Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna Forum dyskusyjne ZGRYZ
Serwis techników dentystycznych i protetyków

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
Metoda Wrocławska

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> Protezy ruchome , akryl, zęby sztuczne, technika wtrysku
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
malgosia

PostWysłany: Sob Cze 13, 2009 9:00 am    Temat postu: Metoda Wrocławska Odpowiedz z cytatem

Muszę ustawić dwie protezy (górną i dolną) tzw. metodą wrocławską.
Czy ktoś wie jakie są kolejne etapy postepowania ????????? Shocked Shocked
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kasiam

PostWysłany: Nie Cze 14, 2009 11:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Małgosiu , jakim będziesz technikiem jeżeli inni odrobią za ciebie lekcje ? Każda z metod ustawiania zębów powstawała w oparciu o badania kliniczne ; niektóre pozostały w codziennym użyciu , inne nie. Wszystkie próbowały bazować na fizjologi i anatomii narządu żucia. Niektóre bardziej na fizjologii inne bardziej na anatomii. Jeżeli dobrze je poznasz , to później w pracy , nawet lecąc na tzw.ilość będziesz pracować zgodnie ze sztuką. Masz książki i nauczycieli . Wysil się , bo odwalenie szkoły czknie ci się kiedyś. Zapytaj o rzeczy, których nie ma w podręcznikach. To jednak nastąpi myślę, dopiero jak zaczniesz pracować , bo wtedy okazuje się jak mało się wie. Życzę sukcesów .
Powrót do góry
malgosia

PostWysłany: Pon Cze 15, 2009 7:50 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję Ci "kasiam" za zainteresowanie, ale chodziło mi o porównanie moich wiadomości z praktyką innych. Parę lat już w zawodzie pracuję, w moich podręcznikach opisana ta metoda jest bardzo pobieżnie, nie wspominając o sposobie potraktowania tego tematu przez wykładowców. Kogo stać na ciągłe powiększanie biblioteki o kazde dzieło naukowe, jeśli w ogóle są takie dostępne poza zbiorami bibliotek szkolnych.
Problem w tym, że w moich materiałach na temat tej metody pracę zaczyna się od dolnej protezy, a lekarz chce zaczynać od górnej. Sama już nie wiem, czy zmieniła się podstawa naukowa, czy lekarz tak podchodził do odrabiania swoich lekcji, jak Ty posądzałaś mnie o to.
Jeśli masz jakieś namiary gdzie można znaleźć aktualne informacje na ten temat to poproszę, a obiecuję że solidnie odrobię pracę domową Wink Wink
Powrót do góry
kasiam

PostWysłany: Pon Cze 15, 2009 8:10 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przepraszam , rano zorientowałam się w pomyłce. Embarassed Późno było i byłam zmęczona.
Robisz do ustawki wszystko normalnie, z tym ,że w dolnej ustawiasz na twardej płycie (płyta podstawowa).
Kończysz górę, lekarz ją dostosowuje i pobiera wycisk na dolnej (w zwarciu z górną) przy zamkniętych ustach (pacjenta oczywiście). Zostaje w ten sposób ukształtowana przestrzeń między wyrostkiem a policzkiem (wentyl brzeżny).
Mam nadzieję, że się choć trochę zrehabilitowałam.
Powrót do góry
malgosia

PostWysłany: Pon Cze 15, 2009 8:57 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie ma sprawy, nic się nie stało. Dziękuję za cenne uwagi, ale pierwszy raz spotkałam się z faktem, że młody lekarz chce próbować ustawić zęby tą metodą. Jak do tej pory nikt się do tego nie kwapił. Pozdrawiam. Very Happy
Powrót do góry
kasiam

PostWysłany: Pon Cze 15, 2009 11:03 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znowu nie rozumiem. Jeżeli chodzi ci tylko o ustawienie zębów to nie pamiętam jak się która metoda nazywała. W sposobie , który opisałam, bardzo ważne jest ustawienie dolnych szóstek w miejscu największego zaniku , by działanie sił było jak najbardziej pionowe. Jeszcze raz opiszę etapy.
Pierwszy etap to wykonanie płyty podstawowej na dół , po to by lekarz dostosował ją w ustach , na górę robisz łyżkę, drugi wzorniki , trzeci ustawka , czwarty górna na gotowo , w piątym dostajesz dolną na której pobrany jest wycisk ekstensyjny i kończysz dół.
Kiedyś robiłam sporo protez tą metodą , jest świetna gdy są duże zaniki naprawdę poprawia utrzymanie. Oczywiście była też droższa , wiec nie narzekałam.
Czy o to ci chodziło mówiąc o wrocławskiej?
Powrót do góry
malgosia

PostWysłany: Pon Cze 15, 2009 9:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak chodziło o tę metodę. Nie jestem tylko pewna jak powinien przebiegać etap piąty. Czy lekarz ma pobrać wycisk z osadzoną gotową już górną protezą po to aby ponownie zazwierakować, z dolną woskową protezą po wycisku czynnościowym?
Powrót do góry
totalnakorozja

PostWysłany: Wto Cze 16, 2009 9:25 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie zwierakuj już tego. Potraktuj to jak protezę którą musisz podścielić na ciepło. Rolling Eyes
Puszkowanie polimeryzacja obróbka z polerowaniem i papa a no i rachunek Wink Laughing
Powrót do góry
kasiam

PostWysłany: Wto Cze 16, 2009 10:22 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak jak pisze Totalna . Dostaniesz ustawkę na wycisku i będziesz musiała oczyścić zęby z masy wyciskowej . Możesz dla wygody odlać model (tylko nie uwalniaj go!) , dobrze przykleić obrzeże i wtedy na luzie powycinać nadmiar masy, przyciąć , puszkować itd.
Powrót do góry
malgosia

PostWysłany: Wto Cze 16, 2009 5:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzieki dziewczyny za bardzo cenne uwagi. Wszystko już jasne (mam nadzieję) Laughing Laughing
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dyskusyjne ZGRYZ Strona Główna -> Protezy ruchome , akryl, zęby sztuczne, technika wtrysku Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: