaraz przed zacementowaniem. Tam prąd wysokiej częstotliwości powoduje miejscowo taką temperaturę że kilka warstw komórek ulega odparowaniu. I co się dzieje z takimi uszkodzeniami?

Jeżeli taka procedura jest dla ciebie niedopuszczalna to co sądzisz o implantach zębowych?

PS Cytat w języku angielskim który podałeś kilka postów wcześniej wychwala ten kształt przęsła i procedurę ucisku więc trochę dziwnie to wygląda.
Powrót do góry
wojtek121

PostWysłany: Sro Mar 23, 2011 8:43 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

cytat byl wjasnieniem mojej wiedzy lub niewidzy polskiej terminologi
a uraz do dzialan na dziasle mam z kursow z firmy schottlander ktora prowadzi kursy dla tech. jak i dentystow wiec uwazam ze moja wypowiedz nie jest bezpodstawna

ps.ciekawjestem twojego zdania o forum za wielkiej wody
Powrót do góry
Olek

PostWysłany: Czw Mar 24, 2011 10:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wojtek121 napisał:
cytat byl wjasnieniem mojej wiedzy lub niewidzy polskiej terminologi
a uraz do dzialan na dziasle mam z kursow z firmy schottlander ktora prowadzi kursy dla tech. jak i dentystow wiec uwazam ze moja wypowiedz nie jest bezpodstawna

Jak najbardziej twoja wypowiedz jest podstawna niemniej do kursów i wypowiedzi trzeba podchodzić krytycznie. Od tego jest dyskusja, argumenty, zdjęcia, badania, rozsądek. Tu w Polsce troszkę jesteśmy nauczeni bierności w zdobywaniu wiedzy i kursy polegają na tym że się siedzi z otwartą gębą i patrzy. Niestety uczy nas tego system edukacji.

Dla równowagi powiem że są "firmy które prowadzą kursy dla tech. jak i dentystów" gdzie się uważa że istnieje fizyczno biologiczne połączenie pomiędzy dziąsłem a tak ukształtowaną ceramiką uciskającą. To dopiero szaleństwo, przegięcie w drugą stronę. Ja jestem otwarty na obie koncepcje ale na razie podchodzę sceptycznie czekając na dowody. Nie ma dla mnie problemu powiedzieć sobie ok myliłem się, od teraz robię inaczej bo to ma sens. Ale to musi mieć sens.
wojtek121 napisał:

ps.ciekawjestem twojego zdania o forum za wielkiej wody

Jestem trochę rozczarowany, widocznie wcześniej miałem kontakt z wyjątkowymi ludźmi. Teraz to doceniam, nie można uogólniać w obie strony. To dowodzi że mimo różnic kulturowych ludzie na całym świecie są tacy sami, czyli różni. Laughing Jeszcze raz dziękuję za namiary.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> Pozostałe technologie I materiały Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Strona 3 z 3

Skocz do: