Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna Forum dyskusyjne ZGRYZ
Serwis techników dentystycznych i protetyków

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
Chudnięcie /tycie czy ma wpływ na jakość użytkowania protezy

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> Protezy ruchome , akryl, zęby sztuczne, technika wtrysku
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kasia

PostWysłany: Sob Sty 02, 2010 1:31 pm    Temat postu: Chudnięcie /tycie czy ma wpływ na jakość użytkowania protezy Odpowiedz z cytatem

No właśnie. Ostatnio zastanawiam się nad tym. Przyszła do mnie sąsiadka i mówi, że schudła i proteza zaczęła jej "latać". Mój tato przytył i proteza zaczęła go uwierać...Może to głupie pytanie, ale może ktoś mnie oświeci, czy to możliwe?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
lola1980

PostWysłany: Sob Sty 02, 2010 7:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj Kasiu!!!

Oczywiście, że jest to możliwe.Zmiana wagi może być przyczyną spadania lub uwierania protezy.Oprócz tego wraz z wiekiem pogarszają się warunki podłoża protetycznego- dotyczy to zmiany kształyu wyrostów- dlatego też zalecana jest wymiana protez zębowych co 4-5 lat.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Kasia

PostWysłany: Nie Sty 03, 2010 11:18 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lolu wiem o tym, że podłoże się zmienia w czasie i jest to wskazanie do zmiany co kilka lat protez...hmmm....Chodziło mi raczej o związek ze zmiana wagi. Zmiana wagi kojarzy mi się ze zmianą w komórkach tłuszczowych, których wydaje mi się, że nie ma w obrębie tkanek dziąseł, wyrostków, itp. Jedyne co, to zdaje się policzki mają na tyle duzo tłuszczyku, żeby mogło to mieć znaczenie. Ale oznacza to jedynie subiektywne odczucie luzu/pełności w jamie ustnej (większe policzki mniej miejsca na protezę, mniejsze nie "trzymają" tak protezy z "zewnątrz' . Taki jest mój ciag myślowy. Fakt jest faktem, że jakoś to musi być uzasadnione, bo tak czuje wielu pacjentów.
Powrót do góry
fasola

PostWysłany: Nie Sty 03, 2010 1:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kasia napisał:
Jedyne co, to zdaje się policzki mają na tyle duzo tłuszczyku, żeby mogło to mieć znaczenie. Ale oznacza to jedynie subiektywne odczucie luzu/pełności w jamie ustnej (większe policzki mniej miejsca na protezę, mniejsze nie "trzymają" tak protezy z "zewnątrz' .

To jak w takim razie wytłumaczysz to, że po podścieleniu takiej protezy poprawia się jej utrzymanie? Przecież nie dokładasz akrylu od strony policzkowej.
Powrót do góry
Kasia

PostWysłany: Nie Sty 03, 2010 5:36 pm    Temat postu: hę? Odpowiedz z cytatem

Podścielenie poprawia stabilizację w oczywisty sposób. Mnie zastanowił fakt pogorszenia jej użytkowania podczas chudnięcia czy tycia. No dobra zadam pytanie w inny sposób: czy"tyją i chudną" wyrostki? czy to tylko subiektywne odczucie pacjęta związane z ubytkiem tkanki tłuszczowej( ale skąd ona ubywa?)
Powrót do góry
Dluga

PostWysłany: Nie Sty 03, 2010 8:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kasia napisał:
Lolu wiem o tym, że podłoże się zmienia w czasie i jest to wskazanie do zmiany co kilka lat protez...hmmm....Chodziło mi raczej o związek ze zmiana wagi. Zmiana wagi kojarzy mi się ze zmianą w komórkach tłuszczowych, których wydaje mi się, że nie ma w obrębie tkanek dziąseł, wyrostków, itp. Jedyne co, to zdaje się policzki mają na tyle duzo tłuszczyku, żeby mogło to mieć znaczenie. Ale oznacza to jedynie subiektywne odczucie luzu/pełności w jamie ustnej (większe policzki mniej miejsca na protezę, mniejsze nie "trzymają" tak protezy z "zewnątrz' . Taki jest mój ciag myślowy. Fakt jest faktem, że jakoś to musi być uzasadnione, bo tak czuje wielu pacjentów.

A mnie Się wydaje że komórki tłuszczowe czy też tkanka tłuszczowa znajdują się wszędzie. To że kostki czy nadgarski czy też policzki albo dziasła nie tyją nie oznacza że są pozbawione takich komórek.
Odessijmy tkankę magazynującą "normalnie" tłuszcz u człowieka z "tendencją" do tycia czyli u kobiet z brzucha, ud, dupy - za przeproszeniem itd...i niech się obżera do woli a ową funkcję magazynującą przejmą komórki w innych dla nas dziwnych i zaskakujacych miejscach. No mnie się tak zdaje w każdym razie Razz Więc jeśli sa gwałtowne skoki czy też duże różnice, wahania wagi pacjenta no to owa tkanka w paszczy która nie tyje bardzo ale jest i na te skoki reaguje może się zmieniać...
Kasia

PostWysłany: Nie Sty 03, 2010 8:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale czy w takim wypadku miałaby znaczenie zmiana wagi np. 5-10 kilo? A może to chodzi o ilość "wody" w nagromadzonej w tkankach, która powoduje, np. że kobiety przed okresem mogą ważyć nawet dwa kilo więcej niż po. Hmmm...
Powrót do góry
zorro

PostWysłany: Pon Sty 04, 2010 11:39 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

.....zaniki wyrostków i podłoża to temat rzeka.
Zmiana wagi to raczej miała by wpływ gdyby to było chudnięcie bardzo radykalne.Anatomicznie to gdzie ten tłuszcz miałby się znajdować np na podniebieniu twardym???Utrata wody z organizmu-to bardziej.
To czy proteza osiądzie szybko czy wolno zależy od wielu czynników,np czy jest to pierwsza osiadająca prot,pacjenta-jeśli tak to nierzadko za pół roku podscielenie murowane.O natychmiastówkach nie piszę bo to oczywista oczywistość.
Najwiekszy armagedon (zaniki ok 4-5mm!!!!!z wysokości) jest np przy robieniu częściówek dla delikwentow którzy usunęli duże mosty.
Jajarek

PostWysłany: Pon Sty 04, 2010 6:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zorro napisał:
......Zmiana wagi to raczej miała by wpływ gdyby to było chudnięcie bardzo radykalne.Anatomicznie to gdzie ten tłuszcz miałby się znajdować np na podniebieniu twardym???Utrata wody z organizmu-to bardziej...........

...to jest cytat z "Histologii" (nie znam autora) który chyba trochę rozjaśni .......

. Błona śluzowa podniebienia

W obrębie Exclamation podniebienia twardego Exclamation wyściela ją gruby, dość mocno zrogowaciały nabłonek. Blaszka właściwa tworzy tu wysokie brodawki i w środkowym rejonie podniebienia jest silnie zrośnięta z okostną kości podniebiennej. Gruczoły (podniebienne) są tu stosunkowo mniej liczne i znajdują się głównie w tylnej części (strefa gruczołowa), natomiast w części przedniej występuje niewielka ilość Exclamation tkanki tłuszczowej Exclamation (strefa tłuszczowa). W pobliżu granicy z dziąsłem pojawia się pas błony podśluzowej zawierający liczniejsze gruczoły; przebiegają tam wiązki naczyń i włókien nerwowych.

.....jest trochę tłuszczu , ma co zanikać (a w paszczy nie trzeba dużych zaników, żeby zaczęło uzupełnienie "latać") więc jest argument "za".....
efffcia83

PostWysłany: Czw Sty 21, 2010 9:36 pm    Temat postu: protezy ruchome,akryl,zęby sztuczne,technika wtrysku Odpowiedz z cytatem

jest coś w tym chudnięciu ponieważ moja koleżanka z pracy robiła protezę dla jednego kolesia, który miał właśnie iść do szpitala na jakąś operacje, po niej dość sporo mu sie schudło i zaraz po wyjściu ze szpitala przyszedł do nas i robiliśmy mu podścielenie bo proteza była luźna Confused
Powrót do góry
Hefajstos

PostWysłany: Wto Mar 09, 2010 12:32 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja zmieniałem wujowi garnitur na nowy bo go lewostronnie sparaliżowało.
Też powód.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> Protezy ruchome , akryl, zęby sztuczne, technika wtrysku Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: